Hospodářské zázemí někdejšího panství Točník tvořil velký původně zřejmě renesanční dvůr na západním okraji obce, k němuž v 18. století přibyla mohutná sýpka. Areál poznamenala socialistická zemědělská velkovýroba, v současné době je postupně opravován.
Hlavní obrázek místa
Sýpka od severovýchodu (z věže hradu Žebrák)
© Ivan Grisa 08/2011

Zemědělský dvůr a sýpka v Točníku

Hospodářské zázemí někdejšího panství Točník tvořil od 16. století velký původně renesanční dvůr na západním okraji obce, k němuž v 18. století přibyla mohutná sýpka. Areál poznamenala devastujícím způsobem socialistická zemědělská velkovýroba, v současné době v soukromém majetku, postupně je opravován.
Ivan Grisa, 31.8. 2011
Středočeský kraj,  Beroun  (BE), Točník

Místa v okolí

 pivovar
 Žebrák
 Točník
 kostel sv. Rocha
 větrný mlýn
 kostel sv. Vavřince
 Záhorsko
 kaple sv. Prokopa
 kostel sv. Mikuláše
 Tihava
 kostel sv. Martina
 Třenická hora
 židovský hřbitov
 kostel sv. Václava
 Hořovice
 Hořovice
 Otmíče
 synagoga
 sloup odsouzenců
 kostel sv. Jiljí
 Zálužský hrad
 Řebřík
 muzeum Výtopna Zdice
 Doubravka
 kostel sv. Ondřeje
 Lochovice
 kostel sv. Mikuláše
 Lochovice
 Komárov
 Kohoutov
 Újezdec
 Zbiroh
 Libomyšl
 Ostrý
 rozhledna Máminka
 Čertova skála
 kaple sv. Anny
 kostel sv. Tomáše
 Ostrovecký mlýn
 Popovice
 kaple sv. Blažeje
 Plešivec
 sladovna
 Tmaň
 Skryjská jezírka
 Šemíkův pomník
 Týřov
 kostel sv. Mikuláše
 Neumětely
 Valdek
 kostel sv. Jiří
 Neumětely
 Rovný
 Leontýn
 Jince
 kostel sv. Mikuláše
 Kotýz
 Terešov
 Suchomasty
 židovský hřbitov
 kostel sv. Štěpána
 Králův Dvůr
 mariánský sloup
 Propadený zámek
 židovský hřbitov
 Koněpruské jeskyně
 Hřebečníky
 Podmokly
 kaple
 Děd
 Viereckschanze
 Stradonice
 Osov
 Radeč
 Nižbor
 Zvíkovec
 kaple se zvoničkou
 Městská hora
 děkanství
 Muzeum Českého krasu
 Beroun
 městské opevnění
 radnice
 Dřevíč
 Zajíčkův mlýn
 Studený vrch
 kostel sv. Mikuláše
 Slabce
 Hluboš
 Buková u Příbramě
 židovský hřbitov
Základní informace místa
ID místa: 10350
Typ místa: technická památka
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 11.12.2011
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama