Vůznice

národní přírodní rezervace
Národní přírodní rezervace Vůznice z r. 1984 se nachází na styku tří středočeských okresů a zahrnuje hluboké údolí středního toku stejnojmenného potoka a jeho přítoků o rozloze 231,22 ha. Přístup možný pouze po značené odbočce ke zřícenině hradu Jenčov, zbytek rezervace nepřístupný.
Hlavní obrázek místa
Vůznice
© ŠJů 12/2013
Přírodní rezervace Vůznice vyhlášená r. 1984 se nachází na styku tří středočeských okresů a zahrnuje hluboké údolí se strmými svahy středního toku stejnojmenného potoka a několik jeho přítoků. Na svazích skalních výchozů se nacházejí nestabilní sutě. Většina území je veřejnosti nepřístupná z důvodu zachování lesního společenstva středoevropských pahorkatin s cílem dosáhnout stavu pralesa. Turisticky červeně značená cesta sem vede pouze od hájovny Skalka na silnici II/116 ke zřícenině hradu Jenčov, kde končí (1,5 km).
Jiří Špaček, 5.8. 2022
popis

Národní přírodní rezervace Vůznice byla vyhlášena 11. října 1984. Zaujímá v délce několika kilometrů a šíři několika set metrů údolí středního toku potoka Vůznice a několika jeho přítoků. Předmětem ochrany jsou lesní společenstva středoevropských pahorkatin, typická pro takováto hluboce zaříznutá údolí; konečným cílem pak dosažení pralesního stavu. Rozloha rezervace činí 231,22 ha, nadmořská výška území se pohybuje od 250 do 420 m. Většina rezervace je veřejnosti nepřístupná. Rezervace zaujímá levý břeh a levou stráň údolí potoka Vůznice od místa, kde vtéká do lesa, až k soutoku s Benešovým potokem, včetně ostrohu s hradem Jenčovem, a pod soutokem obě strany údolí až ke křížení silnice II/116. Celková délka rezervace představuje asi 4 km. K rezervaci dále patří údolí dvou levostranných přítoků Vůznice: část Benešova luhu, tedy asi 1,5 km délky údolí Benešova potoka, a jednoho bezejmenného větveného přítoku o něco níže. Na potoku…  číst dále

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek), 5.8. 2022

Středočeský kraj,  Beroun  (BE), Nižbor

Místa v okolí

 Dřevíč
 Jenčov
 Nižbor
 Stradonice
 kostel sv. Mikuláše
 Masarykův most
 Hamousův statek
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Prokopa
 skanzen Cyrus
 kaple sv. Floriána
 Vysoký vrch
 kostel sv. Tomáše
 Děd
 Jivno
 Leontýn
 rozhledna Máminka
 kostel sv. Petra
 Křivoklát
 Městská hora
 děkanství
 Beroun
 radnice
 Zajíčkův mlýn
 městské opevnění
 Králův Dvůr
 Lhotka
 Zkamenělec
 mariánský sloup
 Suchý mlýn
 rozhledna Veselov
 Popovice
 Velká Buková
 Kyšice
 Velká Dobrá
 palmový skleník
 Lány
 kaple sv. Floriána
 Propadený zámek
 Malá Dobrá
 kostel sv. Ludmily
 Tetín
 kaple sv. Blažeje
 Tetín
 Braškov
 Unhošť
 měšťanský dům
 Turyňský rybník
 socha sv. Václava
 měšťanský dům
 kostel sv. Lukáše
 Sobín
 Loděnice
 kaple sv. Barbory
 Kotýz
 kostel sv. Havla opata
 lom Alkazar
 Solvayovy lomy
 muzeum Výtopna Zdice
 Chrustenická šachta
 Kožová hora
 Koněpruské jeskyně
 kostel sv. Jiří
 jeskyně Nad Kačákem
 kaple sv. Mikuláše
 sladovna
 Tmaň
 Bubovické vodopády
 dub svatého Václava
 Červený Újezd
 kostel sv. Václava
 kaple sv. Vojtěcha
 kostel sv. Václava
 fara
 Velké Přítočno
 vodárenská věž
 parní motorový mlýn
 Suchomasty
 kaple sv. Isidora
 Záhorsko
 Pavlov
 Týřov
 synagoga
 Lužce
 vila Libochvíle
 stará radnice
 Korno
 kostel sv. Mikuláše
 lom Malá Amerika
 dům U České koruny
 Středočeské divadlo
 Janoutova parfumerie
 kaple sv. Floriána
 Okresní dům
 budova velkostatku
 arciděkanství
 mariánské sousoší
 synagoga
 Kladno
 radnice
 Poldihaus
 Bacín
 Bachrova vila
 Točník
 vápenné pece Kladno
 větrný mlýn
 pivovar
 Mackova hora
 Žebrák
 Budňanská skála
 kostel sv. Palmácia
 Karlštejn
 synagoga
 Liteň
 kaple
 židovský hřbitov
 Hřebeč
 kaple sv. Prokopa
 Svinaře
 Buštěhrad
 kaplička sv. Anny
 Muzeum Oty Pavla
 Buštěhrad
 Řebřík
Základní informace místa
ID místa: 16582
Typ místa: příroda
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 5.8.2022
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama