Dnešní valy mohou být pozůstatkem strážního hrádku (střežícího norimberskou obchodní stezku a přístupovou cestu na hrad Točník), nebo se také vykládají jako pozůstatky dolování železných rud v období středověku. Jistou odpověď na tuto otázku může dát pouze archeologický průzkum lokality.
Hlavní obrázek místa
Záhorsko
© Michal Nádvorník, 03/2012
Záhorsko se nachází 2 kilometry východně od hradu Točníku. Vede k němu cesta od Žebráka na VSV, pod hradem Točníkem, směrem na Hředle, za samotou Záhorsko doprava do lesa a pak SV směrem. Nápadné valy jsou po levé straně cesty. Podobná situace je na protilehlém konci zámeckého kopce nad obcí Hředle, místo je však dnes již znehodnoceno sloupy VN, ev. i předchozím dolováním. Nedaleko je město Žebrák, kde pobýval Karel Jaromír Erben, autor balady Záhořovo lože.
Michal Nádvorník, E. Horáková, 7.4. 2012
historie

V místě jsou znatelné valy, které mohly být součástí opevnění strážního hrádku se štítovou zdí (směrem k dnešní dálnici), nebo se také vykládají jako pozůstatky dolování železných rud v období středověku (kdy by valy vytvořila vytěžená zemina). Vzhledem k lokalitě zde mohl skutečně stát strážní hrádek (tvrz), jehož posádka odtud mohla kontrolovat norimberskou obchodní stezku a přístupovou cestu přes Zahorsk na hrad Točník (hrad postaven na přelomu 14. a 15. stol., tvrz mohla být postavena ve stejném období). Dokud nebude proveden archeologický průzkum lokality, nebude patrně moci být otázka, jakého jsou původu valy, s jistotou zodpovězena.

E. Horáková s laskavou pomocí JUDr. Petra Zemánka, správce hradů Žebrák a Točník, 5.10. 2012

Středočeský kraj,  Beroun  (BE), Hředle

Místa v okolí

 Točník
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Rocha
 Žebrák
 pivovar
 kaple sv. Prokopa
 kostel sv. Mikuláše
 větrný mlýn
 Otmíče
 židovský hřbitov
 Tihava
 muzeum Výtopna Zdice
 Hořovice
 Hořovice
 kostel sv. Jiljí
 kostel sv. Ondřeje
 synagoga
 sloup odsouzenců
 Lochovice
 Lochovice
 Libomyšl
 Zálužský hrad
 kostel sv. Martina
 Třenická hora
 rozhledna Máminka
 kostel sv. Václava
 Ostrý
 Popovice
 kaple sv. Anny
 kaple sv. Blažeje
 kostel sv. Tomáše
 sladovna
 Tmaň
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Jiří
 Šemíkův pomník
 Neumětely
 Řebřík
 Neumětely
 Kotýz
 Komárov
 Suchomasty
 Doubravka
 Plešivec
 Králův Dvůr
 Koněpruské jeskyně
 kostel sv. Mikuláše
 Leontýn
 Újezdec
 Zbiroh
 Jince
 mariánský sloup
 kaple
 Děd
 židovský hřbitov
 kostel sv. Mikuláše
 Týřov
 Valdek
 Osov
 Viereckschanze
 Stradonice
 Městská hora
 Nižbor
 Skryjská jezírka
 Ostrovecký mlýn
 Bacín
 děkanství
 Muzeum Českého krasu
 městské opevnění
 Beroun
 Propadený zámek
 synagoga
 radnice
 Zajíčkův mlýn
 Všeradice
 Tetín
 kostel sv. Ludmily
 Dřevíč
 Rovný
 Tetín
 Studený vrch
 Hřebečníky
 kostel sv. Štěpána
 Hradec
 Památník padlým
 Lhotka
 Buková u Příbramě
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Prokopa
 Slabce
 kaple sv. Floriána
Základní informace místa
ID místa: 10769
Typ místa: tvrz
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 8.10.2012
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

reklama