Zachovalá vodní nádrž – klaus – na potoku Lučovec v MS Beskydech, sloužící k zachycení vody pro plavení dřeva do železáren ve Frýdlantě nad Ostravicí. Založen před r. 1840. Po pol. 19. stol. za arcibiskupa kardinála Bedřicha z Fürstenbergu upravován.
Hlavní obrázek místa
celkový pohled na klaus
© Jan P. Štěpánek 09/2011
Zachovalá a udržovaná historická vodní nádrž na horním toku potoku Lučovce, levostranném přítoku říčky Bílé Ostravice v Moravskoslezských Beskydách, k.ú. Bílá. V minulosti nádrž (klauz) sloužila pro zachycení vody, kterou se následně využívalo na jaře při plavení palivového dříví z hor do arcibiskupských železáren ve Frýdlantě nad Ostravicí. Nejsnadnější přístup ke klauzu je od osady Mezivodí (část Bílé) a dále po účelové asfaltové lesní cestě pěšky nebo na kole po zelené turistické značce (cca 2,4 km), která spojuje Mezivodí s Podolánkami (část Čeladné). Přibližně po této vzdálenosti odbočuje z cesty doprava podél potoka lesní komunikace, která po pár stech metrech vyúsťuje na odlesněnou plochu s klauzem.
Jan P. Štěpánek, 19.9. 2011
popis

Lichoběžníková hráz Lučoveckého klauzu je kombinovaná z udusané hlíny a z ukládaného lomového kamene, který pochází z místních godulských pískovců. Založena byla v hlubokém klínovitém zářezu potoka Lučovce, těsně pod jeho soutokem s dvěma bezejmennými potůčky ze svahů Kladnaté (918 m) a Lučovce (908 m). Výška hráze je v nejvyšším místě vysoká max. 16 m, široká v koruně 5,5 – 5,2 m a dlouhá bezmála 43 m. Dobře zachováno je spodní vypouštěcí zařízení.

Jan P. Štěpánek dle J. Polášek: Plavení dřeva v oblasti Moravskoslezských a Slezských Beskyd, in Archeologie Moravy a Slezska, 2003, 19.9. 2011

historie

První zmínka o klauzu v poloze na „Ločonici“ je z roku 1840, ale dle všeho vznikl ještě dříve. Ačkoliv starší údaje uvádějí objem nádrže 14 000 m3, mladší se shodují na reálnější hodnotě 5800 m3 vody. Po polovině 19. století bylo arcibiskupstvím olomouckým, které vlastnilo zdejší hory i frýdlantské železárny, přistoupeno k výstavbě nových a rekonstrukci starších klauzů. Přibližně v této době byla na břehu klauzu vystavěna knížetem arcibiskupem kardinálem Bedřichem z Fürstenbergu menší lovecká chata pro ubytování v době lovu tetřevů. Dnes na jejím místě stojí novodobá soukromá rekreační chata. Klauz umožňoval plavení dřeva po Lučoveckém potoce až do jeho vyústění do Bílé Ostravice v délce cca 4530 m.

Jan P. Štěpánek dle J. Polášek: Plavení dřeva v oblasti Moravskoslezských a Slezských Beskyd, in Archeologie Moravy a Slezska, 2003, 19.9. 2011

Půdorys místa

vyznačení nádrže na mapě katastru nemovitostí
© Jan P. Štěpánek 09/2011
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Moravskoslezský kraj,  Frýdek-Místek  (FM), Bílá

Místa v okolí

 Bedřichův klaus
 klaus Panský
 Čarták
 hrable Červík
 Bílá
 kříž na Samčance
 Maxův klauz
 kostel sv. Bedřicha
 kříž na Hutích
 kostel sv. Jindřicha
 klauz Kyčerov
 kaple na Kmínku
 Hubertova chata
 klauz Čurábka
 kaple sv. Floriána
 Šorštýn
 kříž na Hluchance
 Čertův stůl
 Baranská skála
 Greiffka
 šance Řečice
 PR Bučací potok
 Šance
 Jezero
 Čeladná
 Leopoldova chata
 Mořské oko
 Cyrilka
 Zvonička Pustevny
 socha Radegasta
 židovský hřbitov
 Karlovské muzeum
 jedle v Řečici
 Hartisov
 koryto potoka Mazák
 kostel sv. Josefa
 Karlovské fojství
 Gabrielina chata
 Hamerská kaple
 kaple sv. Kříže
 Lysá hora
 ostravický hamr č. I
 Ondrášovy díry
 Muzeum sklářství
 zvonička
 Bílý Kříž
 šance na Obidové
 U Veličků
 vodopády Satiny
 roubený dům č.p. 5
 Neptunova kašna
 radnice
 mariánský sloup
 kostel sv. Martina
 zvonice
 mlýn Strážka
Základní informace místa
ID místa: 10410
Typ místa: technická památka
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 19.9.2011
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama