Zachovalá vodní nádrž – klaus – na potoku Lučovec v MS Beskydech, sloužící k zachycení vody pro plavení dřeva do železáren ve Frýdlantě nad Ostravicí. Založen před r. 1840. Po pol. 19. stol. za arcibiskupa kardinála Bedřicha z Fürstenbergu upravován.
Hlavní obrázek místa
celkový pohled na klaus
© Jan P. Štěpánek 09/2011
Zachovalá a udržovaná historická vodní nádrž na horním toku potoku Lučovce, levostranném přítoku říčky Bílé Ostravice v Moravskoslezských Beskydách, k.ú. Bílá. V minulosti nádrž (klauz) sloužila pro zachycení vody, kterou se následně využívalo na jaře při plavení palivového dříví z hor do arcibiskupských železáren ve Frýdlantě nad Ostravicí. Nejsnadnější přístup ke klauzu je od osady Mezivodí (část Bílé) a dále po účelové asfaltové lesní cestě pěšky nebo na kole po zelené turistické značce (cca 2,4 km), která spojuje Mezivodí s Podolánkami (část Čeladné). Přibližně po této vzdálenosti odbočuje z cesty doprava podél potoka lesní komunikace, která po pár stech metrech vyúsťuje na odlesněnou plochu s klauzem.
Jan P. Štěpánek, 19.9. 2011
popis

Lichoběžníková hráz Lučoveckého klauzu je kombinovaná z udusané hlíny a z ukládaného lomového kamene, který pochází z místních godulských pískovců. Založena byla v hlubokém klínovitém zářezu potoka Lučovce, těsně pod jeho soutokem s dvěma bezejmennými potůčky ze svahů Kladnaté (918 m) a Lučovce (908 m). Výška hráze je v nejvyšším místě vysoká max. 16 m, široká v koruně 5,5 – 5,2 m a dlouhá bezmála 43 m. Dobře zachováno je spodní vypouštěcí zařízení.

Jan P. Štěpánek dle J. Polášek: Plavení dřeva v oblasti Moravskoslezských a Slezských Beskyd, in Archeologie Moravy a Slezska, 2003, 19.9. 2011

historie

První zmínka o klauzu v poloze na „Ločonici“ je z roku 1840, ale dle všeho vznikl ještě dříve. Ačkoliv starší údaje uvádějí objem nádrže 14 000 m3, mladší se shodují na reálnější hodnotě 5800 m3 vody. Po polovině 19. století bylo arcibiskupstvím olomouckým, které vlastnilo zdejší hory i frýdlantské železárny, přistoupeno k výstavbě nových a rekonstrukci starších klauzů. Přibližně v této době byla na břehu klauzu vystavěna knížetem arcibiskupem kardinálem Bedřichem z Fürstenbergu menší lovecká chata pro ubytování v době lovu tetřevů. Dnes na jejím místě stojí novodobá soukromá rekreační chata. Klauz umožňoval plavení dřeva po Lučoveckém potoce až do jeho vyústění do Bílé Ostravice v délce cca 4530 m.

Jan P. Štěpánek dle J. Polášek: Plavení dřeva v oblasti Moravskoslezských a Slezských Beskyd, in Archeologie Moravy a Slezska, 2003, 19.9. 2011

Půdorys místa

vyznačení nádrže na mapě katastru nemovitostí
© Jan P. Štěpánek 09/2011
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Komentáře

Moravskoslezský kraj,  Frýdek-Místek  (FM), Bílá

Místa v okolí

 Bedřichův klaus
 klaus Panský
 Čarták
 hrable Červík
 Bílá
 kříž na Samčance
 Maxův klauz
 kostel sv. Bedřicha
 kostel sv. Jindřicha
 kříž na Hutích
 klauz Kyčerov
 Hubertova chata
 kaple na Kmínku
 Čurabský klauz
 Šorštýn
 kaple sv. Floriána
 kříž na Hluchance
 Čertův stůl
 Baranská skála
 šance Řečice
 Greiffka
 Šance
 Jezero
 Čeladná
 Leopoldova chata
 Mořské oko
 Cyrilka
 Zvonička Pustevny
 socha Radegasta
 vrchol Soláň
 židovský hřbitov
 Karlovské muzeum
 Hartisov
 koryto potoka Mazák
 zvonice Soláň
 kostel sv. Josefa
 Karlovské fojství
 Hamerská kaple
 Gabrielina chata
 Lysá hora
 kaple sv. Kříže
 Ondrášovy díry
 ostravický hamr č. I
 Muzeum sklářství
 Bílý Kříž
 zvonička
 šance na Obidové
 U Veličků
 vodopády Satiny
 roubený dům č.p. 5
 Mohelnický vodopád
 radnice
 Neptunova kašna
 kostel sv. Martina
 mariánský sloup
 klauz Vlaské
 zvonice
 mlýn Strážka
Základní informace místa
ID místa: 10410
Typ místa: technická památka
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 19.9.2011
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Trnava bývá nazývána „slovenským Římem“ a podíváme se na klasicistní zámek Dolná Krupá

Hrady a zámky

Trnava je nejstarším svobodným královským městem na Slovensku. Dnešní krajské město Trnava je významným centrem bohatého regionu mezi Malými Karpatami a Povážským Inovcem. Je to město baroka, jeho největší stavební rozkvět nastal v 17. a 18. století a je do značné míry spojen se založením univerzity a přítomností arcibiskupství. Ve městě stojí barokní paláce, univerzitní a církevní stavby a je zde taky několik kostelů. Zámek Dolná Krupá je krásné klasicistní šlechtické sídlo a je proslulý tím, že zde pobýval světově proslulý hudební skladatel Ludwig van Beethoven. Na zámku má sídlo Muzeum hudby.

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Výprava do divoké krajiny Connemary na západě Irska

Cestování

Na západě Irska v hrabství Galway se rozkládá Connemara, divoká liduprázdná krajina hor a jezer na pobřeží Atlantiku. Dostaneme se sem velmi snadno autem nebo autobusem po silnici N59, která vede z města Galway do Clifdenu. Jízda po této silnici je hlubokým zážitkem. Budeme si zde připadat jako v Irské Kanadě.

Tarif elektřina pro soláry a virtuální baterie. Je to opravdu smysluplné?

Ostatní

Pokud se rozhodujete zda investovat nemalé peníze do fotovoltaiky, a zalíbil se vám produkt elektřina pro soláry – kdy si našetřenou energii do virtuální baterie budete moci vybrat v temnějších měsících, tak si rozhodně sundejte růžové brýle.

Naposledy navštívené

reklama