Novorenesanční kostel sv. Cyrila a Metoděje postaven v letech 1899-1900 podle plánů Františka Profta z Poděbrad. Jednolodní obdélná stavba s trojboce uzavřeným presbytářem, loď zaklenuta křížově, presbytář paprsčitě. Obraz pro hlavní oltář zhotovil Václav Vysekal. Varhany doplněny r. 1905.
Hlavní obrázek místa
Kostel Opočnice
© Jiří Špaček, 06/2016
Obec Opočnice leží ve svahu u silnic III. třídy asi 12 km východně od Poděbrad a 5 km jižně od Městce Králové. Prvně je zmiňována r. 1233 a dnes má asi 400 obyvatel. Leží mimo železniční síť, nejbližší nádraží Dobšice nad Cidlinou na trati 020 z Velkého Oseka do Hradce Králové se nachází 4,5 km jižně. Obcí neprocházejí žádné turistické značky. Kostel sv. Cyrila a Metoděje stojí v horní části obce.
24.6. 2016
historie

Opočnice až do konce 19. století neměla svůj vlastní kostel a patřila do farnosti v sousední Vrbici. Podnětem k jeho vybudování byla skutečnost, že vrbický kostel sv. Havla v 2. polovině 19. stol. silně zchátral a dokonce musel být na nějakou dobu uzavřen. Novorenesanční kostel sv. Cyrila a Metoděje v Opočnici (v některých pramenech nesprávně označovaný jako kaple) byl postaven v letech 1899-1900 podle plánů Františka Profta z Poděbrad. Je to jednolodní obdélná stavba s trojboce uzavřeným presbytářem. Loď je zaklenuta křížově, zatímco presbytář paprsčitě. Obraz pro hlavní oltář zhotovil Václav Vysekal. Část zařízení byla přenesena ze zámecké kaple v Rožďalovicích. Varhany a kruchta byly vestavěny dodatečně r. 1905. Zvon, který byl pro kostel pořízen r. 1929, byl r. 1942 Němci zrekvírován. V r. 1966 byl do kostela zavěšen starý obecní zvonek z r. 1911, který do jejich zboření visel u kovárny a pak…  číst dále

Jiří Špaček (zdroje: Umělecké památky Čech 2, Academia 1978, informace obce Opočnice a farnosti Poděbrady), 24.6. 2016

Středočeský kraj,  Nymburk  (NB), Opočnice

Místa v okolí

 Mastnice
 Bolice
 kostel sv. Havla
 židovský hřbitov
 Stará Báň
 synagoga
 kostel sv. Markéty
 evangelický kostel
 fara
 kostnice
 kostel sv. Gotharda
 kostel sv. Ondřeje
 evangelický kostel
 Choťovice
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Vavřince
 Korce
 kostel sv. Martina
 panský dvůr
 evangelický kostel
 kostel sv. Vojtěcha
 Libice nad Cidlinou
 Dymokury
 Vlkov nad Lesy
 Žižkův pramen
 vodárenská věž
 pramen Trnka
 pomník J. E. Purkyně
 socha sv. Václava
 děkanství
 květinové hodiny
 Svatojánský pramen
 Riegrův pramen
 špitál Kunhuta
 Obereignerova vila
 stará radnice
 Eliščin pramen
 kamenná kašna
 vila Kouřimka
 zdymadlo Poděbrady
 Poděbrady
 Zámecký pramen
 Bülowův pramen
 kostel sv. Prokopa
 mariánský sloup
 inundanční most
 Nová radnice
 Krňovice
 gloriet
 dub červený
 zvonička
 kostel sv. Prokopa
 Oldříš
 Předhradí
 hřbitov
 Býchory
 kostel sv. Jiří
 Býchory
 ZOO Chleby
 Kovanice
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Jiljí
 Hradišťko
 Křinec
 evangelický kostel
 Kuncberk
 kostel sv. Václava
 židovský hřbitov
 Karlova Koruna
 Hlušice
 kostel sv. Havla
 Kozelkova vila
 Nový Ronov
 kostel sv. Voršily
 loretánská kaple
 Konárovice
 Chlumec nad Cidlinou
 Romanka
 Sekeřice
 Sekeřice
 zvonice
 venkovská usedlost
 U tří mostů
 evangelický kostel
 kostel sv. Havla
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Václava
 Rožďalovice
 Týnec nad Labem
 radnice
 Kolo
 kostel sv. Vavřince
 Bedřichova vyhlídka
 pomník Janu Malátovi
 kostel sv. Prokopa
 evangelický kostel
 Kojice
 Cerhenice
 Cerhenice
 vyhlídkové věže
 Zlaté Slunce
 Mcely
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost-proboštství Poděbrady
Palackého 72/III
290 01 Poděbrady
Tel: 325 612 227
http://www.fapody.sweb.cz
fapody@seznam.cz
Základní informace místa
ID místa: 12905
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 24.6.2016
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama