Částečně poškozené tvrziště v l. 1973 a 1974 v zahradě domu č.p.17. V r. 1359 patří část vsi Vilémovi ze Skochovic, druhá část Janovi z Býchor. V r. 1444 prodáno Mikuláši z Raškovic. V r.1472 získává druhou část vsi Hynek Býchorský z Raškovic. Po prodeji Jan Býchorského v r.1523 Kolínu tvrz zaniká.
Hlavní obrázek místa
Pohled na tvrziště od požární nádrže
© Petr Nožička 02/2021
První zmínka o vsi je z roku 1352, kdy je zmiňován místní kostel, jako součást kouřimského děkanátu. V roce 1359 je ves rozdělena na dvě panství, kdy jedno z nich patřilo Vilémovi ze Skochovic. Po několika dalších majitelích této části ji prodává v roce 1444 Diviš ze Sekeřic Mikuláši z Raškovic (předek zemanů Býchorských z Raškovic). Druhá polovina vsi je v roce 1359 majetkem Jana z Býchor. V roce 1472 po smrti Hereše z Býchor připadla králi Vladislavovi II, který po delších sporech postupuje odúmrť synovi Mikuláše z Raškovic Hynkovi Býchorskému z Raškovic. Tím došlo je spojení vsi pod jednoho majitele. V roce 1523 prodává Jan Býchorský ves městu Kolínu. O existenci tvrze neexistuje žádný písemný záznam. K jejímu zániku patrně došlo po roce 1523, kdy ztratila funkci sídla panstva. Tvrziště bylo částečně narušeno při stavbě koupaliště a požární nádrže v letech 1973 a 1974.
Petr Nožička, (Kol.: Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku VI., Východní Čechy, Nakladatelství Svoboda, Praha 1989, 12.5. 2022

Komentáře

Středočeský kraj,  Kolín  (KO), Býchory

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Základní informace místa
ID místa: 16197
Typ místa: tvrz
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 15.7.2022
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Naposledy navštívené

reklama