Tvrziště typu motte, snad ze 13. st. R. 1324 doložen Mikuláš z Bolic, tvrz zanikla spolu se vsí asi v 15. st. Uměle navršený pahorek tvrze o rozměrech 3,5 x 8 m obklopuje zbytek pův. příkopu. Starší literatura dokládá zbytky cihlové stavby a valu.
Hlavní obrázek místa
Tvrziště od východu z terénní hrany na okraji pole
© Filip Matoušek 01/2007
Tvrziště a lokalita zaniklé vsi Bolice leží přibližně 11 km severovýchodně od Poděbrad a necelé 2 km severoseverovýchodně od Opočnice, při silnici do Městce Králové. Stačí odbočit z této silnice asi 500 metrů za objekty zemědělského družstva Opočnice po polní cestě směrem k východu. Po asi 100 metrech dojdete k lesíku, jímž protéká potok Jeptiška. Přejděte po můstku potok a pokračujte po cestě až k východnímu okraji lesíka. Polní cesta se zde opět stáčí dále k východu, tvrziště však leží asi 60 metrů severovýchodně od můstku přes potok, mezi jeho pravým břehem a východním okrajem lesíka. V prostoru původního příkopu se na jižní straně nachází malinký rybníček. Celá lokalita a její blízké okolí je poměrně hustě zarostlé křovinami, takže k návštěvě je nejlepší zvolit zimní či jarní období.
Filip Matoušek, 10.1. 2007
popis

Vzhled a velikost oválného tvrziště (dnes o rozměrech asi 3,5 x 8 metrů) je v současnosti do značné míry poznamenán erozí a úpravami v 19. století, při nichž zde bylo vysazeno i několik stromů, a jeho převýšení oproti okolnímu terénu činí dnes přibližně 3 metry. Dále jsou zachovány jen náznaky okružního příkopu, původně zřejmě napájeného vodou z potoka; zbytky cihlové stavby i vnějšího valu, popisované literaturou 19. století, nejsou již bohužel v současnosti patrné. Díky povrchovým sběrům jsou k dispozici nálezy keramiky, které jsou datovány do 13. století. Vzhledem k faktu, že tvrziště bylo v nevýrazné poloze při potoce uměle navezeno, nelze ovšem bez dalšího archeologického výzkumu stanovit, zda nálezy pocházejí skutečně z období života tvrze, či zda se sem dostaly při navezení pahorku tvrziště ve 14. století. I přes tuto nejistotu lze zbytky tvrze Bolice zařadit mezi významné lokality z hlediska počátku…  číst dále

© T. Durdík, P. Chotěbor (Encyklopedie českých tvrzí, I. díl, ARGO 1997), 10.1. 2007

historie

V místech mezi dnešní Opočnicí a Městcem Králové stávala ve 13. století ves, náležející k majetku vilémovského kláštera; roku 1288 je však popisována jako pustá. K jejímu obnovení došlo v průběhu 14. století bratry Oldřichem a Smilem z Lichtemburka, přičemž se roku 1324 připomíná Mikuláš z Bolic. Jakékoli další historické zprávy o vsi či tvrzi chybí a okolnosti či doba jejich zániku nejsou známy. Podle některých autorů k němu mohlo dojít za husitských válek, potvrzení této úvahy však může přinést jen případný podrobnější archeologický výzkum.

© T. Durdík, P. Chotěbor (Encyklopedie českých tvrzí, I. díl, ARGO 1997), 10.1. 2007

Půdorys místa

Terénní náčrt. Černě doplněn rybníček v jižní části příkopu.
© T. Durdík, P. Chotěbor (Encyklopedie českých tvrzí, I. díl, ARGO 1997)
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Středočeský kraj,  Nymburk  (NB),

Místa v okolí

 židovský hřbitov
 Mastnice
 kostel sv. Havla
 synagoga
 kostel sv. Markéty
 Stará Báň
 evangelický kostel
 fara
 kostnice
 kostel sv. Gotharda
 Choťovice
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Ondřeje
 evangelický kostel
 Korce
 panský dvůr
 Dymokury
 kostel sv. Vavřince
 Vlkov nad Lesy
 evangelický kostel
 kostel sv. Vojtěcha
 Libice nad Cidlinou
 kostel sv. Prokopa
 zvonička
 dub červený
 kostel sv. Jiří
 Žižkův pramen
 vodárenská věž
 Krňovice
 pramen Trnka
 pomník J. E. Purkyně
 socha sv. Václava
 Riegrův pramen
 špitál Kunhuta
 děkanství
 květinové hodiny
 Svatojánský pramen
 Obereignerova vila
 vila Kouřimka
 Eliščin pramen
 zdymadlo Poděbrady
 stará radnice
 Bülowův pramen
 kamenná kašna
 mariánský sloup
 Poděbrady
 Zámecký pramen
 Nová radnice
 inundanční most
 gloriet
 kostel sv. Prokopa
 Hlušice
 kostel sv. Jiljí
 Křinec
 Hradišťko
 Kuncberk
 Karlova Koruna
 Oldříš
 Býchory
 Býchory
 hřbitov
 ZOO Chleby
 Předhradí
 Sekeřice
 evangelický kostel
 Sekeřice
 loretánská kaple
 kostel sv. Vojtěcha
 Kozelkova vila
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Voršily
 kostel sv. Václava
 Chlumec nad Cidlinou
 Kovanice
 kostel sv. Havla
 Nový Ronov
 kaple sv. Marka
 židovský hřbitov
 Rožďalovice
 kostel sv. Havla
 pomník Janu Malátovi
 kostel sv. Prokopa
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Václava
 venkovská usedlost
 evangelický kostel
 Romanka
 kostel sv. Václava
 U tří mostů
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Vavřince
 Mcely
 evangelický kostel
 kostel sv. Stanislava
 Cerhenice
 Cerhenice
 vyhlídkové věže
 Chotělice
Základní informace místa
ID místa: 4893
Typ místa: tvrz
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 11.1.2007
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Cestování

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

Jak na Nový rok, tak po celý rok ..... a začínal rok vždy 1. lednem?

Hrady a zámky

Ještě pár hodin a zase budeme o rok starší. Vánoční svátky utekly jako voda a nás čeká loučení. Už brzy se rozloučíme s rokem starým rokem a přivítáme nový. Tato doba je už tradičně spojena s veselím. Bylo tomu tak ale odjakživa?

Jaká je vlastně historie betlémů, které se v této době objevují na veřejných prostranstvích i u nás doma

Zajímavosti

Začalo to ve stísněném prostoru jeskyně, který se stal prvním betlémem a improvizovanou kaplí a kde také proběhla první slavnostní půlnoční mše, kterou odsloužil František z Assisi 24. prosince roku 1223.

Dva základní druhy středověkého záchodu na hradech a dalších stavbách v Česku, Irsku a Británii

Zajímavosti

V tomto článku do toho šlápneme a probereme tematiku středověkých záchodů v Česku, Irsku a Británii. Bude řeč o dvou základních typech středověkých záchodů na hradech a dalších středověkých stavbách, tzv. vnějších a vnitřních záchodech.

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

reklama