
Vzhled a velikost oválného tvrziště (dnes o rozměrech asi 3,5 x 8 metrů) je v současnosti do značné míry poznamenán erozí a úpravami v 19. století, při nichž zde bylo vysazeno i několik stromů, a jeho převýšení oproti okolnímu terénu činí dnes přibližně 3 metry. Dále jsou zachovány jen náznaky okružního příkopu, původně zřejmě napájeného vodou z potoka; zbytky cihlové stavby i vnějšího valu, popisované literaturou 19. století, nejsou již bohužel v současnosti patrné. Díky povrchovým sběrům jsou k dispozici nálezy keramiky, které jsou datovány do 13. století. Vzhledem k faktu, že tvrziště bylo v nevýrazné poloze při potoce uměle navezeno, nelze ovšem bez dalšího archeologického výzkumu stanovit, zda nálezy pocházejí skutečně z období života tvrze, či zda se sem dostaly při navezení pahorku tvrziště ve 14. století. I přes tuto nejistotu lze zbytky tvrze Bolice zařadit mezi významné lokality z hlediska počátku… číst dále
V místech mezi dnešní Opočnicí a Městcem Králové stávala ve 13. století ves, náležející k majetku vilémovského kláštera; roku 1288 je však popisována jako pustá. K jejímu obnovení došlo v průběhu 14. století bratry Oldřichem a Smilem z Lichtemburka, přičemž se roku 1324 připomíná Mikuláš z Bolic. Jakékoli další historické zprávy o vsi či tvrzi chybí a okolnosti či doba jejich zániku nejsou známy. Podle některých autorů k němu mohlo dojít za husitských válek, potvrzení této úvahy však může přinést jen případný podrobnější archeologický výzkum.
Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.
Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.
Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.
Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.
Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.
Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.