Tvrziště po sídle asi ze 14. st., kdy zde sídlili zemané z Báně. Od r. 1497 (doložena existence tvrze) v držení Baderských z Újezda, r. 1550 tvrz uváděna jako pustá. Dochován centrální pahorek beze stop zástavby, chráněný okružním příkopem a valem.
Hlavní obrázek místa
Tvrziště se zbytky příkopu (v popředí)
© Filip Matoušek 01/2007
Zbytky tvrze zvané Stará Báň či pouze Báně se nacházejí při silnici č. 328 mezi Žehuní a Dlouhopolskem, asi 12 km východně od Poděbrad. Lokalita leží v těsné blízkosti silnice, na protější straně (severozápadně) od nově opraveného dvora, v mapách nejčastěji označovaného rovněž jako Stará Báň. Díky erozi i mladším zásahům je ovšem tvrziště poměrně nevýrazné a jeho okolí je navíc hustě zarostlé, takže jej lze především v létě minout naprosto bez povšimnutí.
Filip Matoušek, 17.1. 2007
popis

Tvrziště, částečně narušené mladšími úpravami terénu, leží těsně u silnice, v hustém porostu pod svahem Báňského kopce, jen několik desítek metrů severozápadně od nově opravené vily v místech bývalého dvora. Vrcholová plošina ve tvaru podkovy má rozměry asi 26 x 19 m a je dodnes ze tří stran chráněna výrazným příkopem, doplněným na jižní a východní straně značně zarostlým vnějším valem. Povrch plošiny je srovnaný a nejsou zde patrné žádné zbytky zástavby. Bezprostřední okolí tvrziště, především prostor příkopů a valů, je velmi zarostlý nízkými keři, které ztěžují orientaci, a celá lokalita je díky tomu málo přehledná.

© Z. Fišera (Encyklopedie českých tvrzí, III: díl, ARGO 2005), 17.1. 2007

historie

Historie tvrze a vsi

Písemné prameny přinášejí první zmínku o vsi v přídomku vladyky Haldy z Báně, který je doložen roku 1391. Z jeho příbuzných se dále na počátku 15. století uvádějí Jan a Ješek. Od r. 1497 vlastnili zboží i s tvrzí (tehdy poprvé výslovně doloženou) Baderští z Újezda; nejprve Hynek a v l. 1519-1560 jeho syn Jiřík, který si dal r. 1551 do zemských desek zapsat již jen „Báň tvrz pustou, dvůr a ves“. Celé toto zboží bylo poté r. 1584 připojeno k chlumeckému panství a když někdy v průběhu následujícího století zanikla i ves, upomíná dnes na původní místo jen nově opravená samota v místech zbořeného hospodářského dvora, proti němuž přes dnešní silnici tvrz stávala.

© Z. Fišera (Encyklopedie českých tvrzí, III: díl, ARGO 2005), 17.1. 2007

Půdorys místa

Stará Báň (Nymburk), současný stav tvrziště. Zaměřil a překreslil Z. Fišera
© Z. Fišera (Encyklopedie českých tvrzí, III: díl, ARGO 2005)
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Středočeský kraj,  Nymburk  (NB),

Místa v okolí

 Mastnice
 fara
 kostnice
 kostel sv. Gotharda
 Choťovice
 Bolice
 Korce
 panský dvůr
 kostel sv. Ondřeje
 židovský hřbitov
 kostel sv. Havla
 synagoga
 kostel sv. Markéty
 evangelický kostel
 kostel sv. Prokopa
 evangelický kostel
 kostel sv. Martina
 Vlkov nad Lesy
 kostel sv. Vojtěcha
 evangelický kostel
 Libice nad Cidlinou
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Vavřince
 Hradišťko
 Býchory
 Býchory
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Havla
 Karlova Koruna
 Dymokury
 kostel sv. Voršily
 Kozelkova vila
 loretánská kaple
 vodárenská věž
 Chlumec nad Cidlinou
 Žižkův pramen
 Oldříš
 pomník J. E. Purkyně
 pramen Trnka
 děkanství
 socha sv. Václava
 Svatojánský pramen
 Riegrův pramen
 Předhradí
 špitál Kunhuta
 květinové hodiny
 zdymadlo Poděbrady
 stará radnice
 Bülowův pramen
 Eliščin pramen
 kamenná kašna
 Obereignerova vila
 vila Kouřimka
 Konárovice
 Poděbrady
 Zámecký pramen
 mariánský sloup
 inundanční most
 Nová radnice
 gloriet
 Týnec nad Labem
 Kolo
 radnice
 hřbitov
 Krňovice
 Kojice
 Hlušice
 Luková
 zvonička
 dub červený
 kostel sv. Prokopa
 mariánský sloup
 kostel sv. Prokopa
 starý most
 Práchovna
 Podskalský mlýn
 radnice
 Kolín
 Mlékosrby
 mariánský sloup
 dům č. p. 46
 kostel Všech svatých
 synagoga
 Sekeřice
 Regionální muzeum
 kostel sv. Václava
 pomník Janu Malátovi
 Sekeřice
 kostel sv. Prokopa
 Husův sbor a pomník
 ZOO Chleby
 Vodárenská věž
 kostel sv. Jiljí
 Křinec
 Bedřichova vyhlídka
 Husův sbor
 evangelický kostel
 kostel sv. Vavřince
 radnice
 Kuncberk
 Nový Bydžov
 synagoga
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Kříže
 evangelický kostel
 evangelický kostel
 Sloupno
 Zlaté Slunce
 Křečhoř
 venkovská usedlost
 kostel sv. Václava
 evangelický kostel
 kostel sv. Stanislava
 Smidary
Základní informace místa
ID místa: 4899
Typ místa: tvrz
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 22.1.2007
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama