Pískovcová socha stojí na členěném podstavci. Na čelní ploše dříku oválné zrcadlo. V něm nápis v klasicistní antikvě v němčině. Stojící sv. Jan stojí na samostatném podstavci. Hlava skloněna k pravému ramenu, o nějž je opřen kříž s korpusem Krista. V levé ruce kamenná lilie. Oprava sochy r. 2006.
Hlavní obrázek místa
Socha sv. Jana Nepomuckého v Dobranově, místní části České Lípy.
© Pavel Vítek 09/2022
Dobranov, místní část města Česká Lípa, leží 5 km východně od centra České Lípy a 4 km západně od Zákup. Socha sv. Jana Nepomuckého stojí u domu čp. 85 na levé straně silnice do Vlčího Dolu, asi 400 m od kostela.
Pavel Vítek, 26.5. 2023
popis

Pískovcová socha sv. Jana Nepomuckého stojí na vysokém členěném podstavci na jednostupňovém fundamentu, uzavřená v ohrádce s nárožními sloupky a vstupní brankou. Podstavec je členěn na patku, dřík a hlavici. Na čelní ploše patky jsou v obdélném poli částečně čitelné nápisy dokumentující opravy. Na čelní ploše dříku je oválné zrcadlo ohraničeném nahoře plastickými dubovými a vespod vavřínovými listy. V zrcadle je tesaný nápis klasicistní antikvou v němčině. Na bočních plochách dříku jsou obdélná rytá pole. Statická stojící figura sv. Jana kromě svého vlastního plintu, stojí ještě na samostatném podstavci zdobeném velkým výžlabkem a ukončené drobným obloukem. Levá noha je pokrčená v náznaku kontrapostu. Hlava sochy je skloněna k pravému ramenu, o něž je opřen kříž s korpusem Krista. V levé ruce drží kamennou lilii. Bohatě zdobená rocheta splývá dolů v pravidelných záhybech. Oprava sochy proběhla v roce 2006.…  číst dále

Pavel Vítek – zdroj: https://www.drobne-pamatky.cz/pamatky/objekt.php?co=clip/dobr05, 26.5. 2023

Komentáře

Liberecký kraj,  Česká Lípa  (CL), Dobranov

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Základní informace místa
ID místa: 17255
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: socha, monument
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 26.5.2023
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Návštěvnické centrum Kvilda, výběh rysů a jelenů

Zajímavosti

Návštěvnické centrum na Kvildě prezentuje život rysů a jelenů v jejich přirozeném prostředí. V blízkosti budovy centra se nachází dva výběhy - jeden pro rysy a druhý pro jeleny.

Rumcajsova ševcovna v pohádkovém městě Jičíně

Zajímavosti

V malebné uličce Pod Koštofránkem stojí malý domek, kde můžete nahlédnout do domácnosti ševce Rumcajse v době, než se stal loupežníkem. Kromě ševcovské dílny můžete vidět také Mančinu bylinkovou zahrádku.

Obří sud Javorník - po jeho návštěvě určitě nebudete mít hlad

Zajímavosti

Obří sud Javorník je hotel a restaurace, zároveň také zajímavý tip na výlet. Najdete ho pár kilometrů od Liberce. V jeho blízkosti najdete sjezdovku, která je vhodná i pro začínající lyžaře.

Zámecká zahrada v Teplicích se zajímavými stavbami

Zajímavosti

Teplická zámecká zahrada je přírodní park, který byl založen již v 16. století. Nachází se v centru lázeňského města. Díky tomu se stal častým cílem procházek místních i lázeňských hostů.

Staropražská pověst o kovolijci Lochmarovi a jeho zvonu

Historie

Za novoměstským farním kostelem svatého Štěpána býval hřbitov a na něm odedávna stála zvonice, protože kostelní věž zvony neunesla. Rozložitá, pozdně gotická zvonice tu stojí dosud a tam se to stalo

Spící panna nabídne výhled do Máchova kraje

Zajímavosti

Vrchol Lysá skála, který je označován jako Spící panna se nachází na Českolipsku zhruba 1,5 kilometru od obce s názvem Provodín. Je z ní výhled na část Máchova kraje.

Naposledy navštívené

reklama