Pískovcová socha stojí na členěném podstavci. Na čelní ploše dříku oválné zrcadlo. V něm nápis v klasicistní antikvě v němčině. Stojící sv. Jan stojí na samostatném podstavci. Hlava skloněna k pravému ramenu, o nějž je opřen kříž s korpusem Krista. V levé ruce kamenná lilie. Oprava sochy r. 2006.
Hlavní obrázek místa
Socha sv. Jana Nepomuckého v Dobranově, místní části České Lípy.
© Pavel Vítek 09/2022
Dobranov, místní část města Česká Lípa, leží 5 km východně od centra České Lípy a 4 km západně od Zákup. Socha sv. Jana Nepomuckého stojí u domu čp. 85 na levé straně silnice do Vlčího Dolu, asi 400 m od kostela.
Pavel Vítek, 26.5. 2023
popis

Pískovcová socha sv. Jana Nepomuckého stojí na vysokém členěném podstavci na jednostupňovém fundamentu, uzavřená v ohrádce s nárožními sloupky a vstupní brankou. Podstavec je členěn na patku, dřík a hlavici. Na čelní ploše patky jsou v obdélném poli částečně čitelné nápisy dokumentující opravy. Na čelní ploše dříku je oválné zrcadlo ohraničeném nahoře plastickými dubovými a vespod vavřínovými listy. V zrcadle je tesaný nápis klasicistní antikvou v němčině. Na bočních plochách dříku jsou obdélná rytá pole. Statická stojící figura sv. Jana kromě svého vlastního plintu, stojí ještě na samostatném podstavci zdobeném velkým výžlabkem a ukončené drobným obloukem. Levá noha je pokrčená v náznaku kontrapostu. Hlava sochy je skloněna k pravému ramenu, o něž je opřen kříž s korpusem Krista. V levé ruce drží kamennou lilii. Bohatě zdobená rocheta splývá dolů v pravidelných záhybech. Oprava sochy proběhla v roce 2006.…  číst dále

Pavel Vítek – zdroj: https://www.drobne-pamatky.cz/pamatky/objekt.php?co=clip/dobr05, 26.5. 2023

Komentáře

Liberecký kraj,  Česká Lípa  (CL), Dobranov

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Základní informace místa
ID místa: 17255
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: socha, monument
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 26.5.2023
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Hrady, které v roce 2023 stojí za návštěvu

Reklamní sdělení

Česká republika je plná krásných a historických památek, ale hrady nepochybně patří mezi ty nejvíce fascinující. V tomto článku si přiblížíme tři hrady, které podle nás i v roce 2023 jednoznačně stojí za návštěvu. A to i pokud jste je už navštívili.

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Naposledy navštívené

reklama