K výročí stříbrné svatby císaře v parku zřízen památníček. Nejvýraznější se stal sloup z Panské skály vysoký 570 cm. Památníček hotov r. 1880. Přemístěn na dnešní místo pod Hudební altánek r. 1906. V den 124. výročí došlo k povalení sloupu a rozlomení na několik kusů.
Hlavní obrázek místa
Císařské sloupy v Městském parku v České Lípě.
© Pavel Vítek 09/2021
Městský českolipský park najdeme asi 500 severozápadně od náměstí T. G. Masaryka, směrem k vlakové zastávce Česká Lípa-Střelnice. Císařské sloupy najdeme v centru parku pod Hudebním pavilonem.
Pavel Vítek, 6.12. 2021
popis

K výročí stříbrné svatby císaře Františka Josefa I. a jeho ženy Alžběty Bavorské, zvané Sisy, byl v roce 1879 v parku zřízen památníček. Vybudoval jej tehdy nově vzniklý vlastivědný spolek Excursions club, jenž vznikl 27. 2. 1879 jako první vlastivědný spolek v mocnářství. Základním kamenem se stal pískovcový kvádr z hostince u rumburské výpadovky. Nejvýraznějším objektem skalky se však stal sloup z Panské skály vysoký 570 cm, který byl do skalky zasazený 28. dubna 1879. Z podstatné části byl památníček hotov již v roce 1880, kdy 29. dubna byla instalována pamětní deska ze světlé žuly s nápisem v němčině: „Na památku stříbrné svatby našeho milovaného císařského páru Františka Josefa I. a Alžběty dne 24. dubna 1879. Severočeský exkurzní klub”. Kameny do skupiny však docházely i později, poslední z kamenolomu na Jedlové ještě roku 1884. Seznam čítal celkem 52 kamenů, které zastupovaly geologické zvláštnosti zdejšího…  číst dále

Pavel Vítek – zdroj: http://www.bohmischleipa.cz/index.php?option=com_content&view=article&id=73&Itemid=88http://www.bohmischleipa.cz/index.php?option=com_content&view=article&id=73&Itemid=88, 6.12. 2021

Komentáře

Liberecký kraj,  Česká Lípa  (CL), Česká Lípa

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Základní informace místa
ID místa: 16106
Typ místa: pomník, památník
Stav místa: chátrající
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 6.12.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Naposledy navštívené

reklama