
To, že na severním okraji Drchlavy stávalo panské sídlo jménem Vřísek je dnes již nepochybné, současná kastelologická literatura však kolísá mezi tím, zda šlo o hrad (např. T. Durdík, F. Gabriel, J. Panáček) či tvrz (např. J. Úlovec). První zmínka o Vřísku pochází z roku 1402, kdy při dělení majetku mezi syny Jindřicha Berky z Dubé připadlo Jindřichu ml. panství Chudého Hrádku, jehož součástí byl i poplužní dvůr ve Vřísku. Součástí dvora tehdy s největší pravděpodobností bylo i panské sídlo. Keramika nalezená při archeologickém výzkumu posunuje osídlení hradu zpět do 1. poloviny 14. století. Ani to však nemusí být poslední slovo, vždyť pouhých 400 m jihovýchodně od sídla stojí nenápadný kostel sv. Mikuláše, u kterého byl teprve nedávno rozpoznán románský původ z poloviny 13. století. F. Gabriel a J. Kracíková jej považují za hlavní svatostánek samostatného panství na staré stezce z Deštného do Zahrádek a Lípy, které již… číst dále
Keramika nalezená při archeologickém výzkumu posunuje osídlení hradu zpět do tohoto období.
První zmínka o Vřísku, kdy při dělení majetku mezi syny Jindřicha Berky z Dubé připadlo Jindřichu ml. panství Chudého Hrádku, jehož součástí byl i poplužní dvůr ve Vřísku.
Podle Augusta Sedláčka byl Vřísek oddělen od Chudého hrádku.
V pramenech se Vřísek vyskytuje jako nepochybné panské sídlo, bohužel již zaniklé.
Povědomost o bývalém sídle i samotné vsi se vytrácí a ve je již uváděna pod jménem Hradiště.
Znovu se vynořuje jméno Vřísek, sídlo však bylo mylně spojováno s loveckým zámkem či domnělými zbytky hradu na 4 km vzdálené Žižkově hoře.
Jeden z příběhů, odehrávajících se v uličkách a náměstích Starého Města pražského, je věnován známému sochařskému dílu. Dívčí postava představující Vltavu tu sídlí přes 200 let
Návštěvnické centrum na Kvildě prezentuje život rysů a jelenů v jejich přirozeném prostředí. V blízkosti budovy centra se nachází dva výběhy - jeden pro rysy a druhý pro jeleny.
V malebné uličce Pod Koštofránkem stojí malý domek, kde můžete nahlédnout do domácnosti ševce Rumcajse v době, než se stal loupežníkem. Kromě ševcovské dílny můžete vidět také Mančinu bylinkovou zahrádku.
Obří sud Javorník je hotel a restaurace, zároveň také zajímavý tip na výlet. Najdete ho pár kilometrů od Liberce. V jeho blízkosti najdete sjezdovku, která je vhodná i pro začínající lyžaře.
Teplická zámecká zahrada je přírodní park, který byl založen již v 16. století. Nachází se v centru lázeňského města. Díky tomu se stal častým cílem procházek místních i lázeňských hostů.
Za novoměstským farním kostelem svatého Štěpána býval hřbitov a na něm odedávna stála zvonice, protože kostelní věž zvony neunesla. Rozložitá, pozdně gotická zvonice tu stojí dosud a tam se to stalo