Sloup Nejsvětější Trojice u zámku Nový Berštejn pochází asi z první pol. 18. stol. Nejvýše stojí Bůh Otec, v rukou drží kříž s Kristem a pod ním je holubice - Duch svatý. Sousoší umístěno na jehlanovitém obláčkovém sloupu, na němž je pár reliéfů andělíčků. Restaurován v 70. l. 20. stol. a r. 1995.
Hlavní obrázek místa
Sloup Nejsvětější Trojice u zdi zámku Nový Berštejn u Dubé
© Pavel Vítek 07/2015
Nový Berštejn je součástí města Dubá. Dubá se nachází 20 km jižně od České Lípy, 27 km severně od Mělníka a 10 km východně od Máchova jezera v Doksech. Městem prochází silnice č. I/9 vedoucí z Prahy, přes Mělník do České Lípy a Rumburka, i když v srpnu 2014 byla zahájena stavba obchvatu města. Železniční trať městem ani v okolí nevede. Sloup Nejsvětější Trojice najdeme v zatáčce nad Dubou u vozovky směr Česká Lípa v těsném sousedství zámecké zdi Nového Berštejna.
Pavel Vítek, 25.9. 2015
popis

Pojetí Nejsvětější Trojice je poněkud zvláštní. Bůh Otec je nejvýše a v obou rukou drží kříž s Kristem. Stojí na zeměkouli a pod ním je letící holubice - Duch svatý. Celé sousoší je umístěno na jehlanovitém obláčkovém sloupu, na němž je jen pár reliéfů andělíčků. Na podstavci není žádný zřetelný nápis. K restauraci došlo až v 70. letech. Akademičtí sochaři Ladislav Šobr a Ladislav Pichl provedli tehdy opravu za účasti restaurátora Václava Luxe. V roce 1995 byl sloup poškozen při autonehodě, kdy do sloupu narazilo osobní auto. Velmi zvětralý povrch pískovce musel být po této nehodě speciální technologií impregnován a domodelovány některé prvky. Opravována byla hlava Boha Otce, nohy Ježíše Krista, hlava holubice Ducha svatého. Některá mračna byla odstraněna jako nevyhovující a byla vytvořena nová.

Pavel Vítek – zdroj: Mariánské, trojiční a další světecké sloupy a pilíře v Libereckém kraji, Nakladatelství Jana, 2003, 25.9. 2015

historie

Sloup Nejsvětější Trojice pochází asi z první poloviny 18. století. Jeho autorem by mohl sochař, který vytvořil morový sloup na náměstí v Dubé. Ten je datován r. 1724. Trojhranný sloup Nejsvětější Trojice stojící u zdi zámecké obory u zámku Nový Berštejn nechali tehdejší majitelé zámku Sweerts–Šporkové umístit u zdi svého zámku směrem k městu Dubá. Ale první písemná zmínka o sloupu pochází až z pozdější doby. V dubské farní knize je zapsáno, že Její Excelence Marie, hraběnka Valdštejnová, dala úplně renovovat 3 sochy na pozemcích u Nového Berštejna. A jednou z nich byl právě sloup Nejsvětější Trojice.

Pavel Vítek – zdroj: Mariánské, trojiční a další světecké sloupy a pilíře v Libereckém kraji, Nakladatelství Jana, 2003, 25.9. 2015

Liberecký kraj,  Česká Lípa  (CL), Nový Berštejn

Místa v okolí

 Dubá
 socha sv. Floriána
 radnice
 fara
 sušárna chmele
 kaple sv. Barbory
 socha sv. Prokopa
 Starý Berštejn
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Jiří
 Vřísek
 Zakšín
 Čap
 kostel sv. Havla
 Chudý hrádek
 fara
 kostnice
 socha sv. Floriana
 Loubí
 kostel sv. Jakuba
 kostel sv. Ondřeje
 zvonice
 Opevnění u Švábů
 Opevnění u Švábů
 Vítkovec
 Jestřebí
 Doksy
 Jiljov
 Sukorady
 mariánské sousoší
 Houska
 Konvalinkový vrch
 Myšlín
 Mnichovská průrva
 socha sv. Starosty
 Vidim
 kostel sv. Barbory
 Klůček
 Starý zámek
 kostel sv. Martina
 Barbořin most
 Rybnov
 Novozámecká průrva
 kaple sv. Prokopa
 Milčany
 kostel sv. Vojtěcha
 Nový Zámek
 Hrad u Hvězdy
 Hrad u Hostíkovic
 Pokličky
 železniční most
 Vrátenská hora
 Brocno
 Chcebuz
 mariánský sloup
 Nedamy
 Hrad u Kvítkova
 Obří hlava a Žába
 Stranné
 Zahrádky
 Kamenný dům
 Klemperka
 Kokořín
 kaple sv. Prokopa
 Snědovice
 Slavín
 Helfenburk u Úštěka
 kostel sv. Justina
 Peklo
 Psí kostel
 Ronov
 kostel Všech svatých
 kostel sv. Václava
 Stvolínky
 pivovar
 Kokořín
 Hřídelík
 Bezděz
 fara
 kaple sv. Floriána
 Kokořín - Staráky
 stará škola
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Jiljí
 Lobeč
 Kvítkov
 židovský hřbitov
 Hradsko
 kostel sv. Václava
 Kalvárie
 mariánské sousoší
 radnice
 kostel sv. Martina
 evangelický kostel
 Had
 židovský hřbitov
 Bosyně
 kostel sv. Václava
 kaple Panny Marie
 kaple sv. Jana a Pavla
 Vísecká rychta
 Harasov
 Čertovy hlavy
 jezuitský dvůr
 skalní kaple
 Pikartská věž
 Úštěk
 Klácelka
 synagoga
 kříž
 Valdštejnsko
 větrný mlýn
 Stránka
 Dubí hora
 kostel sv. Otmara
 Konojedy
 solnice
 Liběchov
 výkkenková kaplička
 kaplička
 sloup Matky Boží
 Mimoň
 jeskyně a sklepy
 železniční viadukt
 kostel sv. Havla
 Mimoň
 mariánský sloup
 kaple sv. Prokopa
 kostel sv. Václava
Základní informace místa
ID místa: 12486
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: socha, monument
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 25.9.2015
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama