Mlýn doložen na I. vojenském mapování – josefském. V r. 1930 byl majitelem Alfréd Mützel. Zanedlouho však mlýn zpustl a dodnes se zachovaly pouze jeho zbytky.
Hlavní obrázek místa
jedinný pozůstatek mlýna
© Luděk Vláčil 08/2021
K místu bývalého mlýna se nejlépe dostanete po červené turistické cestě vedoucí z městyse Holany. Nejlepším výchozím bodem je rekreační středisko Jachta Holany, kde se dá zaparkovat. Dále cesta pokračuje kolem kempu Milčany, stejnojmenné zříceniny hradu a přes zajímavý kamenný mostek až k Hrázskému rybníku, pod jehož hrází naleznete zbytky mlýna. Zajímavé je jezírko s Dolanským vodopádem a kousek nad ním most se sochami panny a vodníka.
Luděk Vláčil, 15.8. 2021
historie

Mlýn stál pod hrází Hrázského (Mlýnského) rybníka. Prvně je mlýn doložen na I. vojenském mapování – josefském (1764–68). V roce 1930 byl majitelem Alfréd Mützel. Mlýn měl v té době jednu Francisovu turbínu, spád 3,5 m a výkon 5 HP. Zanedlouho však mlýn zpustl a v 60. letech 20. století již byl zříceninou. Dodnes se zachovala pouze část zdi s vchodem do sklepa, zbytek turbínové kašny a jeden mlecí pískovcový kámen. Nedaleko bývalého mlýna je ve skále vysekán odtokový kanál přemostěný malým kamenným můstkem. Zajímavé je také jezírko, do něhož je vytesaným kanálem vedena voda z Dolanského rybníka.

Luděk Vláčil - zdroj: https://www.vodnimlyny.cz a další, 15.8. 2021

Liberecký kraj,  Česká Lípa  (CL), Holany

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Základní informace místa
ID místa: 15894
Typ místa: mlýn
Podkategorie: vodní
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 16.8.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

reklama