Břehyně-Pecopala

národní přírodní rezervace
Národní přírodní rezervace Břehyně–Pecopala se nachází severovýchodně od města Doksy. Je tvořena Břehyňským rybníkem, založeným snad již v roce 1287, obklopeným přilehlými rákosinami, rašeliništi a mokřadními loukami, a pískovcovou plošinou s čedičovým vrcholem Pecopala, krytou bory a bučinami.
Hlavní obrázek místa
Břehyňský rybník
© Okeanos 02/2022
Území národní přírodní rezervace je veřejnosti přístupné jen po uznaných značených cestách nebo silnicích. Břehyňský rybník lze shlédnout z osady Břehyně, kterou prochází silnice II/270 z Doks do Mimoně. Břehyně leží na katastrálním území Doksy u Máchova jezera a má asi 20 obyvatel. K hrázi rybníka s výpustí vytesanou ve skále tu vede zelená značka doprovázená naučnou stezkou Se Čtyřlístkem okolo Blaťáku. Území rezervace v délce asi 0,5 km protíná i výše zmíněná silnice. Severozápadní část rezervace protíná modře značená turistická trasa ze Starých Splavů do Hradčan (něm. Kummer). Celé území rezervace se nachází na katastrálních územích Doksy u Máchova jezera a Hradčany nad Ploučnicí.
Jiří Špaček, 14.6. 2022
popis

Rezervace Břehyně-Pecopala je jedním z nejvýznamnějších chráněných území na Českolipsku. Spojuje v sobě pestrou škálu biotopů typických pro Dokeskou pahorkatinu, od vodní plochy, rákosin a přilehlých mokřadů Břehyňského rybníka po pískovcové skalní město Pecopala porostlé kyselými i květnatými bučinami a bory. Biologicky pestré území je bohaté na vzácné a chráněné druhy rostlin a živočichů, jedná se o významné hnízdiště ptáků. Mezi nejvzácnější ptačí obyvatele mokřadní části patří bukač velký, jeřáb popelavý a orel mořský. V bučinách na Peci byl zaznamenán výskyt holuba doupňáka a lejska malého. Bohatá je fauna obojživelníků a plazů, např. mlok skvrnitý, skokan štíhlý či zmije obecná. V okolí Břehyňského rybníka byla pozorována i vydra říční. Z pestré flóry území stojí za zmínku společenstva vodních rostlin s leknínem bílým, mokřadní louky a rašelinné bory. V chráněném území bylo…  číst dále

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek), 14.6. 2022

historie

Národní přírodní rezervace Břehyně–Pecopala je jednou z prvních rezervací v Česku, které byly zahrnuty do sítě biogenetických rezervací Rady Evropy. Nachází se severovýchodně od města Doksy. Je tvořena Břehyňským rybníkem, založeným snad již v roce 1287, obklopeným přilehlými rákosinami, rašeliništi a mokřadními loukami, a pískovcovou plošinou s čedičovým vrcholem Pecopala (též jen Pec), krytou bory a bučinami. Celé území bylo chráněno již od r. 1933. Dne 26. září 1967 byla lokalita zapsána do seznamu Státních přírodních rezervací. Dne 21. prosince 1987 byla Ministerstvem školství opět zapsána do nového seznamu SPR, a to k ochraně rybníka s bažinami, s rákosinami a rašelinnými loukami, pískovcových borů a suťových lesů i vzácné avifauny. V rezervaci o rozloze 974 ha se nachází téměř 30 chráněných rostlinných společenstev a lokalita je hnízdištěm řady ptačích druhů (bukač velký, jeřáb popelavý…  číst dále

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek), 14.6. 2022

Liberecký kraj,  Česká Lípa  (CL), Břehyně

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Základní informace místa
ID místa: 16431
Typ místa: příroda
Podkategorie: vrch
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 14.6.2022
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama