Břehyně-Pecopala

národní přírodní rezervace
Národní přírodní rezervace Břehyně–Pecopala se nachází severovýchodně od města Doksy. Je tvořena Břehyňským rybníkem, založeným snad již v roce 1287, obklopeným přilehlými rákosinami, rašeliništi a mokřadními loukami, a pískovcovou plošinou s čedičovým vrcholem Pecopala, krytou bory a bučinami.
Hlavní obrázek místa
Břehyňský rybník
© Okeanos 02/2022
Území národní přírodní rezervace je veřejnosti přístupné jen po uznaných značených cestách nebo silnicích. Břehyňský rybník lze shlédnout z osady Břehyně, kterou prochází silnice II/270 z Doks do Mimoně. Břehyně leží na katastrálním území Doksy u Máchova jezera a má asi 20 obyvatel. K hrázi rybníka s výpustí vytesanou ve skále tu vede zelená značka doprovázená naučnou stezkou Se Čtyřlístkem okolo Blaťáku. Území rezervace v délce asi 0,5 km protíná i výše zmíněná silnice. Severozápadní část rezervace protíná modře značená turistická trasa ze Starých Splavů do Hradčan (něm. Kummer). Celé území rezervace se nachází na katastrálních územích Doksy u Máchova jezera a Hradčany nad Ploučnicí.
Jiří Špaček, 14.6. 2022
popis

Rezervace Břehyně-Pecopala je jedním z nejvýznamnějších chráněných území na Českolipsku. Spojuje v sobě pestrou škálu biotopů typických pro Dokeskou pahorkatinu, od vodní plochy, rákosin a přilehlých mokřadů Břehyňského rybníka po pískovcové skalní město Pecopala porostlé kyselými i květnatými bučinami a bory. Biologicky pestré území je bohaté na vzácné a chráněné druhy rostlin a živočichů, jedná se o významné hnízdiště ptáků. Mezi nejvzácnější ptačí obyvatele mokřadní části patří bukač velký, jeřáb popelavý a orel mořský. V bučinách na Peci byl zaznamenán výskyt holuba doupňáka a lejska malého. Bohatá je fauna obojživelníků a plazů, např. mlok skvrnitý, skokan štíhlý či zmije obecná. V okolí Břehyňského rybníka byla pozorována i vydra říční. Z pestré flóry území stojí za zmínku společenstva vodních rostlin s leknínem bílým, mokřadní louky a rašelinné bory. V chráněném území bylo…  číst dále

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek), 14.6. 2022

historie

Národní přírodní rezervace Břehyně–Pecopala je jednou z prvních rezervací v Česku, které byly zahrnuty do sítě biogenetických rezervací Rady Evropy. Nachází se severovýchodně od města Doksy. Je tvořena Břehyňským rybníkem, založeným snad již v roce 1287, obklopeným přilehlými rákosinami, rašeliništi a mokřadními loukami, a pískovcovou plošinou s čedičovým vrcholem Pecopala (též jen Pec), krytou bory a bučinami. Celé území bylo chráněno již od r. 1933. Dne 26. září 1967 byla lokalita zapsána do seznamu Státních přírodních rezervací. Dne 21. prosince 1987 byla Ministerstvem školství opět zapsána do nového seznamu SPR, a to k ochraně rybníka s bažinami, s rákosinami a rašelinnými loukami, pískovcových borů a suťových lesů i vzácné avifauny. V rezervaci o rozloze 974 ha se nachází téměř 30 chráněných rostlinných společenstev a lokalita je hnízdištěm řady ptačích druhů (bukač velký, jeřáb popelavý…  číst dále

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek), 14.6. 2022

Komentáře

Liberecký kraj,  Česká Lípa  (CL), Břehyně

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Základní informace místa
ID místa: 16431
Typ místa: příroda
Podkategorie: vrch
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 14.6.2022
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Děsím se co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Výprava do divoké krajiny Connemary na západě Irska

Cestování

Na západě Irska v hrabství Galway se rozkládá Connemara, divoká liduprázdná krajina hor a jezer na pobřeží Atlantiku. Dostaneme se sem velmi snadno autem nebo autobusem po silnici N59, která vede z města Galway do Clifdenu. Jízda po této silnici je hlubokým zážitkem. Budeme si zde připadat jako v Irské Kanadě.

Tarif elektřina pro soláry a virtuální baterie. Je to opravdu smysluplné?

Ostatní

Pokud se rozhodujete zda investovat nemalé peníze do fotovoltaiky, a zalíbil se vám produkt elektřina pro soláry – kdy si našetřenou energii do virtuální baterie budete moci vybrat v temnějších měsících, tak si rozhodně sundejte růžové brýle.

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Historie

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Naposledy navštívené

reklama