Zřícenina hradu. Zal. zač. 15. stol. Zmiň. r. 1423 v predikátu Zikmunda z Berštejna. Od r. 1465 v držení Zikmunda z Vartemberka. Na přel. 15.–16. stol. hrad získali Berkové z Dubé. Po vybud. zámku Nový Berštejn (1558–1567) hrad rychle zpustl. Hrad je přístupný po dohodě s majitelem.
Hlavní obrázek místa
© Zdeněk Březina, 11/2009
Opravdu přenádherné místo je hrad Starý Berštejn. Nachází se asi 4 km od Dubé po žluté turistické značce. Dále po této značce dojdete k Máchovu jezeru. Objekt není běžně přístupný. Skupiny zájemců o prohlídku a výklad historie si mohou dohodnoout návštěvu předem telefonicky nebo písemně. Protože objekt byl v minulosti několikrát vyloupen a došlo i k přepadení majitele, byl tento majitel nucen učinit některá bezpečnostní opatření. Nesnažte se proto vniknout do objektu, neboť každý takový pokus může skončit tragicky!
28.5. 2002
historie

V oblasti mezi Doksy a Dubou tvoří bezesporu nejtypičtější dominantu kuželovitá čedičová hora nad vsí Vrchovanami, korunovaná hranolem zdiva hradu Starého Berštejna. Starý Berštejn patří mezi mladé hrady, protože jeho založení spadá až do počátku 15. století. V r. 1402, když se četní synové Jindřicha Berky z Dubé, zvaného Jednooký, dělili o rozsáhlé dědictví, připadl na Jindřicha Hlaváče díl, v němž dosud žádný hrad postaven nebyl. Jelikož se ve výčtu obcí Jindřichova podílu výslovně uvádí též hora nad vsí Vrchovanami, lze předpokládat, že se již při dělení počítalo s tím, že zde bude postaveno nové Hlaváčovo sídlo. Se stavbou hradu se nepochybně též hned započalo, neboť v r. 1407 zdědil Jindřich Hlaváč po zemřelém starším bratrovi Jestřebí a sotva by se pak již odhodlával k nákladné stavbě nového hradu. Můžeme tedy se vší pravděpodobností říci, že hrad Berštejn vznikl v prvém desetiletí 15. století. Nevelká rozloha skalnatého vrcholu…  číst dále

Kol.: Hrady, zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku - Severní Čechy, Nakladatelství Svoboda, Praha 1984, 3.10. 2009

pověsti

Podle dochované pověsti se kolem roku 1770 u hradu objevil jakýsi podivín se svými kamarády. Ti prý v okolí hradu vykopali jakousi starou zvlhlou knihu. Při bližžším prozkoumání zjistili, že obsahuje i zvláštní list papíru, který jakoby do svazku nepatřil. Pečlivě si pergamen prohlíželi a nakonec se dovtípili, že je to klíč od pokladu. O půlnoci se tedy sešli ve sklepení hradu, kde rozdělali oheň, postavili se okolo něj a chytili se za ruce. Jeden z nich začal předčítat text, který zněl jako zaříkadlo. V tom okamžiku se zvedl vítr a následně se přihnala vichřice. Hradem se začaly ozývat strašidelné zvuky, což muže vyděsilo, a proto se rozutekli. Zaříkač tak nestačil dočíst text pergamenu až do konce. Co se stalo, už nikdo přesně neví. Prý vše ztemnělo a podivín se probudil ráno pod zříceninou hradu, ale nikoho ze svých přátel nenašel. Tato historka se zakládá na skutečné události – neboť dle dochovaných historických pramenů…  číst dále

Phar.Lap podle P. Toufar: Magická místa Čech a Moravy sv. II., Brno : MOBA 2004, 18.7. 2010

Půdorys místa


© D.Menclová
Obrázek Obrázek Obrázek
Liberecký kraj,  Česká Lípa  (CL), Vrchovany

Místa v okolí

 kaple sv. Barbory
 kostel sv. Jiří
 socha sv. Floriána
 Dubá
 radnice
 fara
 sušárna chmele
 socha sv. Prokopa
 kostel sv. Mikuláše
 Vřísek
 fara
 Doksy
 kostnice
 mariánské sousoší
 Myšlín
 kostel sv. Ondřeje
 Klůček
 Konvalinkový vrch
 zvonice
 kostel sv. Václava
 Jestřebí
 Chudý hrádek
 kaple sv. Prokopa
 Čap
 Loubí
 Zakšín
 Mnichovská průrva
 Opevnění u Švábů
 Houska
 socha sv. Starosty
 Opevnění u Švábů
 Vítkovec
 kostel sv. Havla
 Jiljov
 kostel sv. Barbory
 socha sv. Floriana
 Novozámecká průrva
 Barbořin most
 kostel sv. Vojtěcha
 Rybnov
 Nový Zámek
 kostel sv. Jakuba
 Psí kostel
 Vrátenská hora
 železniční most
 Milčany
 Bezděz
 fara
 kostel sv. Jiljí
 stará škola
 Vidim
 Hrad u Hostíkovic
 Kamenný dům
 Starý zámek
 Hrad u Kvítkova
 Sukorady
 Pokličky
 Zahrádky
 Hrad u Hvězdy
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Václava
 Obří hlava a Žába
 Peklo
 Nedamy
 pivovar
 Lobeč
 Kokořín
 Kvítkov
 Klemperka
 Stranné
 skalní kaple
 kostel sv. Justina
 Brocno
 mariánské sousoší
 radnice
 kostel sv. Martina
 rozhledna Vrchbělá
 evangelický kostel
 kostel Všech svatých
 Stvolínky
 Valdštejnsko
 mariánský sloup
 kostel sv. Jiří
 Chcebuz
 Ronov
 Hradsko
 Kokořín
 Kokořín - Staráky
 kostel sv. Jiří
 Lipý
 kaplička
 kostel sv. Václava
 Červený dům
 Slavín
 kostel sv. Kříže
 Helfenburk u Úštěka
 Hřídelík
 výkkenková kaplička
 dům č. p. 234
 barokní dům
 sloup Matky Boží
 kaple sv. Prokopa
 radnice
 kaple sv. Anny
 evangelický kostel
 Snědovice
 Mimoň
 jeskyně a sklepy
 Zákupy
 socha sv. Floriána
 socha sv. Vavřince
 železniční viadukt
 větrný mlýn
 Mimoň
 mariánský sloup
 Kalvárie
 kaple sv. Josefa
 kaple sv. Floriána
 židovský hřbitov
 Stránka
 Had
 Vísecká rychta
 Ovčácká kaplička
 kaple sv. Prokopa
 kříž
 Čertovy hlavy
 kaple sv. Jana a Pavla
 Ralsko
 solnice
 průrva Ploučnice
 Skalsko
 Kováň
Kontaktní informace
Miloš Novák
Vrchovany u Dubé
471 41
Tel: 721 679 711
Základní informace místa
ID místa: 290
Typ místa: hrad
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 10.8.2001
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

reklama