Sloup představuje kvalitní ukázku umělecko-řemeslné práce z pol. 19. stol. Postaven v letech 1839–1840. Vysvěcen 28. září 1840. V r. 1975 přesunut do českolipské klášterní zahrady, poté uložen ve vlastivědném muzeu. Na své původní místo vrácen r. 1997. Patří do majetku města.
Hlavní obrázek místa
Sloup se sochou žehnajícího Krista v České Lípě
© Pavel Vítek 09/2021
Sloup se sochou žehnajícího Krista se nachází v České Lípě. Stojí v Moskevské ulici naproti budově bývalého pivovaru, jižně od zdejší nemocnice, v bezprostřední blízkosti silnice a frekventovaného kruhové objezdu.
Pavel Vítek, 9.11. 2021
popis

Sloup patří do majetku města a stojí už za hranicí městské památkové zóny Česká Lípa, tedy mimo městskou památkovou zónu. Prohlášení kulturní památkou by jej mělo ochránit před případným nešetrným zacházením v budoucnu. Sloup město opravilo a poškozené části byly citlivě zrestaurovány. Navíc díky zařazení mezi kulturní památky bude moci požádat o dotaci na opravu. Sloup v České Lípě stojí tak trochu mimo centrum pozornosti.

Pavel Vítek – zdroj: https://www.mucl.cz/socha-zehnajiciho-krista-se-stane-kulturni-pamatkou/d-36150, 9.11. 2021

historie

Sloup se sochou žehnajícího Krista představuje kvalitní ukázku umělecko-řemeslné práce z poloviny 19. století. Byl postaven v letech 1839–1840 na místě staršího a již zcela poškozeného sloupu sv. Jana Křtitele. Slavnostně vysvěcen byl 28. září 1840. V minulosti se sloup několikrát stěhoval. V roce 1975 byl sloup přesunut do českolipské klášterní zahrady a později byl z klášterní zahrady odstraněn a uložen ve vlastivědném muzeu. Na své původní místo se sloup vrátil až v roce 1997. O dva roky později byl sloup opraven, od té doby se žádné další opravy sloup nedočkal.

Pavel Vítek – zdroj: https://www.mucl.cz/socha-zehnajiciho-krista-se-stane-kulturni-pamatkou/d-36150, 9.11. 2021

Komentáře

Liberecký kraj,  Česká Lípa  (CL), Česká Lípa

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Základní informace místa
ID místa: 16049
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: socha, monument
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 9.11.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Hrady, které v roce 2023 stojí za návštěvu

Reklamní sdělení

Česká republika je plná krásných a historických památek, ale hrady nepochybně patří mezi ty nejvíce fascinující. V tomto článku si přiblížíme tři hrady, které podle nás i v roce 2023 jednoznačně stojí za návštěvu. A to i pokud jste je už navštívili.

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

reklama