Na místě zámku stávala gotická tvrz. Berkové z Dubé r.1541 přestavěli v renezanční zámek. Přestavba v r.1665–1715 a v r.1741. V r.1850–1851 upraven ve stylu druhého rokoka pro Ferdinanda V. Interiéry vyzdobil J.Navrátil, zůstaly zachovány dodnes.
Hlavní obrázek místa
Zámek Zákupy - Letecký snímek
© Radovan Smokoň 08/2006
Zákupy leží 8 km východně od České Lípy. Dostupné jsou buď autobusem a nebo železnicí z nádraží Zákupy a nebo Božíkov. Z obou je to k zámku zhruba stejně daleko a obě leží na trati Česká Lípa - Liberec. U zámku se rozkládá v posledních letech upravený park. Rovněž balustrády nad parkem byly v nedávných letech opraveny. V zámeckém příkopu shládneme zde přebývajícího živého medvěda. V letním období můžeme k rekreaci využít pěkné přírodní koupaliště na místním rybníku. V okolí lze navštívit směrem na Nový Bor v obci Svojkov zříceniny malého skalního hrádku. Od něj na druhou stranu přes silnici pěšinou dojdeme Modlivým dolem ke kapličce, vytesané do skály. Dále ze Svojkova pak dojdeme do obce Sloup, kde je velký skalní hrad, veřejnosti přístupný a dále barokní zámek, nepřístupný, domov důchodců. V Novém Boru nás pak zve k prohlídce sklářské muzeum.
20.12. 2005
historie

Na místě nynějšího zámku původně stávala gotická tvrz, poprvé připomínaná roku 1383. Na počátku 16. století ji koupili Berkové z Dubé a roku 1541 zahájili její rozsáhlou přestavbu v renesanční zámek. Kolem poloviny 16. století měl zámek dvoukřídlou dispozici, která ovšem jistě počítala s pozdějším uzavřením do čtyřkřídlého schématu. Tuto podobu zámek pravděpodobně získal v průběhu druhé poloviny 16. století. V roce 1612 Berkové zadlužené panství prodali Janu Novohradskému z Kolovrat. K další změně vlastníků došlo v roce 1632, kdy zámek získal vévoda Sasko-lauenburský Julius Jindřich. V průběhu třicetileté války byl zámek poničen nejprve císařskými vojáky, a později v roce 1638 švédskou armádou. K velkorysé přestavbě zámku došlo v letech 1665 – 1715, kdy byl postupně rozlehlý vybudován komplex vlastního zámku, předzámčí s rozlehlými konírnami, hospodářským dvorem, zahradami, závodištěm a drobnými stavbami…  číst dále

2.8. 2002

otvíračka

Otevírací doba: Duben - říjen: So, Ne a svátky 9-16 hod. poslední prohlídka v 15 hod. Květen - září: denně mimo Po 9-17 hod. poslední prohlídka v 16 hod. Poseldní prohlídka začíná hodinu před uzavřením. Plné vstupné 60,- Kč, děti, studenti, důchodci, invalidé 40,- Kč, rodinné 160,- Kč Délka prohlídky 50 min., max. počet osob 30. - možnost pronajmutí koncertního salonku - možnost svateb v zámecké kapli

10.3. 2006

Půdorys místa

Areál zámku zákupy
Vlček P, Ilustrovaná encyklopedie Českých zámků, Libri 2001, str. 509
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Liberecký kraj,  Česká Lípa  (CL), Zákupy

Místa v okolí

 radnice
 barokní dům
 kaple sv. Anny
 dům č. p. 234
 Ovčácká kaplička
 Pramen Tří svatých
 kaple sv. Josefa
 kaple sv. Josefa
 skalní kaple
 kaple svaté Anny
 kaple sv. Valentina
 kostel sv. Jiří
 kaple Panny Marie
 hřbitovní kaplička
 kaple
 fara
 kaplička
 Velenice
 socha sv. Prokopa
 jeskyně Boží hrob
 Výrov
 zrcadlovna
 kaple
 kaple sv. Václava
 Svojkov
 Svojkov
 Modlivý důl
 kaple sv. Prokopa
 kaple sv. Josefa
 Hlemýždí
 kostel sv. Mikuláše
 železniční viadukt
 Na Stráži
 mariánský sloup
 lesní divadlo
 Mimoň
 Psí kostel
 Mimoň
 socha sv. Floriána
 socha sv. Vavřince
 jeskyně a sklepy
 Špičák
 Pihel
 kostel sv. Kateřiny
 Sloup
 Sloup
 kaplička
 boží muka
 Berkovský zámeček
 chudobinec
 sloup Matky Boží
 Cikánské údolí
 empírová kaple
 kostel sv. Kříže
 Wedrichova hrobka
 plastika
 Červený dům
 Lipý
 kaple sv. Prokopa
 Mohauptova kašna
 Císařské sloupy
 hudební pavilon
 kašna
 šatlava, věznice
 Skála smrti
 evangelický kostel
 most mrtvých
 obelisk
 Juliina vyhlídka
 Tlustec
 průrva Ploučnice
 Kamenný dům
 Ralsko
 Velký Valtinov
 Dutý kámen
 Konvalinkový vrch
 Jestřebí
 zvonice
 Novozámecký rybník
 kostel sv. Ondřeje
 Novozámecká průrva
 sklářské muzeum
 Klinštejn
 Karlův odpočinek
 radnice
 Zahrádky
 Peklo
 Nový Zámek
 Horní Libchava
 kostel sv. Anny
 Velký Valtinov
 Mnichovská průrva
 socha sv. Starosty
 železniční most
 kostel sv. Barbory
 Hrad u Kvítkova
 kaple
 Barbořin most
 mariánský sloup
 Vartenberk
 kostel sv. Zikmunda
 Nový Falkenburk
 Myšlín
 socha Panny Marie
 městské opevnění
 sloup sv. Salvátora
 Swamp
 Kamzičí studánka
 Břehyně-Pecopala
 Jezevčí vrch
 Klíč
 Klůček
 Kvítkov
 Pachtovský zámeček
 kaple sv. Volfganga
 Jiljov
 ukrajinský hřbitov
 fara
 kostnice
 Vítkovec
 boží muka
 Opevnění u Švábů
 Rybnov
 Opevnění u Švábů
 Palmův dvůr
 kostel sv. Jiří
 Rousínovský hrádek
 Doksy
 mariánské sousoší
 Milštejn
 Valdštejnská kaple
 hrad u Hostíkovic
 Zámecký vrch
 kaple
 Bredovský letohrádek
 Milčany
 Nový Děvín
 socha Piety
 kostel sv. Vavřince
 Lemberk
 Loubí
 Stohánek
 Panská skála
 poustevna
 Chudý hrádek
 kostel sv. Mikuláše
 Hrázský mlýn
 Volfartice
 Vřísek
 Hamerský Špičák
 Starý Berštejn
 Starý Falkenburk
 Dolanský mlýn
 dům č.p. 31
 Stříbrník
 kaple
 Kuřívody
 kostel sv. Barbory
 křížová cesta
 hrad u Hvězdy
 Winterstein
 Fredevald
 Čap
 Zlatý vrch
Kontaktní informace
Státní zámek Zákupy
Borská 1
471 23
Tel: 487 857 278
http://www.zamek-zakupy.cz
zakupy@liberec.npu.cz
Základní informace místa
ID místa: 1197
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 2.8.2002
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama