Swamp

národní přírodní památka
Swamp (česky bažina) je národní přírodní památka na březích dvou zátok Máchova jezera ve správním území města Doksy. Vyhlášena byla r. 2009 k ochraně slatinného a přechodového rašeliniště s četnými vodními plochami a populacemi vzácných a ohrožených druhů rostlin a živočichů.
Hlavní obrázek místa
Swamp
© Josef Drda 08/2021
Národní přírodní památka Swamp, která byla vyhlášena r. 1972 a rozšířena v r. 2009, se nachází ve dvou zátokách Máchova jezera. Na naplavených píscích je zde slatinná bažina, ve které se vyskytuje mnoho druhů řas a sinic a ohrožených druhů rostlin a živočichů. Jižní část Swampu v Břehyňské zátoce je přístupná po žluté značce z Břehyně nebo z opačné strany od kempu Borný. Od rozcestníku U Swampu vede krátká odbočka k vyhlídkové plošině. Novější část památky v severní části mezi vrchy Šroubený a Borný není přístupná, ale po obvodu ji obchází trasa naučné stezky Se Čtyřlístkem okolo Blaťáku doprovázená zelenou, resp. modrou značkou. Tyto značky se stýkají u parkoviště Staré Splavy.
Jiří Špaček, 22.6. 2022
popis

Chráněné území Swamp s rozlohou 75,47 hektaru se nachází v Ralské pahorkatině v nadmořské výšce 265–268 metrů. Předmětem ochrany jsou pozůstatky rašeliniště, které kdysi pokrývalo celé území dnešního Máchova jezera a kde se uchovala jedinečná flora i fauna, zejména pak krasivky, rozsivky, sinice a 170 druhů různých řas. Mnohé z nich jsou jedinečné, např. r. 1972 byl zde popsán nový druh obrněnky. Na území národní přírodní památky byly pozorovány ohrožené druhy ptáků, např. bukač velký, moták pochop, bekasina otavní, ledňáček říční a ojediněle i jiné druhy. Jezírka Swampu jsou oddělená od Máchova jezera úzkou přírodní hrázkou, jež musela být technicky zpevněna a prodloužena, protože přírodními vlivy docházelo k jejímu narušování a tím k naplavování nežádoucích eutrofních vod z jezera do rašeliniště.

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek), 22.6. 2022

historie

Swamp (česky bažina) je národní přírodní památka na březích dvou zátok Máchova jezera ve správním území města Doksy. Vyhlášena byla k ochraně slatinného a přechodového rašeliniště s četnými vodními plochami a populacemi vzácných a ohrožených druhů rostlin a živočichů, ke kterým patří hrotnosemenatka hnědá nebo leknín bělostný. Vědecký výzkum na zejména unikátních řasách je zde prováděn od počátku 20. století. Dne 29. prosince 1972 byla malá část dnešního Swampu při pravém břehu vtokové jihovýchodní části jezera (tzv. Břehyňské zátoky) s rozlohou 1,45 hektaru vyhlášena Ministerstvem kultury jako chráněná studijní plocha. Chráněné území bylo definováno jako „zaplavovaná slatina s významnými druhy řasové flóry“. Dne 1. února 2009 byla mnohem větší část rašelinišť vyhlášena jako národní přírodní památka. Ochrana byla rozšířena téměř na celou Břehyňskou zátoku a navíc i na druhou část, severozápadní zátoku poblíž vrchu Šroubený.

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek), 22.6. 2022

Liberecký kraj,  Česká Lípa  (CL), Doksy

Místa v okolí

 Klůček
 Myšlín
 Valdštejnská kaple
 mariánské sousoší
 Doksy
 kaple
 Břehyně-Pecopala
 Konvalinkový vrch
 Psí kostel
 Bezděz
 stará škola
 fara
 kostel sv. Jiljí
 Starý Berštejn
 kostel sv. Ondřeje
 kaple sv. Prokopa
 zvonice
 Jestřebí
 dům č.p. 31
 kostel sv. Jiří
 Týn
 rozhledna Vrchbělá
 sloup Matky Boží
 kostel sv. Vojtěcha
 kaple sv. Barbory
 socha sv. Floriána
 socha sv. Vavřince
 jeskyně a sklepy
 Mimoň
 Kuřívody
 kaplička
 železniční viadukt
 Mimoň
 mariánský sloup
 fara
 kostnice
 socha sv. Floriána
 Dubá
 kaple
 Novozámecký rybník
 Houska
 socha Madony
 radnice
 fara
 kostel sv. Mikuláše
 sušárna chmele
 Valdštejnsko
 Mnichovská průrva
 kostel sv. Václava
 socha sv. Prokopa
 socha sv. Starosty
 Vřísek
 kaple svaté Anny
 Novozámecká průrva
 výkkenková kaplička
 Vrátenská hora
 kostel sv. Barbory
 kaple sv. Prokopa
 kaple sv. Anny
 dům č. p. 234
 barokní dům
 radnice
 Juliina vyhlídka
 skalní kaple
 kaple sv. Josefa
 Chudý hrádek
 kaplička
 Barbořin most
 Zákupy
 Opevnění u Švábů
 Nový Zámek
 Vítkovec
 Jiljov
 Opevnění u Švábů
 Ralsko
 kaple
 Ovčácká kaplička
 Česká brána
 Pramen Tří svatých
 Kamenný dům
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Václava
 radnice
 Radechov
 Loubí
 pivovar
 železniční most
 Lobeč
 Bělá pod Bezdězem
 Rybnov
 Zahrádky
 poustevna
 průrva Ploučnice
 Hrad u Kvítkova
 Šlapka
 boží muka
 Peklo
 Čap
 kaple sv. Josefa
 Zakšín
 Obří hlava a Žába
 kaple sv. Valentina
 Pokličky
 empírová kaple
 kostel sv. Kříže
 kostel sv. Václava
 Červený dům
 Milčany
 Lipý
 větrný mlýn
 hrad u Hostíkovic
 kašna
 plastika
 šatlava, věznice
 kaple Panny Marie
 kostel sv. Havla
 Wedrichova hrobka
 socha sv. Floriana
 Mohauptova kašna
 Císařské sloupy
 hudební pavilon
 evangelický kostel
 Hrázský mlýn
 obelisk
 Špičák
 Kvítkov
 Vidim
 Nedamy
 kostel sv. Jakuba
 Stohánek
 kostel sv. Zikmunda
 kaple sv. Josefa
 Starý zámek
 Vartenberk
 most mrtvých
 kostel sv. Vavřince
 Hamerský Špičák
 socha Piety
 Nový Děvín
 Děvín
 Horní Libchava
 Klinštejn
 mariánský sloup
 Slavín
Základní informace místa
ID místa: 16442
Typ místa: příroda
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 28.6.2022
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama