
Monumentální socha Archanděla Michaela spočívá na masivním hranolovém, architektonicky zdařile utvářeném podstavci s patkou, střední částí s erbem a votivním nápisem a konečně římsou. Střední část podstavce je po stranách zdobena nárožními rostlinnými volutami. Střed čelní i zadní stěny podstavce je zdůrazněn předstupujícím rámem, který ve spodní části obsahuje erb Kouniců a votivní nápis: „ILLVSTRIS:AC EXCEL: // D: D: IOANN:ADOLPH: // S:R:I:COMES D: KAVNIT: // FIERI FECIT // 1750”. Na podstavci spočívá hranolový sokl, který vynáší sochu Archanděla Michaela. Ten je zde znázorněn v obvyklém odění vojáka v pancíři, krátké suknici, v přilbici s chocholem, za zády s mohutnými křídly. Svoji levou nohou šlape po nahé figuře ležícího poraženého ďábla se zvrácenou hlavou. Archanděl ve své pravici svírá mohutný kovový plamenný meč a v levici drží obranný štít se znamením kříže. Na hlavě má helmicí s chocholem, který přechází na… číst dále
Barokní socha je datována do roku 1750. Jejím donátorem byl Johann Adolf hrabě Kounic. Autor je neznámý. Socha Archanděla Michaela vítězícího nad ďáblem patří k velmi kvalitním příkladům pozdně barokního sochařství. Pískovcová socha Archanděla Michaela, vítězícího nad ďáblem, zlem a hříchem, se nalézá při komunikaci procházející Zahrádkami a křížící Valdštejnovu alej. Statue stojí přibližně 3 m od krajnice a svojí čelní stranou se obrací směrem k zámku. Statue spočívala na dvou kamenných schodišťových stupních a přístup k ní byl ze stran lemován nízkými parapetními zídkami z pískovcových kvádrů. V současné době je statue oproti terénu vozovky a chodníku poněkud zapuštěna.
Jeden z příběhů, odehrávajících se v uličkách a náměstích Starého Města pražského, je věnován známému sochařskému dílu. Dívčí postava představující Vltavu tu sídlí přes 200 let
Návštěvnické centrum na Kvildě prezentuje život rysů a jelenů v jejich přirozeném prostředí. V blízkosti budovy centra se nachází dva výběhy - jeden pro rysy a druhý pro jeleny.
V malebné uličce Pod Koštofránkem stojí malý domek, kde můžete nahlédnout do domácnosti ševce Rumcajse v době, než se stal loupežníkem. Kromě ševcovské dílny můžete vidět také Mančinu bylinkovou zahrádku.
Obří sud Javorník je hotel a restaurace, zároveň také zajímavý tip na výlet. Najdete ho pár kilometrů od Liberce. V jeho blízkosti najdete sjezdovku, která je vhodná i pro začínající lyžaře.
Teplická zámecká zahrada je přírodní park, který byl založen již v 16. století. Nachází se v centru lázeňského města. Díky tomu se stal častým cílem procházek místních i lázeňských hostů.
Za novoměstským farním kostelem svatého Štěpána býval hřbitov a na něm odedávna stála zvonice, protože kostelní věž zvony neunesla. Rozložitá, pozdně gotická zvonice tu stojí dosud a tam se to stalo