Upravená vyhlídka na vrcholu pískovcové skály nad osadou Vranov u paty vrchu Ralsko pojmenována r. 1822 podle hraběnky Juliany von Hartig, manželky majitele mimoňského a vartenberského panství. Přístupná po červené značce z Vranova, resp. z Mimoně.
Hlavní obrázek místa
Juliina vyhlídka
© Wikimedia Commons 6/2010
Východištěm ke skalní Juliině vyhlídce je město Mimoň, odkud vychází červená značka do osady Vranov. Vranov (německy Rabendorf) je malá vesnice, místní část města Mimoň, která se nachází asi 2 km na severovýchod od okraje a 3 km od středu Mimoně. Trvale zde žije 50 obyvatel. Vranov leží v katastrálním území Vranov pod Ralskem o rozloze 2,01 km². S Mimoní ho spojuje Vranovská alej, původně jubilejní alej císaře Františka Josefa I., určená pro pěší chůzi. Alej byla vysazena v r. 1898 na počest 50. výročí císařova panování. Provoz motorových vozidel tu není dovolen. Na konci aleje stojí kaplička Nejsvětější Trojice, postavená r. 1778. Odtud už se nabízí pohled na pískovcové Vranovské skály na úpatí Ralska. Mezi nejznámější patří Juliina vyhlídka a je oblíbenou zastávkou turistů při výstupu na horu Ralsko. Z centra Mimoně je po červené značce vzdálena 3,5 km.
Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek), 5.2. 2022
popis

Území přírodní památky je možno pohodlně navštívit již od r. 1822, kdy bylo zpřístupněno pomocí schodů vytesaných v pískovci. Z vrcholu Juliiny vyhlídky je pěkný výhled jižním a západním směrem, na osadu Vranov a město Mimoň. Vrchol vyhlídky je uměle upravený a jsou zde patrné kruhové stopy ve skále po původním vyhlídkovém altánu. Odtud nejen shlížela do kraje hraběnka Juliana, ale také se tu odehrála jedna epizoda Rychlých šípů, když v šiškové válce dobývali hrad. Vyhlídku znal Jaroslav Foglar z četných letních táborů, které pod Ralskem organizoval. Komu nestačí směrově omezený rozhled z Juliiny vyhlídky, může pokračovat vzhůru po červené značce na vrchol ke zřícenině hradu Ralsko (696 m n. m.), odkud je kruhový rozhled.

PLomoz, 10.5. 2007

historie

Výhled ze skály si oblíbila hraběnka Juliana von Hartig, provdaná za majitele mimoňského a vartenberského panství, hraběte Franze Hartiga. Hrabě Franz de Paula von Hartig nechal pro ni skálu lépe zpřístupnit vytesaným schodištěm a okraj skály zabezpečit železným zábradlím. Na vysekaný kruhový základ na skalním vrcholu nechal postavit dřevěný gloriet. V den hraběnčiných třicátých šestých narozenin 6. června 1822 byla upravená skála předána veřejnosti a na počest hraběnky pojmenována Julianina vyhlídka, později Juliina.

5.2. 2022

Liberecký kraj,  Česká Lípa  (CL), Vranov

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Základní informace místa
ID místa: 5215
Typ místa: ostatní
Podkategorie: vyhlídka
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 5.2.2022
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama