Most pochází asi z 18. stol. Socha sv. Jana Nepomuckého zhotovena r. 1782. Most ze čtyř oblouků, vystavěn z pískovcových kvádrů. Stavební úpravy v r. 2013. Socha stojí na hranolovém podstavci, kartuše s vročením ANO 1782. Most se sochou zapsán do státního seznamu kulturních památek z r. 1965.
Hlavní obrázek místa
Poštovní most přes řeku Ploučnici se sochou sv. Jana Nepomuckého v Mimoni.
© Pavel Vítek 09/2021
Město Mimoň leží v okrese Česká Lípa. Leží 15 km východně od okresního města a 15 km severně od Doks. Most přes řeku Ploučnici najdeme asi 100 m západně od kruhového objezdu u kulturního domu na silnici vedoucí do Kuřivod a Mnichova Hradiště.
Pavel Vítek, 23.9. 2021
popis

Most přes řeku Ploučnici se skládá ze čtyř oblouků, přičemž jen pod prvními dvěma oblouky směrem k městu protéká voda. Pod ostatními protéká voda jen v době vyššího stavu. Most je vystavěn z pískovcových kvádrů, z větší části je omítnut včetně spodku oblouků. Součástí mostu je i socha sv. Jana Nepomuckého datovaná v kartuši rokem 1782 a dřevěný kříž s korpusem ukřižovaného Krista. Stavební úpravy na Poštovním mostě proběhly v rámci rekonstrukce Husovy ulice ve druhé polovině roku 2013, kdy byly rozpadající se červené cihly parapetních zdí nahrazeny kvalitními pískovcovými kvádříky. Současně byla obnovena izolace mostovky a zhotoven nový povrch vozovky. Při této stavební činnosti byla socha opětovně sejmuta a restaurována sochařem Václavem Snížkem v Říčanech u Prahy. Při rekonstrukci v roce 1995 musel být most z velké části rozebrán, každý kámen byl dokumentován a znovu uložen. Při této stavbě byly na mostě…  číst dále

Pavel Vítek – zdroj: https://www.cokolivokoli.cz/43407-postovni-most-v-mimoni/, 23.9. 2021

historie

Most s mostními oblouky přes řeku Ploučnici pochází patrně z 18. století. Socha sv. Jana Nepomuckého byla zhotovena roku 1782 a umístěna na břehu Ploučnice při nájezdu na tehdy ještě dřevěný most. Stavba nového mostu byla zadána zednickému mistru Josefu Haasovi z Mimoně. Socha Jana Nepomuka byla roku 1851 renovována a vrácena na přestavěný most. Umístěna byla přímo na most, a to na levou hlavu druhého mostního pilíře. Při leteckém bombardování Mimoně 8. května 1945 byl cílem náletu nepochybně most. Jako zázrakem byl naštěstí ušetřen přímého zásahu, avšak střepina jedné z bomb, kterých na Mimoň spadlo asi šedesát, odštípla část pravé zadní hrany pískovcového podstavce sochy. Podstavec byl opraven až při celkové rekonstrukci mostu na konci 20. století. Socha byla opravena restaurátory Václavem Snížkem a Ladislavem Šobrem a nově vysvěcena 27. října 2000.

Pavel Vítek – zdroj: https://www.cokolivokoli.cz/43407-postovni-most-v-mimoni/, 23.9. 2021

Liberecký kraj,  Česká Lípa  (CL), Mimoň

Místa v okolí

 Černá hora
 Purkhybl
 Aichelburg
 kostel sv. Josefa
 evangelický kostel
 kaple sv. Anny
 kostel sv. Václava
 fara
 Rudník
 Horní Maršov
 Fořt
 pivovar
 Rudník
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Josefa
 kaple sv. Antonína
 kaple s Pietou
 Javorník
 Ochranná kaple
 Sněžka
 Vrchlabí
 Tři domky
 kostel sv. Vavřince
 Vrchlabí
 evangelický kostel
 Arnultovice
 fara
 Podhůří
 Horní Vlčice
 Břecštejn
 Žalý
 kostel sv. Vojtěcha
 Plátenický dům
 smírčí kříž
 děkanství
 radnice
 Hostinné
 Vlčice
 kostel sv. Mikuláše
 morový sloup
 Horní Branná
 Špitál
 hrobka Harrachů
 Žacléř
 Dolní Štěpanice
 Stachelberg
 kostel Wang
 fara
 kostel sv. Jakuba
 Rechenburg
 kostel sv. Anny
 Trutnov
 stará radnice
 Studenec
 Šibeník
 Krakonošova kašna
 evangelický kostel
 Kozinec
 boží muka
 Levínská Olešnice
 Levín
Základní informace místa
ID místa: 15968
Typ místa: most
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 23.9.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jaká je vlastně historie betlémů, které se v této době objevují na veřejných prostranstvích i u nás doma

Zajímavosti

Začalo to ve stísněném prostoru jeskyně, který se stal prvním betlémem a improvizovanou kaplí a kde také proběhla první slavnostní půlnoční mše, kterou odsloužil František z Assisi 24. prosince roku 1223.

Dva základní druhy středověkého záchodu na hradech a dalších stavbách v Česku, Irsku a Británii

Zajímavosti

V tomto článku do toho šlápneme a probereme tematiku středověkých záchodů v Česku, Irsku a Británii. Bude řeč o dvou základních typech středověkých záchodů na hradech a dalších středověkých stavbách, tzv. vnějších a vnitřních záchodech.

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

reklama