Most pochází asi z 18. stol. Socha sv. Jana Nepomuckého zhotovena r. 1782. Most ze čtyř oblouků, vystavěn z pískovcových kvádrů. Stavební úpravy v r. 2013. Socha stojí na hranolovém podstavci, kartuše s vročením ANO 1782. Most se sochou zapsán do státního seznamu kulturních památek z r. 1965.
Hlavní obrázek místa
Poštovní most přes řeku Ploučnici se sochou sv. Jana Nepomuckého v Mimoni.
© Pavel Vítek 09/2021
Město Mimoň leží v okrese Česká Lípa. Leží 15 km východně od okresního města a 15 km severně od Doks. Most přes řeku Ploučnici najdeme asi 100 m západně od kruhového objezdu u kulturního domu na silnici vedoucí do Kuřivod a Mnichova Hradiště.
Pavel Vítek, 23.9. 2021
popis

Most přes řeku Ploučnici se skládá ze čtyř oblouků, přičemž jen pod prvními dvěma oblouky směrem k městu protéká voda. Pod ostatními protéká voda jen v době vyššího stavu. Most je vystavěn z pískovcových kvádrů, z větší části je omítnut včetně spodku oblouků. Součástí mostu je i socha sv. Jana Nepomuckého datovaná v kartuši rokem 1782 a dřevěný kříž s korpusem ukřižovaného Krista. Stavební úpravy na Poštovním mostě proběhly v rámci rekonstrukce Husovy ulice ve druhé polovině roku 2013, kdy byly rozpadající se červené cihly parapetních zdí nahrazeny kvalitními pískovcovými kvádříky. Současně byla obnovena izolace mostovky a zhotoven nový povrch vozovky. Při této stavební činnosti byla socha opětovně sejmuta a restaurována sochařem Václavem Snížkem v Říčanech u Prahy. Při rekonstrukci v roce 1995 musel být most z velké části rozebrán, každý kámen byl dokumentován a znovu uložen. Při této stavbě byly na mostě…  číst dále

Pavel Vítek – zdroj: https://www.cokolivokoli.cz/43407-postovni-most-v-mimoni/, 23.9. 2021

historie

Most s mostními oblouky přes řeku Ploučnici pochází patrně z 18. století. Socha sv. Jana Nepomuckého byla zhotovena roku 1782 a umístěna na břehu Ploučnice při nájezdu na tehdy ještě dřevěný most. Stavba nového mostu byla zadána zednickému mistru Josefu Haasovi z Mimoně. Socha Jana Nepomuka byla roku 1851 renovována a vrácena na přestavěný most. Umístěna byla přímo na most, a to na levou hlavu druhého mostního pilíře. Při leteckém bombardování Mimoně 8. května 1945 byl cílem náletu nepochybně most. Jako zázrakem byl naštěstí ušetřen přímého zásahu, avšak střepina jedné z bomb, kterých na Mimoň spadlo asi šedesát, odštípla část pravé zadní hrany pískovcového podstavce sochy. Podstavec byl opraven až při celkové rekonstrukci mostu na konci 20. století. Socha byla opravena restaurátory Václavem Snížkem a Ladislavem Šobrem a nově vysvěcena 27. října 2000.

Pavel Vítek – zdroj: https://www.cokolivokoli.cz/43407-postovni-most-v-mimoni/, 23.9. 2021

Liberecký kraj,  Česká Lípa  (CL), Mimoň

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Základní informace místa
ID místa: 15968
Typ místa: most
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 23.9.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama