První záznamy o vsi Heřmaničky jsou z roku 1416. Kaple v empírovém slohu. Patří pod římskokatolickou farnost Brenná. Bohoslužby se konají jen příležitostně. Kaple využívána i pro kulturní účely.
Hlavní obrázek místa
Kaple v Heřmaničkách, místní části České Lípy.
© Pavel Vítek 09/2021
Heřmaničky jsou místní částí České Lípy. Najdeme je na západním okraji města. Vesnice leží na levém břehu meandrující řeky Ploučnice. Nejbližší železniční zastávka je ve Vítkově, také části České Lípy, označená je Vlčí Důl–Dobranov a je součástí železniční tratě 086 z České Lípy do Liberce. Kapli najdeme v centru obce u místní komunikace, spojující Českou Lípu-Žizníkov s obcí Brenná. Do Heřmaniček zajíždí MHD 209 z České Lípy.
Pavel Vítek, 22.2. 2022
popis

Původně se vesnička jmenovala Hermsdorf–Heřmanice a první záznamy o ní jsou z roku 1416. Kaple v Heřmaničkách byla postavena v empírovém slohu. Náleží pod římskokatolickou farnost Brenná. Její zasvěcení není uvedeno, Bohoslužby se zde konají jen příležitostně. Empírová kaple bývá využívána i pro kulturní pořady.

Pavel Vítek – zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/Kaple_v_Heřmaničkách, 22.2. 2022

Komentáře

Liberecký kraj,  Česká Lípa  (CL), Heřmaničky

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Základní informace místa
ID místa: 16276
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 22.2.2022
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Děsím se co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Výprava do divoké krajiny Connemary na západě Irska

Cestování

Na západě Irska v hrabství Galway se rozkládá Connemara, divoká liduprázdná krajina hor a jezer na pobřeží Atlantiku. Dostaneme se sem velmi snadno autem nebo autobusem po silnici N59, která vede z města Galway do Clifdenu. Jízda po této silnici je hlubokým zážitkem. Budeme si zde připadat jako v Irské Kanadě.

Tarif elektřina pro soláry a virtuální baterie. Je to opravdu smysluplné?

Ostatní

Pokud se rozhodujete zda investovat nemalé peníze do fotovoltaiky, a zalíbil se vám produkt elektřina pro soláry – kdy si našetřenou energii do virtuální baterie budete moci vybrat v temnějších měsících, tak si rozhodně sundejte růžové brýle.

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Historie

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Naposledy navštívené

reklama