Anna Marie Františka z Toskány postavila r.1708 morový sloup Nejsvětější Trojice vysoký 14 m. Na vrcholu je umístěna Nejsvětější Trojice s velkým kovovým křížem. Bohatě zdoben. Vytvořeno podle vídeňského sloupu M. Huberem a O. Dubkem.
Hlavní obrázek místa
pohled od severu
© Pavel Zany Komárek 10.7. 2001
Zákupy leží 8 km východně od České Lípy. Dostupné jsou buď autobusem a nebo železnicí z nádraží Zákupy a nebo Božíkov. Z obou je to na náměstí, kde sloup Nejsvětější Trojice stojí, přibližně stejně daleko a obě leží na trati Česká Lípa - Liberec. V Zákupech můžeme navštívit překrásný zámek (viz samostatné heslo na www.hrady.cz). V letním období můžeme k rekreaci využít pěkné přírodní koupaliště na místním rybníku. V okolí lze navštívit směrem na Nový Bor v obci Svojkov zříceniny malého skalního hrádku. Od něj na druhou stranu přes silnici pěšinou dojdeme Modlivým dolem ke kapličce, vytesané do skály. Dále ze Svojkova pak dojdeme do obce Sloup, kde je velký skalní hrad, veřejnosti přístupný a dále barokní zámek, nepřístupný, domov důchodců. V Novém Boru nás pak zve k prohlídce sklářské muzeum.
10.3. 2006
historie

Anna Marie Františka z Toskány nechala v roce 1708 na zákupském náměstí postavit morový sloup Nejsvětější Trojice. Morový sloup je provedený v pískovci a je vysoké 14 metrů. V horní části má tvary kupících se oblaků. Na vrcholu je umístěna Nejsvětější Trojice s velkým kovovým křížem. Je bohatě vyzdoben ornamenty, plastikami a třemi bohatě zdobenými figurálními reliéfy svatých. Na vlastním sloupu jsou tři trojice plastik nad sebou. Jedna z trojic jsou Sv. Jan Nepomucký, Sv. Václav a Sv. Mikuláš. V kamenné prolamované zídce jsou tři kované, železné mříže. Celé sousoší má dvacet soch a tři malé vodní nádrže ve tvaru mušle. Na straně směrem na východ je latinský nápis, doklad o postavení sousoší. Na straně směrem na sever je druhý nápis, svědčící o renovaci v r.1860. Sousoší bylo vytvořeno podle vídeňského morového sloupu M. Huberem a O. Dubkem. V současné době je sousoší postupně od r. 1998 restaurováno.

Pavel Vítek, 10.3. 2006

Komentáře

Liberecký kraj,  Česká Lípa  (CL), Zákupy

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Základní informace místa
ID místa: 3985
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: socha, monument
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 10.3.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jezerní slať - nejnavštěvovanější slať na Šumavě

Zajímavosti

Jezerní slať se nachází mezi obcemi Kvilda a Horská Kvilda v nadmořské výšce 1058-1075 metrů nad mořem. Její součástí je i dřevěná vyhlídková věž a naučná stezka.

Po stopách kolonád v Mariánských Lázních

Zajímavosti

Nejznámější dominantou Mariánských Lázní je hlavní kolonáda. Nese jméno po ruském spisovateli Maximu Gorkém. Kousek od ní se nachází Kolonáda Karolinina a Rudolfova pramene. Dále je zde ještě Kolonáda Křížového pramene a Kolonád Ferdinandova pramene.

Životní osudy venkovského sládka ze Sadové u Hradce Králové

Historie

Venkovský sládek František Smetana se životem musel těžce protloukat, několikrát musel začínat od začátku. Dvakrát ovdověl, měl 18 dětí, ale nic ho nezlomilo. Dnes ho připomíná jediná pamětní deska. Jeho přirozené nadání zdědil první syn, proslulý jako zakladatel české národní hudby

Kamenná Prachnerova Terezka ošizená o dědictví

Historie

Jeden z příběhů, odehrávajících se v uličkách a náměstích Starého Města pražského, je věnován známému sochařskému dílu. Dívčí postava představující Vltavu tu sídlí přes 200 let

Návštěvnické centrum Kvilda, výběh rysů a jelenů

Zajímavosti

Návštěvnické centrum na Kvildě prezentuje život rysů a jelenů v jejich přirozeném prostředí. V blízkosti budovy centra se nachází dva výběhy - jeden pro rysy a druhý pro jeleny.

Rumcajsova ševcovna v pohádkovém městě Jičíně

Zajímavosti

V malebné uličce Pod Koštofránkem stojí malý domek, kde můžete nahlédnout do domácnosti ševce Rumcajse v době, než se stal loupežníkem. Kromě ševcovské dílny můžete vidět také Mančinu bylinkovou zahrádku.

Naposledy navštívené

reklama