Pivovar zřízený v areálu kasáren z roku 1755. Navazuje na tradici vaření piva v Rakovníku sahající do 13. stol. Výroba přerušena v r. 1997 a opět obnovena v r. 2004.
Hlavní obrázek místa
pivovar od jihozápadu z křižovatky Čs. legií a Dukelských hrdinů
© Milan Caha 02/2009
Doklady o vaření piva v Rakovníku jsou již ze 13. století. Nejdříve mohl pivo vařit každý měšťan, teprve časem se toto právo týkalo pouze nákladníků, jejichž počet určovaly cechy. Vařit mohly pouze domy na náměstí, které disponovaly sladovnou, sklepy a později i spilkou. Vrchol rakovnického pivovarnictví byl v 16. století. V tu dobu zde fungovalo 8 pivovarů a nejvíce piva se prodávalo do Prahy. Dodávky přestaly v roce 1568, kdy se šířil mor. Roku 1755 byly postaveny pro zdejší posádku kasárna, ta ale byla brzy pro vlhkost zavřena. Toho využili rakovničtí várečníci a zřídili v areálu (dnes opět fungující) pivovar. Do roku 1848 se slad připravoval ve sladovně U Černého orla na Husově náměstí a spilka byla v rakovnické radnici. Roku 1921 se pivovar přeměnil na akciovou společnost a vybudoval si vlastní elektrárnu. Na základě dekretu presidenta republiky ze dne 24. října 1945, č. 100 Sb. o znárodnění dolů a některých průmyslových podniků byl Rakovnický pivovar a sladovna, a.s., 27. října 1945 zestátněn. Po znárodnění byl pivovar postupně součástí podniků Krušovické pivovary, n.p., Středočeské pivovary, n.p., Pivovary Velké Popovice s.p., Pivovary Bohemia Praha a.s. V květnu 1997 šla společnost Pivovar Rakovník do likvidace. Poslední várka piva se v pivovaru uvařila v polovině dubna 1997. Na konci srpna 2004 obnovila vaření piva v Rakovníku společnost CZECH BREWERY - RAKOVNÍK a. s, novým sládkem je od 1.června 2004 Oldřich Záruba.
Milan Caha (zdroj: Jákl, P.: Encyklopedie pivovarů Čech, Moravy a Slezska, I. díl - Střední Čechy, Libri, Praha 2004 a www.pivovary.info), 1.3. 2009
Středočeský kraj,  Rakovník  (RA), Rakovník

Místa v okolí

 kaple sv. Rocha
 radnice
 synagoga
 Samsonův dům
 mariánský sloup
 Vysoká brána
 socha T. G. Masaryka
 sokolovna
 dům cisterciáků
 Pražská brána
 kostel sv. Jiljí
 židovský hřbitov
 Hlavačov
 kostel sv. Martina
 Olešná
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Barbory
 Senomaty
 smírčí kříž
 Husův sbor
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Štěpána
 kostel sv. Kateřiny
 Železniční muzeum
 kostel sv. Gotharda
 Všetaty
 kostel sv. Jakuba
 Louštín
 Krušovice
 kostel sv. Markéty
 pivovar
 Kolešovice
 kostel sv. Václava
 Pšovlky
 kostel sv. Prokopa
 Zhoř
 Václavy
 Francouzský kříž
 kostel Všech svatých
 židovský hřbitov
 synagoga
 Velká Buková
 Krakovec
 kostel sv. Mikuláše
 Slabce
 kostel sv. Markéty
 Džbán
 kostel sv. Víta
 Hůrky
 Dub
 židovský hřbitov
 Mackova hora
 Trpasličí díra
 Křivoklát
 kostel sv. Mikuláše
 Propadený zámek
 Hřebečníky
 stará radnice
 kostel sv. Petra
 synagoga
 Hasen-Marterl
 kostel sv. Martina
 Oráčov
 fara
 kaple sv. Isidora
 Domoušice
 Roviny, Na Rovinách
 socha sv. Floriána
 Lom Soseň
 kaple sv. Prokopa
 Boží kámen u Sosně
 kostel sv. Václava
 Jivno
 Pravda
 Týřov
 Smrk
 Chříč
 Vrbice
 Masarykův most
 kostel sv. Martina
 Hamousův statek
 synagoga
 Žižkovo bojiště
 kostel sv. Martina
 Rychvald
 Angerbach u Kožlan
 Strachovice
 Kornhauz
 Leontýn
 kostel sv. Vavřince
 židovský hřbitov
 Želeč
 Ostrov
Kontaktní informace
Czech Brewery Rakovník
Havlíčkova 69
269 01 Rakovník
Tel: 313 512 314
http://www.pivobakalar.cz/
info@pivobakalar.cz
Základní informace místa
ID místa: 7448
Typ místa: technická památka
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 3.3.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama