Pivovar zřízený v areálu kasáren z roku 1755. Navazuje na tradici vaření piva v Rakovníku sahající do 13. stol. Výroba přerušena v r. 1997 a opět obnovena v r. 2004.
Hlavní obrázek místa
pivovar od jihozápadu z křižovatky Čs. legií a Dukelských hrdinů
© Milan Caha 02/2009
Doklady o vaření piva v Rakovníku jsou již ze 13. století. Nejdříve mohl pivo vařit každý měšťan, teprve časem se toto právo týkalo pouze nákladníků, jejichž počet určovaly cechy. Vařit mohly pouze domy na náměstí, které disponovaly sladovnou, sklepy a později i spilkou. Vrchol rakovnického pivovarnictví byl v 16. století. V tu dobu zde fungovalo 8 pivovarů a nejvíce piva se prodávalo do Prahy. Dodávky přestaly v roce 1568, kdy se šířil mor. Roku 1755 byly postaveny pro zdejší posádku kasárna, ta ale byla brzy pro vlhkost zavřena. Toho využili rakovničtí várečníci a zřídili v areálu (dnes opět fungující) pivovar. Do roku 1848 se slad připravoval ve sladovně U Černého orla na Husově náměstí a spilka byla v rakovnické radnici. Roku 1921 se pivovar přeměnil na akciovou společnost a vybudoval si vlastní elektrárnu. Na základě dekretu presidenta republiky ze dne 24. října 1945, č. 100 Sb. o znárodnění dolů a některých průmyslových podniků byl Rakovnický pivovar a sladovna, a.s., 27. října 1945 zestátněn. Po znárodnění byl pivovar postupně součástí podniků Krušovické pivovary, n.p., Středočeské pivovary, n.p., Pivovary Velké Popovice s.p., Pivovary Bohemia Praha a.s. V květnu 1997 šla společnost Pivovar Rakovník do likvidace. Poslední várka piva se v pivovaru uvařila v polovině dubna 1997. Na konci srpna 2004 obnovila vaření piva v Rakovníku společnost CZECH BREWERY - RAKOVNÍK a. s, novým sládkem je od 1.června 2004 Oldřich Záruba.
Milan Caha (zdroj: Jákl, P.: Encyklopedie pivovarů Čech, Moravy a Slezska, I. díl - Střední Čechy, Libri, Praha 2004 a www.pivovary.info), 1.3. 2009
Středočeský kraj,  Rakovník  (RA), Rakovník

Místa v okolí

 kaple sv. Rocha
 radnice
 synagoga
 Samsonův dům
 mariánský sloup
 Vysoká brána
 socha T. G. Masaryka
 sokolovna
 dům cisterciáků
 Pražská brána
 kostel sv. Jiljí
 židovský hřbitov
 Hlavačov
 kostel sv. Martina
 Olešná
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Barbory
 Senomaty
 smírčí kříž
 Husův sbor
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Štěpána
 kostel sv. Kateřiny
 Železniční muzeum
 kostel sv. Gotharda
 Všetaty
 kostel sv. Jakuba
 Louštín
 Krušovice
 kostel sv. Markéty
 pivovar
 Kolešovice
 kostel sv. Václava
 Pšovlky
 kostel sv. Prokopa
 Zhoř
 Václavy
 Francouzský kříž
 kostel Všech svatých
 židovský hřbitov
 synagoga
 Velká Buková
 Krakovec
 kostel sv. Mikuláše
 Slabce
 kostel sv. Markéty
 Džbán
 kostel sv. Víta
 Dub
 Hůrky
 židovský hřbitov
 Mackova hora
 Trpasličí díra
 Křivoklát
 kostel sv. Mikuláše
 Propadený zámek
 Hřebečníky
 stará radnice
 kostel sv. Petra
 synagoga
 Hasen-Marterl
 kostel sv. Martina
 Oráčov
 fara
 kaple sv. Isidora
 Domoušice
 Roviny, Na Rovinách
 socha sv. Floriána
 Lom Soseň
 kaple sv. Prokopa
 Boží kámen u Sosně
 kostel sv. Václava
 Jivno
 Pravda
 Týřov
 Smrk
 Chříč
 Vrbice
 Masarykův most
 kostel sv. Martina
 Hamousův statek
 synagoga
 Žižkovo bojiště
 kostel sv. Martina
 Rychvald
 Angerbach
 Strachovice
 Kornhauz
 Leontýn
 kostel sv. Vavřince
 židovský hřbitov
 Želeč
 Ostrov
Kontaktní informace
Czech Brewery Rakovník
Havlíčkova 69
269 01 Rakovník
Tel: 313 512 314
http://www.pivobakalar.cz/
info@pivobakalar.cz
Základní informace místa
ID místa: 7448
Typ místa: technická památka
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 3.3.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama