Historická vodárna v areálu zámku sloužila k zajištění vody pro zámecký areál. Čtyřpatrová stavba na čtvercovém půdorysu. Střecha čtyřboká stanová. V současnosti bez využití. Památkově je chráněna od roku 1979.
Hlavní obrázek místa
Zámecká vodárenská věž u zámku v Zákupech
© Pavel Vítek 09/2019
Město Zákupy leží na silnici II/268, vedoucí z České Lípy do Mimoně a Mnichova Hradiště. Nachází se 7 km severozápadně od Mimoně a 8 km východně od České Lípy. Bývalou zámeckou vodárenskou věž najdeme v prostoru severně od zámku, za plochou bývalého rybníka, u cesty spojující Nádražní ulici s křižovatkou na výpadovce ze Zákup směrem na Nový Bor.
Pavel Vítek, 9.10. 2019
popis

Historická vodárna v areálu zámku sloužila k zajištění vody pro zámecký areál. Jde o čtyřpatrovou stavbu na čtvercovém půdorysu zděnou ze smíšeného zdiva s převažujícím podílem pískovcových bloků a s armovanými nárožími. Střecha je čtyřboká stanová. Všechna průčelí jsou jednoosá, s centrálně umístěnými okenními otvory. V severním průčelí je okenní otvor pouze v nejvyšším podlaží, v ostatních jsou okenní otvory ve všech podlažích. Okenní otvory jsou úzké, obdélné na výšku, jsou rámované kamenným ostěním s lištou po obvodu a uchy s kapkami. Špaleta otvorů se směrem do interiéru rozšiřuje, záklenky jsou cihelné. Vstup do objektu je ve východním průčelí otvorem se segmentovým cihelným záklenkem. Fasáda je členěna pouze jednoduchými podokenními římsami pod okny v 1. a 3. patře. Korunní římsa je bedněná. V interiéru jsou trámové stropy, mezi přízemím a 1. patrem je torzo širokého cihelného klenebního pasu.…  číst dále

Pavel Vítek – zdroj: http://www.pamatkovykatalog.cz, 9.10. 2019

Komentáře

Liberecký kraj,  Česká Lípa  (CL), Zákupy

Místa v okolí

 Zákupy
 radnice
 barokní dům
 kaple sv. Anny
 dům č. p. 234
 Ovčácká kaplička
 Pramen Tří svatých
 kaple sv. Josefa
 kaple sv. Josefa
 skalní kaple
 kaple sv. Valentina
 kostel sv. Jiří
 kaple svaté Anny
 kaple Panny Marie
 kaple
 hřbitovní kaplička
 fara
 socha sv. Prokopa
 Velenice
 kaplička
 jeskyně Boží hrob
 Výrov
 zrcadlovna
 kaple
 kaple sv. Václava
 Svojkov
 Svojkov
 Modlivý důl
 kaple sv. Josefa
 kaple sv. Prokopa
 kostel sv. Mikuláše
 Hlemýždí
 železniční viadukt
 socha Madony
 Na Stráži
 lesní divadlo
 kostel sv. Kateřiny
 Špičák
 Pihel
 Psí kostel
 Berkovský zámeček
 chudobinec
 Sloup
 Sloup
 boží muka
 Mimoň
 mariánský sloup
 Cikánské údolí
 socha sv. Floriána
 socha sv. Vavřince
 jeskyně a sklepy
 Mimoň
 kaplička
 empírová kaple
 kostel sv. Kříže
 Wedrichova hrobka
 plastika
 sloup Matky Boží
 Červený dům
 Mohauptova kašna
 Lipý
 Císařské sloupy
 hudební pavilon
 kašna
 šatlava, věznice
 evangelický kostel
 kaple sv. Prokopa
 most mrtvých
 Skála smrti
 obelisk
 Kamenný dům
 Juliina vyhlídka
 Tlustec
 průrva Ploučnice
 Velký Valtinov
 Dutý kámen
 Ralsko
 Konvalinkový vrch
 zvonice
 Jestřebí
 radnice
 Novozámecký rybník
 kostel sv. Ondřeje
 sklářské muzeum
 Novozámecká průrva
 radnice
 Zahrádky
 Klinštejn
 Karlův odpočinek
 Peklo
 socha svatého Petra
 kostel sv. Anny
 Nový Zámek
 Horní Libchava
 Velký Valtinov
 Mnichovská průrva
 socha sv. Starosty
 železniční most
 kostel sv. Barbory
 Hrad u Kvítkova
 Barbořin most
 kaple
 mariánský sloup
 kostel sv. Zikmunda
 Nový Falkenburk
 Vartenberk
 Myšlín
 socha Panny Marie
 Kamzičí studánka
 městské opevnění
 sloup sv. Salvátora
 Klíč
 Swamp
 Jezevčí vrch
 Kvítkov
 Klůček
 Břehyně-Pecopala
 Pachtovský zámeček
 kaple sv. Volfganga
 Jiljov
 ukrajinský hřbitov
 fara
 kostnice
 Opevnění u Švábů
 Vítkovec
 boží muka
 Rybnov
 kalvárie
 Opevnění u Švábů
 Rousínovský hrádek
 Palmův dvůr
 kostel sv. Jiří
 Doksy
 Milštejn
 Jarischův kříž
 mariánské sousoší
 hrad u Hostíkovic
 socha Panny Marie
 Zámecký vrch
 Valdštejnská kaple
 kaple
 kostel sv. Vavřince
 Milčany
 Bredovský letohrádek
 socha Piety
 Nový Děvín
 Loubí
 Panská skála
 Lemberk
 Chudý hrádek
 Volfartice
 Stohánek
 Hrázský mlýn
 kostel sv. Mikuláše
 Vřísek
 poustevna
 Starý Berštejn
 Starý Falkenburk
 Dolanský mlýn
 dům č.p. 31
 Stříbrník
 kaple
 Kuřívody
 kostel sv. Barbory
 sousoší Piety
 křížová cesta
 hrad u Hvězdy
 zvonice
 Winterstein
 kaple Panny Marie
 Fredevald
 Kamenice
 Čap
 Zlatý vrch
Základní informace místa
ID místa: 14445
Typ místa: technická památka
Stav místa: chátrající
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 9.10.2019
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Naposledy navštívené

reklama