Skrovné pozůstatky tvrze, stojící na skále nyní uprostřed Máchova jezera. Tvrz bývala manstvím hradu Bezděz. Opuštěna byla patrně, když byl r. 1367 za bezdězského purkrabího Oldřicha Tisty z Albrechtic vybudován Velký rybník; dnes Máchovo jezero.
Hlavní obrázek místa
pohled od severu
© Pavel Zany Komárek 13. 8. 2010
Skála trčící z vody, tak by se dala specifikovat tvrz Myšlín, jejíž zbytky se dnes nalézají ve Velkém Rybníku, všeobecně známém jako Máchovo jezero. Místo je v současnosti ornitologickou rezervací a proto je veřejnosti nepřístupné.
28.5. 2002
historie

Uprostřed Máchova jezera ční nad vodu pískovcová skála nazývaná Myší hrádek podle místní pověsti o krutém rytíři Pancířovi. Na vrcholku skály jsou stopy po obdélníkovém stavení. Jsou to pozůstatky tvrze Myšlína, která byla manstvím hradu Bezděz. Tvrz byla pravděpodobně opuštěna, když byl v r. 1367 stavěn za bezdězského purkrabího Oldřicha Tisty z Albrechtic Velký rybník, nynější Máchovo jezero, a přístup do tvrze byl znemožněn. Jméno Myšlín je doloženo poprvé v r. 1405, kdy se připomíná Petr z Dokze a z Myšlína. Nevíme však, zda se jméno vztahuje ke vsi nebo k tvrzi. Petr měl tehdy spor pro nějaké škody způsobené v městečku Doksy s Janem z Dokze a Myšlína, pravděpodobně s ním spřízněným. Zdá se, že bydlili již v Doksech a po myšlínské tvrzi se pouze psali. Ještě v r. 1460 potvrzuje král Jiří z Poděbrad občanům Doks, že ves Myšlín patřila k jejich rychtě. Ale to již pravděpodobně byla téměř…  číst dále

Hrady, zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku - Severní Čechy, 19.4. 2006

pověsti

Myší hrádek

Na pahorku vybíhajícím do rybníka stávala kdysi tvrz nazvaná Kluček. Zůstával na ní rytíř Pancíř, muž srdce tvrdého, který neznal s nikým slitování. Ačkoliv měl rozsáhlá, úrodná pole a z nich značný příjem, vydával se na loupež do širého okolí a uloupené zboží svážel na svoji tvrz. Lid, který mu byl poddán, trpěl krutě jeho bezcitností a nezměrnou lakotou. Musel od slunka do slunka konati robotu na polích Pancířových, na svých mohl pracovati jen v noci při měsíčku. Zatím co se Pancířovy stodoly a sýpky plnily, selské komory a spiže zely prázdnotou. A když se jednoho léta dostavila neúroda, ozývaly se z chalup pláč a bědování, neboť tam zavítal krutý, nezvaný host – hlad. Zoufalý lid se sebral a šel prositi o chléb Pancíře. Pancíř vyslechl žádost a přimhouřiv zelené, potměšilé oči zavolal s hradeb k zástupu: „Těžko vás najednou podělíme. Rozdělte se na dva díly. Postarám se o to, aby vás brzy všechny přešel…  číst dále

Josef Pavel, Pověsti českých hradů a zámků, 2.9. 2002

Půdorys místa

zaměření z roku 1978
© F. Gabriel, J. Panáček: Hrady okresu Česká Lípa, ARGO, Praha 2000
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Liberecký kraj,  Česká Lípa  (CL), Doksy

Místa v okolí

 Klůček
 Swamp
 Doksy
 mariánské sousoší
 Valdštejnská kaple
 kaple
 Konvalinkový vrch
 Břehyně-Pecopala
 Psí kostel
 kostel sv. Ondřeje
 Starý Berštejn
 zvonice
 Jestřebí
 kaple sv. Prokopa
 kostel sv. Jiří
 dům č.p. 31
 Bezděz
 kaple sv. Barbory
 fara
 kostel sv. Jiljí
 stará škola
 fara
 kostnice
 Týn
 socha sv. Floriána
 Novozámecký rybník
 Dubá
 kostel sv. Mikuláše
 radnice
 fara
 sušárna chmele
 kostel sv. Vojtěcha
 Mnichovská průrva
 Vřísek
 socha sv. Starosty
 kaple
 sloup Matky Boží
 socha sv. Prokopa
 Novozámecká průrva
 kostel sv. Barbory
 kaplička
 jeskyně a sklepy
 Mimoň
 socha sv. Floriána
 socha sv. Vavřince
 Houska
 kaple svaté Anny
 železniční viadukt
 Chudý hrádek
 rozhledna Vrchbělá
 Mimoň
 mariánský sloup
 Barbořin most
 Opevnění u Švábů
 Nový Zámek
 Vítkovec
 Jiljov
 Opevnění u Švábů
 výkkenková kaplička
 skalní kaple
 Loubí
 Kamenný dům
 kaple sv. Anny
 dům č. p. 234
 Kuřívody
 radnice
 barokní dům
 Vrátenská hora
 železniční most
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Václava
 kaple
 kaple sv. Josefa
 Zákupy
 Rybnov
 Valdštejnsko
 kostel sv. Jiří
 kaple sv. Prokopa
 Zahrádky
 Hrad u Kvítkova
 Juliina vyhlídka
 Ovčácká kaplička
 Pramen Tří svatých
 Čap
 kaplička
 Peklo
 boží muka
 Milčany
 Zakšín
 pivovar
 Ralsko
 hrad u Hostíkovic
 Lobeč
 kostel sv. Kříže
 Červený dům
 Lipý
 empírová kaple
 kostel sv. Havla
 socha sv. Floriana
 Česká brána
 kašna
 Wedrichova hrobka
 plastika
 šatlava, věznice
 kaple sv. Josefa
 Hrázský mlýn
 kaple sv. Valentina
 evangelický kostel
 radnice
 Mohauptova kašna
 Císařské sloupy
 hudební pavilon
 průrva Ploučnice
 Radechov
 Pokličky
 Kvítkov
 Obří hlava a Žába
 Bělá pod Bezdězem
 kaple Panny Marie
 poustevna
 obelisk
 Špičák
 Dolanský mlýn
 kostel sv. Jakuba
 jeskyně Boží hrob
 fara
 hrad u Hvězdy
 Vidim
 větrný mlýn
 kaple sv. Josefa
 Nedamy
 Starý zámek
 most mrtvých
 Horní Libchava
 Klinštejn
 kostel sv. Zikmunda
 Stohánek
 Vartenberk
 mariánský sloup
 Brocno
 kostel sv. Vavřince
 Hamerský Špičák
 Nový Děvín
 socha Piety
 Slavín
 Děvín
Základní informace místa
ID místa: 692
Typ místa: tvrz
Stav místa: nepatrné zbytky zdí
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 29.4.2001
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama