Okolo r. 1553 nechala Salomena z Janovic s manželem postavit v Doksech renesanční tvrz. Několikrát upravován a přestavován. Často střídal majitele. Valdštejnové užívali zámek až do roku 1945. Pozdější modernizace znehodnotila historické interiéry.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 09/2017
Začátky historie zámku Doksy nejsou přesně známé. Předpokládá se, že první renesanční sídlo vzniklo na místě zámku v 1. polovině 16. stol. snad za Mikuláše Zajíce z Házmburku. Jisté je, že zámek koupil v roce 1558 Adam Berka z Dubé. Tato původní část zámku se dodnes poměrně dobře zachovala a tvoří západní křídlo dnešního zámku. Další z majitelů, Václav Berka z Dubé pokračoval v úpravách a nechal postavit další jednopatrové křídlo. Bohužel po Bílé hoře mu byl majetek konfiskován a majitelem panství se stal Albrecht z Valdštejna a Valdštejnové měli toto panství v držení až do roku 1945 i když je museli v roce 1680 znovu koupit. Stalo se, že po zavraždění Alberta z Valdštejna roku 1634 dostal panství za odměnu jeho vrah. Když zemřel, Vladštejnové koupili panství zpět. Protože se zámek stal sídlem Valdštejnů, byl mnohokrát upravován a modernizován. Stávající zámek byl zvýšen o jedno patro a zámek byl dostavěn do dnešní podoby. Valdštejnové drželi zámek až do roku 1945. Později jej využívala armáda, v letech 1963-2015 zde bylo zemědělské učiliště později sloučené se střední školou. V roce 2015 získalo zámek od Libereckého kraje bezplatně město Doksy Po rozsáhlé rekonstrukci za 50 milionů korun připravuje nyní (podzim 2019) jeho trvalé zpřístupnění veřejnosti. Na zámku bude klasická prohlídková trasa, do objektu se také přestěhuje infocentrum, městská knihovna a Muzeum Čtyřlístku.
11.7. 2005

Půdorys místa

půdorys zámku
© P. Vlček: Ilustrovaná encyklopedie českých zámků, Libri, Praha 1999
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Liberecký kraj,  Česká Lípa  (CL), Doksy

Místa v okolí

 mariánské sousoší
 kaple
 Valdštejnská kaple
 Klůček
 Myšlín
 Swamp
 Břehyně-Pecopala
 Konvalinkový vrch
 Starý Berštejn
 Bezděz
 dům č.p. 31
 fara
 kostel sv. Jiljí
 stará škola
 Týn
 kostel sv. Jiří
 Psí kostel
 kostel sv. Ondřeje
 kaple sv. Barbory
 zvonice
 kostel sv. Vojtěcha
 Jestřebí
 kaple sv. Prokopa
 socha sv. Floriána
 Dubá
 Houska
 radnice
 fara
 sušárna chmele
 rozhledna Vrchbělá
 socha sv. Prokopa
 fara
 kostnice
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Václava
 Vrátenská hora
 Vřísek
 Novozámecký rybník
 Valdštejnsko
 Mnichovská průrva
 socha sv. Starosty
 sloup Matky Boží
 Chudý hrádek
 Novozámecká průrva
 kostel sv. Václava
 Kuřívody
 kostel sv. Barbory
 kaple
 Mimoň
 socha sv. Floriána
 socha sv. Vavřince
 jeskyně a sklepy
 kaplička
 pivovar
 železniční viadukt
 mariánský sloup
 Lobeč
 Mimoň
 Opevnění u Švábů
 Vítkovec
 Barbořin most
 Opevnění u Švábů
 Jiljov
 kaple svaté Anny
 Loubí
 Nový Zámek
 socha Madony
 Česká brána
 Zakšín
 výkkenková kaplička
 radnice
 Kamenný dům
 skalní kaple
 Obří hlava a Žába
 Pokličky
 Rybnov
 Čap
 dům č. p. 234
 železniční most
 barokní dům
 kaple sv. Anny
 radnice
 Bělá pod Bezdězem
 kaple
 kaple sv. Prokopa
 kaple sv. Josefa
 Zákupy
 Radechov
 kostel sv. Havla
 kostel sv. Jiří
 Juliina vyhlídka
 Zahrádky
 větrný mlýn
 Hrad u Kvítkova
 socha sv. Floriana
 mariánské sousoší
 evangelický kostel
 radnice
 kostel sv. Martina
 kaplička
 Ovčácká kaplička
 Vidim
 Nedamy
 Pramen Tří svatých
 Peklo
 Milčany
 kostel sv. Jakuba
 Ralsko
 boží muka
 hrad u Hostíkovic
 Starý zámek
 Kokořín
 Hrázský mlýn
 Červený dům
 Lipý
 empírová kaple
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Kříže
 poustevna
 Hradsko
 průrva Ploučnice
 Klemperka
 kašna
 šatlava, věznice
 plastika
 Wedrichova hrobka
 Kokořín - Staráky
 Dolanský mlýn
 Kokořín
 Kvítkov
 Mohauptova kašna
 Císařské sloupy
 hudební pavilon
 evangelický kostel
 obelisk
 kostel sv. Vavřince
 Slavín
 Stohánek
 kostel sv. Zikmunda
 Hamerský Špičák
 Had
 Nový Děvín
 Děvín
Základní informace místa
ID místa: 3287
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 11.7.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama