Socha Madony pochází z období okolo roku 1750. Zhotovil Krištof Schrötter z Pertoltic. Vytvořena podle vzoru Panny Marie Kamenické. Na podstavci letopočet 1775. Vpravo na jejím podstavci je reliéf sv. Prokopa. Socha má poškozenou pravou ruku.
Hlavní obrázek místa
Socha Madony v Mimoni v Pertoltické ulici.
© Pavel Vítek 10/2019
Město Mimoň leží v okrese Česká Lípa. Leží 15 km východně od okresního města a 15 km severně od Doks. Sochu Madony najdeme v ulici Pertoltická, která vede z Mimoně do obce Pertoltice. Socha stojí na pravé straně u posledního domu v ulici.
Pavel Vítek, 26.9. 2022
popis

Socha Panny Marie Kamenické od neznámého autora pochází z období okolo roku 1750. Zhotovit ji nechal dobrodinec Krištof Schrötter z Pertoltic pod Ralskem. Socha byla vytvořena podle vzoru sošky Panny Marie Kamenické, jejíž originál je umístěn v poutní kapli Narození Panny Marie v České Kamenici. Na podstavci sochy je vyryt letopočet 1775. Je to rok, kdy byla 26. června socha zasažena bleskem, který ji poškodil. Opravena byla téhož roku obcí Pertoltice pod Ralskem. Původně socha stála vlevo od silnice z Mimoně do Pertoltic, za posledním domem v Pertoltické ulici č. 156/IV. V roce 1880 dal sochu renovovat Josef Pirzkal, k jehož polnostem pozemek se sochou patřil. Při rozšiřování silnice v roce 1940 byla socha přemístěna na protější pravou stranu silnice k zahradě domu č. 159/IV, kde stojí dosud. Vpravo na jejím podstavci je reliéf sv. Prokopa. Socha má poškozenou pravou ruku a je plánováno její restaurování.

Pavel Vítek, 26.9. 2022

Komentáře

Liberecký kraj,  Česká Lípa  (CL), Mimoň

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Základní informace místa
ID místa: 16745
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: socha, monument
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 26.9.2022
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Děsím se co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Výprava do divoké krajiny Connemary na západě Irska

Cestování

Na západě Irska v hrabství Galway se rozkládá Connemara, divoká liduprázdná krajina hor a jezer na pobřeží Atlantiku. Dostaneme se sem velmi snadno autem nebo autobusem po silnici N59, která vede z města Galway do Clifdenu. Jízda po této silnici je hlubokým zážitkem. Budeme si zde připadat jako v Irské Kanadě.

Tarif elektřina pro soláry a virtuální baterie. Je to opravdu smysluplné?

Ostatní

Pokud se rozhodujete zda investovat nemalé peníze do fotovoltaiky, a zalíbil se vám produkt elektřina pro soláry – kdy si našetřenou energii do virtuální baterie budete moci vybrat v temnějších měsících, tak si rozhodně sundejte růžové brýle.

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Historie

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Naposledy navštívené

reklama