Pivovar z r. 1873, od r. 1887 majetek Františka Ferdinanda d'Este. Od konce I. světové války vlastnil pivovar stát. Dnes má formu akciové společnosti a stále vaří pivo.
Hlavní obrázek místa
© Milan Caha 07/2009
Vaření piva je v Benešově doloženo od konce 14. století. První doložené právo várečné udělil benešovským měšťanům v roce 1595 Archleb z Kunovic. Rozkvět pivovarnictví ukončil vpád švédských vojsk za třicetileté války. Oživení nastalo až v druhé polovině 19. století. V roce 1872 založili zdejší měšťané na tehdejší periferii města, v Táborské ulici, akciovou sladovnu. Roku 1873 byl při ní zřízen pivovar. Na jaře roku 1887 je koupil majitel konopišťského panství František Ferdinand d'Este, který pivovar roku 1897 nechal zmodernizovat. Po I. světové válce získal pivovar stát. Od roku 1956 byl pod správou národního podniku se sídlem ve Velkých Popovicích. Dnes má formu akciové společnosti a stále vaří pivo se značkou Ferdinand.
Milan Caha (zdroj: www.pivovary.info), 6.7. 2009
okruhy, vstupné

Exkurze v pivovaru lze telefonicky domluvit na čísle 317 749 230 (p. Kovařík), skupina max. 30 osob, vstupné 120.- Kč včetně ochutnávky piva.

6.7. 2009

Středočeský kraj,  Benešov  (BN), Benešov

Místa v okolí

 Dolní zvonice
 kostel sv. Mikuláše
 Konopiště
 kostel sv. Jakuba
 Vidlákova Lhota
 hřebčín Pecínov
 Líšno
 vodní mlýn
 Kožlí
 Tvoršovice
 Mrač
 Mrač
 Mrač
 kamenný most
 kostel sv. Petra
 Střížkov
 kostel sv. Havla
 Jemniště
 Krásná Hora
 Husův sbor
 Jemniště
 Neštětická hora
 Týnec nad Sázavou
 Kozmice
 kostel sv. Václava
 Chotýšany
 Špulka
 Chotýšany
 Lštění
 Třebešice
 kostel sv. Jakuba
 Popovice
 Pyšely
 synagoga
 Zbořený Kostelec
 Stará Dubá
 Tloskovský mlýn
 Stajice
 městečko Odranec
 Božešice
 Zlenice
 židovský hřbitov
 Hrad u Čtyřkol
 Ostředek
 kostel Všech svatých
 Tloskov
 Olbramovice
 Čejchanov
 Komorní Hrádek
 Mokřany
 Ládví
 Lojovice
 Nespery
 Ježov
 synagoga
 Lešany
 Křešice
 Na výhledu
 lom Chlum
 Vrchotovy Janovice
 kostel sv. Martina
 Chlum
 Jankov
 Kamenice
 Domašín
 Ratměřice
 Ringhofferova hrobka
 kostel sv. Havla
 Obětní kameny
 kostel sv. Ludmily
 Vítův mlýn
 Čínský pavilon
 dům ATIS
 Suchdol
 Štiřín
 Skalsko
 Turyň
 Hradové Střimelice
 Podblanická galerie
 Vlašim
 Stříbrná Skalice
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Jiljí
 Kostelní Střimelice
 radnice
 kaple sv. Prokopa
 Štětkovice
 kostel sv. Martina
 Žampašský most
 Včelní hrádek
 kaple sv. Prokopa
 sbor Opata Prokopa
 štola sv. Josefa
 Vojkov
 Olešná
 radnice
 rozhledna na Pepři
 Radlík
Kontaktní informace
Pivovar FERDINAND a.s., Táborská 306,
256 01 Benešov u Prahy
Tel: 317 722 511
http://www.pivovarferdinand.cz
ferdinand@pivovarferdinand.cz
Základní informace místa
ID místa: 8003
Typ místa: technická památka
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 8.7.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama