Poprvé se hrad připomíná k roku 1318. Roku 1404 zemská hotovost pod vedením arcibiskupa Zbyňka Zajíce z Házmburka hrad dobyla a zbořila. Dnes zde stojí pouze skromné zbytky zdí.
Hlavní obrázek místa
Zbytky zdiva hradu
© Lukáš Pechánek, 10/2006
Zřícenina se nachází přímo pod Komorním Hrádkem nad řekou. Jděte od silnice cestou v remízku kolem plotu až dolů kolem kurtů a až uvidíte čističku, vydejte se k ní přes potok. Tam pak objevíte skromné zbytky hradu.
Vlky, 28.5. 2002
popis

Další relikty hradu.

Pozoruhodné je, že dosud nikdo nezmínil dva další relikty tohoto hradu. Jedním je nedokončený třetí příkop, vylámaný ve skále cca 30 - 40m východně od zbytku brány. Práce byly zastaveny po vylámání příkopu přes severní část šíje. Zde je vidět, že hradní příkop se nehloubil, lámali ho v plném profilu z jedné strany šíje na druhou. V tomto případě práci nedokončili, něco jim do toho přišlo, a to něco byla asi zemská hotovost. Druhým reliktem jsou terénní úpravy pro cestu z hradu do Chocerad. Cesta vedla z dnešního druhého příkopu po svahu nad Sázavou. Vede k od hradu východu a zvolna sestupuje k řece. Zprvu jsou zbytky cesty sotva znatelné, po 100 metrech jsou zjevnější a po cca 200m narazíme na kus cesty vedený zářezem vylámaným ve skále. Jde o obdobnou techniku, kterou je možno vidět v příkopu Nového hradu u Kunratic. Před napojením na dnešní turistickou trasu u Sázavy jsou již relikty sotva znatelné, takže ve směru…  číst dále

Jiří Churaň, 29.1. 2010

historie

Čajchanův Hrádek, původně zvaný Hrádek Čajchanov, stával severozápadně od nynějšího zámku Komorního Hrádku na ostrohu spadajícím na třech stranách příkře do údolí Sázavy. Založen byl asi koncem 13. století, snad některým z předků pánů z Dubé. Své jméno dostal po Čajchanovi, jenž se v r. 1356 připomíná jako patron kostela v Choceradech. Kolem r. 1400 patřil Hrádek Janu Zoulovi z Ostředka, který se aktivně zúčastnil se svou družinou drobné domácí války v Čechách v době zajetí krále Václava IV. panskou jednotou; přepadal na silnicích kupce i šlechtice. Později se zmocnil i sousedního hradu Dubé. V r. 1404 dobyla zemská hotovost Hrádek, Zoulovu družinu zajala a Janův otec Mikeš byl odsouzen k smrti oběšením. Hrádek byl tehdy zcela rozbořen; místo, kde stával, i s příslušným zbožím daroval král Václav IV. podkomořímu Mikuláši Augustinovi z Prahy. Později si nedaleko bývalého Čajchanova Hrádku postavil…  číst dále

Kol.: Hrady, zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku - Východní Čechy, Nakladatelství Svoboda, Praha 1989, 22.11. 2009

Středočeský kraj,  Benešov  (BN),

Místa v okolí

 Komorní Hrádek
 Stará Dubá
 městečko Odranec
 Na výhledu
 Hradové Střimelice
 Ostředek
 Stříbrná Skalice
 Krásná Hora
 Kozmice
 radnice
 Lštění
 Zlenice
 Hrad u Čtyřkol
 Kostelní Střimelice
 kostel sv. Martina
 Ježov
 Husův sbor
 kaple sv. Prokopa
 kaple sv. Prokopa
 kostel sv. Martina
 sbor Opata Prokopa
 Mrač
 Mrač
 Mrač
 mlecí kameny
 Čertova brázda
 Pyšely
 Myšlín
 synagoga
 Špulka
 lom Chlum
 kostel sv. Havla
 Chlum
 Štefánikova mohyla
 Střížkov
 kamenný most
 kostel sv. Petra
 Konojedy
 Struhařov
 morový sloup
 fara
 kostel sv. Václava
 Zittův mlýn
 Husův sbor
 Třebešice
 židovský hřbitov
 synagoga
 Lojovice
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Jiří
 kaple sv. Anny
 lom Kaménka
 Berchtold
 kaple sv. Prokopa
 Vidlákova Lhota
 Mokřany
 Český Šternberk
 Talmberk
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Matouše
 socha sv. Vendelína
 Strančice
 Pirkštejn
 synagoga
 Rataje nad Sázavou
 socha sv. Prokopa
 pivovar
 křížový kámen
 židovský hřbitov
 Velké Popovice
 kaple sv. Antonína
 Božešice
 kostel sv. Václava
 Ládví
 Skalka
 Tehov
 hřebčín Pecínov
 Chotýšany
 Jemniště
 Jemniště
 Chotýšany
 Lažany
 Konopiště
 kaple sv. Kříže
 kostel Všech svatých
 stará škola
 starý špitál
 masné krámy
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Michala
 panská sýpka
 nový špitál
 kostel sv. Vojtěcha
 Zbořený Kostelec
 dům ATIS
 kostel sv. Mikuláše
 Předboř
 kostel sv. Havla
 Otryby
 Štiřín
 kostel sv. Havla
 Týnec nad Sázavou
 kostel sv. Havla
 Na Hradišťatech
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Anny
 Hryzely
 kostel sv. Havla
 kostel sv. Jakuba
 Nebřenice
 Otryby
 Pelíškův most
 vodní mlýn
 Líšno
 mariánský sloup
 Malotice
 Kožlí
 kostel sv. Matouše
 Říčany
 Na Šancích
 Tvoršovice
 Psáře
 Diblíkov
 Molitorov
 Modletice
 vodojem
 kostel sv. Martina
 děkanství
 mlýn Bukačov
 stará radnice
 městské opevnění
 kostel sv. Štěpána
 stodoly
 kamenný most
 Stará Kouřim
 Lechův kámen
 kaple sv. Víta
Základní informace místa
ID místa: 349
Typ místa: hrad
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 10.2.2001
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve středočeském kraji, v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les a z něj se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě vytesané do žuly.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

reklama