
Poutní areál sestává z raně barokního trojlodního kostela, orientovaného k východu, s věží nad západním průčelím. Ze tří stran jej obklopuje ambit se sedmi kaplemi a třemi vstupními branami. Závěr kostela je doplněn vrcholně barokní sakristií, která tvoří kulisové průčelí směrem k hlavnímu vstupu do areálu, který vede přízemím hranolové zvonice. Jižně od ní stojí rozlehlá budova arciděkanství, které si nezadá s řadou menších zámků. Vnitřní vybavení kostela i ambitů je bohaté, většinou místní provenience.
Na místě gotického kostela, poprvé doloženého roku 1291, kam chodily od roku 1523 pouti k mariánské sošce, údajně nalezené na břehu Ploučnice. Tehdy byl původní kostelík upraven. Majitel panství, vévoda Julius Sasko-Lauenburský začal roku 1684 stavbu nového kostela. Stavební program se postupně rozšířil o řadu dalších objektů, takže byla dokončena až roku 1723 za dcery původního stavebníka, Anny Marie Františky Toskánské. Po dokončení stavby byla farnost povýšena na arciděkanství, papež Klement XII. jí roku 1736 udělil právo pontifikálií. Na konci 18. století zde působil jako arciděkan populární kněz Wenzel Hocke, zvaný Hockewanzl, jehož pomník nalezneme u přístupové cesty z náměstí. Po roce 1945 byla tradice poutí přerušena. Areál byl na přelomu 60. a 70. let opraven, od té doby však chátrá. Povážlivé stopy tohoto procesu najdeme zejména na kostele, ale i v ambitu (zejména jižní rameno).
V Novém zákoně je popsáno setkání těhotné Panny Marie s její příbuznou Alžbětou, rovněž těhotnou; budoucí matkou Jana Křtitele. Panna Marie poté, co je jí andělem zvěstováno že porodí Syna Božího spěchá aby navštívila Alžbětu a byla "prostřednicí milosti"; aby předala posvěcení nenarozenému Janu Křtiteli. Alžběta byla těhotná i přes svůj vyšší věk a údajnou neplodnost, její těhotenství mělo být podle zjevení Archanděla Gabriela pro Pannu Marii důkazem že Ježíšovo narození bude zázrak a zvěstování je pravdivé.
Venkovský sládek František Smetana se životem musel těžce protloukat, několikrát musel začínat od začátku. Dvakrát ovdověl, měl 18 dětí, ale nic ho nezlomilo. Dnes ho připomíná jediná pamětní deska. Jeho přirozené nadání zdědil první syn, proslulý jako zakladatel české národní hudby
Jeden z příběhů, odehrávajících se v uličkách a náměstích Starého Města pražského, je věnován známému sochařskému dílu. Dívčí postava představující Vltavu tu sídlí přes 200 let
Návštěvnické centrum na Kvildě prezentuje život rysů a jelenů v jejich přirozeném prostředí. V blízkosti budovy centra se nachází dva výběhy - jeden pro rysy a druhý pro jeleny.
V malebné uličce Pod Koštofránkem stojí malý domek, kde můžete nahlédnout do domácnosti ševce Rumcajse v době, než se stal loupežníkem. Kromě ševcovské dílny můžete vidět také Mančinu bylinkovou zahrádku.
Obří sud Javorník je hotel a restaurace, zároveň také zajímavý tip na výlet. Najdete ho pár kilometrů od Liberce. V jeho blízkosti najdete sjezdovku, která je vhodná i pro začínající lyžaře.
Teplická zámecká zahrada je přírodní park, který byl založen již v 16. století. Nachází se v centru lázeňského města. Díky tomu se stal častým cílem procházek místních i lázeňských hostů.