Uměle vytesaný dvoudílný tunel v pískovcovém masivu, kterým protéká říčka Ploučnice nedaleko obce Noviny pod Ralskem. Pochází asi ze 16. století.
Hlavní obrázek místa
Povodní portál spodního tunelu
© Ivan Grisa 05/2009
Mezi městem Stráž pod Ralskem a obcí Noviny pod Ralskem, pod vrchem Ralsko se zříceninou stejnojmenného hradu, protéká říčka Ploučnice uměle vytesaným dvoudílným tunelem v pískovcovém masivu. Pokus o zřízení vodní nádrže se uskutečnil asi v 16. století. Nádrž měla sloužit jako pohon železného hamru v Novinách pod Ralskem. Vznikla navršením sypané zemní hráze v údolí říčky. Ploučnice je vedena mimo těleso hráze, kde byla proto uměle rozšířena roklina mezi skalami a pískovcovou skalní hradbou a proražen dvoudílný tunel, do kterého byl tok řeky směřován. Boky údolí jsou zde však tvořeny pískovci svrchního turonu, které dobře propouští vodu, nádrž se tedy nedala naplnit a voda k hamru pak musela být přiváděna náhonem od Stráže pod Ralskem. Průrvu občas projíždějí i vodáci, otužilci mohou průrvou projít a na konci tunelu skočit do větší tůně kde se dá i plavat. Výtok z podzemí je přístupný od mostku přes Ploučnici na východním konci obce Noviny pod Ralskem. Průrva Ploučnice se také nazývá Pekelný jícen, Hromová rána či Čertova díra. Průrva Ploučnice byla 17. prosince 1997 prohlášena Ministerstvem kultury ČR za kulturní památku.
Pavel Vítek, 16.3. 2006
turistické

Průrva Ploučnice se nachází v obci Noviny pod Ralskem. Pokud pojedete vlakem, doporučuji vystoupit ve stanici Velký Grunov a vydat se po silnici do Noviny pod Ralskem, projít celou obcí podél řeky a těsně za mostem odbočit vpravo. Po cca 100 metrech jste u výtoku z náhonu, v místech, kde původně stával hamr. U mostu je parkoviště. Místu se říká pekelný jícen. V době tání sněhu se tudy s ohromným hukotem valilo množství vody do malého jezírka. Náhon sám je ručně tesanou skalní roklí se dvěma 15 a 40 m dlouhými tunely, které vytesali naši předci před několika staletími. Dnes se jedná o málem zapomenutou technickou památku, kterou stojí zato vidět. Jaqko zpestření ji využívají i vodáci. První metry na vodě a ještě k tomu v podzemí.

3.8. 2006

Liberecký kraj,  Česká Lípa  (CL), Noviny pod Ralskem

Místa v okolí

 Ralsko
 kaplička
 Juliina vyhlídka
 kostel sv. Zikmunda
 kaple sv. Prokopa
 Vartenberk
 Mimoň
 mariánský sloup
 železniční viadukt
 socha sv. Floriána
 socha sv. Vavřince
 jeskyně a sklepy
 Mimoň
 sloup Matky Boží
 Hlemýždí
 kostel sv. Mikuláše
 Nový Děvín
 socha Piety
 Stohánek
 kaplička
 Tlustec
 Hamerský Špičák
 Velký Valtinov
 Děvín
 Velký Valtinov
 kaple sv. Josefa
 poustevna
 Pramen Tří svatých
 Ovčácká kaplička
 jeskyně Boží hrob
 kaple sv. Josefa
 fara
 Stříbrník
 socha sv. Prokopa
 hřbitovní kaplička
 socha Panny Marie
 kaple sv. Anny
 Nový Falkenburk
 městské opevnění
 barokní dům
 radnice
 dům č. p. 234
 sloup sv. Salvátora
 Velenice
 Zákupy
 Pachtovský zámeček
 kaple sv. Volfganga
 zrcadlovna
 boží muka
 fara
 Chrastná
 Palmův dvůr
 Výrov
 Psí kostel
 Skála smrti
 ukrajinský hřbitov
 kaple Piety
 Lemberk
 kaple Panny Marie
 kaple sv. Valentina
 Krkavčí skály
 kaple
 kaple svaté Anny
 Křída
 kostel sv. Víta
 Kuřívody
 skalní kaple
 kostel sv. Maxmiliána
 kostel sv. Barbory
 Břehyně-Pecopala
 mariánský sloup
 kostel sv. Jiří
 Karlův odpočinek
 Dutý kámen
 smírčí kříž
 Jezevčí vrch
 kaple sv. Václava
 Šlapka
 Svojkov
 Modlivý důl
 Svojkov
 kaple
 kostel sv. Pankráce
 Starý Falkenburk
 Solvayův lom
 kaple
 Čertova zeď
 Swamp
 kaple sv. Kryštofa
 kostel sv. Kateřiny
 Zámecký vrch
 kaple sv. Prokopa
 Na Stráži
 chudobinec
 Konvalinkový vrch
 kaple sv. Josefa
 lesní divadlo
 Sloup
 Winterstein
 Bílé kameny
 Berkovský zámeček
 Sloup
 Klůček
 Myšlín
 Cikánské údolí
 Pihel
 Raimund
 Valdštejnská kaple
 kostel sv. Kryštofa
 zvonice
 mariánské sousoší
 Jestřebí
 kaple
 kostel sv. Ondřeje
 Doksy
 kaplička na Hřebence
 Milštejn
 Rousínovský hrádek
 sklářské muzeum
 radnice
 Karlovské bučiny
 Klíč
 Kamzičí studánka
 Hamrštejn
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Mikuláše
 Starý Berštejn
 dům č.p. 31
 mariánský sloup
 radnice
 silniční most
 kostel sv. Vavřince
Základní informace místa
ID místa: 3996
Typ místa: technická památka
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 16.3.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama