Uměle vytesaný dvoudílný tunel v pískovcovém masivu, kterým protéká říčka Ploučnice nedaleko obce Noviny pod Ralskem. Pochází asi ze 16. století.
Hlavní obrázek místa
Povodní portál spodního tunelu
© Ivan Grisa 05/2009
Mezi městem Stráž pod Ralskem a obcí Noviny pod Ralskem, pod vrchem Ralsko se zříceninou stejnojmenného hradu, protéká říčka Ploučnice uměle vytesaným dvoudílným tunelem v pískovcovém masivu. Pokus o zřízení vodní nádrže se uskutečnil asi v 16. století. Nádrž měla sloužit jako pohon železného hamru v Novinách pod Ralskem. Vznikla navršením sypané zemní hráze v údolí říčky. Ploučnice je vedena mimo těleso hráze, kde byla proto uměle rozšířena roklina mezi skalami a pískovcovou skalní hradbou a proražen dvoudílný tunel, do kterého byl tok řeky směřován. Boky údolí jsou zde však tvořeny pískovci svrchního turonu, které dobře propouští vodu, nádrž se tedy nedala naplnit a voda k hamru pak musela být přiváděna náhonem od Stráže pod Ralskem. Průrvu občas projíždějí i vodáci, otužilci mohou průrvou projít a na konci tunelu skočit do větší tůně kde se dá i plavat. Výtok z podzemí je přístupný od mostku přes Ploučnici na východním konci obce Noviny pod Ralskem. Průrva Ploučnice se také nazývá Pekelný jícen, Hromová rána či Čertova díra. Průrva Ploučnice byla 17. prosince 1997 prohlášena Ministerstvem kultury ČR za kulturní památku.
Pavel Vítek, 16.3. 2006
turistické

Průrva Ploučnice se nachází v obci Noviny pod Ralskem. Pokud pojedete vlakem, doporučuji vystoupit ve stanici Velký Grunov a vydat se po silnici do Noviny pod Ralskem, projít celou obcí podél řeky a těsně za mostem odbočit vpravo. Po cca 100 metrech jste u výtoku z náhonu, v místech, kde původně stával hamr. U mostu je parkoviště. Místu se říká pekelný jícen. V době tání sněhu se tudy s ohromným hukotem valilo množství vody do malého jezírka. Náhon sám je ručně tesanou skalní roklí se dvěma 15 a 40 m dlouhými tunely, které vytesali naši předci před několika staletími. Dnes se jedná o málem zapomenutou technickou památku, kterou stojí zato vidět. Jaqko zpestření ji využívají i vodáci. První metry na vodě a ještě k tomu v podzemí.

3.8. 2006

Liberecký kraj,  Česká Lípa  (CL), Noviny pod Ralskem

Místa v okolí

 Ralsko
 kostel sv. Zikmunda
 Vartenberk
 kaple sv. Prokopa
 mariánský sloup
 Mimoň
 železniční viadukt
 Mimoň
 socha sv. Floriána
 socha sv. Vavřince
 jeskyně a sklepy
 sloup Matky Boží
 Hlemýždí
 kostel sv. Mikuláše
 Nový Děvín
 socha Piety
 Stohánek
 Tlustec
 kaplička
 Hamerský špičák
 Velký Valtinov
 Děvín
 Velký Valtinov
 kaple sv. Josefa
 poustevna
 Pramen Tří svatých
 Ovčácká kaplička
 jeskyně Boží hrob
 kaple sv. Josefa
 fara
 socha sv. Prokopa
 kaple sv. Anny
 Nový Falkenburk
 hřbitovní kaplička
 socha Panny Marie
 městské opevnění
 radnice
 dům č. p. 234
 sloup sv. Salvátora
 Velenice
 barokní dům
 Zákupy
 Pachtovský zámeček
 kaple sv. Volfganga
 zrcadlovna
 boží muka
 fara
 Palmův dvůr
 Výrov
 Psí kostel
 Skála smrti
 kaple Piety
 Lemberk
 kaple Panny Marie
 kaple sv. Valentina
 Křída
 Kuřívody
 kostel sv. Maxmiliána
 skalní kaple
 kostel sv. Barbory
 mariánský sloup
 kostel sv. Jiří
 Dutý kámen
 smírčí kříž
 kaple sv. Václava
 Šlapka
 Svojkov
 Modlivý důl
 Svojkov
 kaple
 Starý Falkenburk
 kostel sv. Pankráce
 kostel sv. Kateřiny
 Zámecký vrch
 chudobinec
 Konvalinkový vrch
 kaple sv. Prokopa
 Na Stráži
 lesní divadlo
 Sloup
 kaple sv. Josefa
 Winterstein
 Bílé kameny
 Berkovský zámeček
 Sloup
 Klůček
 Myšlín
 Cikánské údolí
 Pihel
 Raimund
 kostel sv. Kryštofa
 zvonice
 mariánské sousoší
 Jestřebí
 kostel sv. Ondřeje
 Doksy
 kaplička na Hřebence
 Milštejn
 Rousínovský hrádek
 sklářské muzeum
 radnice
 Klíč
 Kamzičí studánka
 Hamrštejn
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Mikuláše
 Starý Berštejn
 mariánský sloup
 radnice
 silniční most
 kostel sv. Vavřince
Základní informace místa
ID místa: 3996
Typ místa: technická památka
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 16.3.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

reklama