Zřícenina hradu. Dle arch. nálezů z 13. stol., kdy byl pravd. markvartickým sídlem. Hrad je nesporně zmiň. až od konce 14. stol., maj. Jan z Vartemberka a Ralska. Necitlivá obnova v 1. pol. 20. stol. je příčinou nejasností ohledně historie hradu.
Hlavní obrázek místa
07/2012
Tento nádherný "tajemný" hrad se nachází nedaleko Mimoně. Vystoupat až na vrchol kopce, na kterém je postaven, dá člověku opravdu zabrat. Ale pak jste odměněni královským výhledem po nádherné krajině.
28.5. 2002
historie

Nejvýraznější dominantou krajiny kolem Mimoně je tefritová hora Ralsko, jejíž zalesněný kužel se tyčí téměř 400 m nad okolí. Na jeho vrcholu stojí pozůstatky stejnojmenného hradu, který patříval k předním oporám Vartemberků, ovládajících až do 16. století celou oblast. Tradice, opírající se jednak o románský charakter některých architektonických prvků, jednak o jméno Heřmana z Ralska z rodu Markvarticů, jak nazýval Paprocký a po něm i Palacký komořího knížete Soběslava II. (1173–1178), považuje Ralsko za jeden z nejstarších severočeských hradů a klade jeho počátky již do 12. století. Není však spolehlivá. Pochybnosti vzbuzuje jak sám přídomek Markvartice Heřmana, který se výslovně v listinách nedochoval, tak skutečnost, že další zmínky o Ralsku pocházejí až z konce 14. století. Je dokonce sporné, zda Ralsko, které získal v r. 1377 jako dědický podíl Jan z Vartemberka, znamenalo hrad nebo jenom poplužní dvůr ležící…  číst dále

Kol.: Hrady, zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku - Severní Čechy, Nakladatelství Svoboda, Praha 1984, 28.6. 2009

pověsti

Léčka

Kdysi sídlili na hradě Ralsku loupeživí rytíři, kteří škodili celému okolí. Nejvíce to pociťovali kupci, kteří cestovali po staré cestě ze Žitavy přes Svébořice do Prahy. Když už řádění loupeživých rytířů překročilo všechny meze, rozhodli se obyvatelé sousedních vesnic hrad přepadnout. Od jednoho zajatce, kterému se podařilo z hradu uprchnout věděli, že na hradě každé ráno otevírají bránu a vyhánějí na pastvu hradní dobytek. Stejně tak večer, když uslyší cinkání zvonků krav, otevírají brány. Ozbrojení muži z vesnice se tedy jednoho dne vmíchali mezi stádo a když obyvatelé hradu otevřeli bránu, využili překvapení, vnikli do hradu a hradní posádku přemohli. Hrad vyplenili a zapálili. Obě vesnice byly za svůj čin povýšeny na města. Jedna dostala název Mimoň a druhá Stráž pod Ralskem.

Vl.Studecký/Báje a pověsti ze severních a západních Čech-otec a syn Linhartovi, 26.1. 2006

Půdorys místa


© D.Menclová
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Liberecký kraj,  Česká Lípa  (CL), Ralsko

Místa v okolí

 průrva Ploučnice
 Mimoň
 mariánský sloup
 kaple sv. Prokopa
 jeskyně a sklepy
 Mimoň
 socha sv. Floriána
 socha sv. Vavřince
 železniční viadukt
 sloup Matky Boží
 kostel sv. Zikmunda
 Vartenberk
 Stohánek
 kaplička
 poustevna
 socha Piety
 Nový Děvín
 Hamerský špičák
 Hlemýždí
 kostel sv. Mikuláše
 Děvín
 kaple sv. Josefa
 Tlustec
 Velký Valtinov
 Ovčácká kaplička
 Pramen Tří svatých
 Velký Valtinov
 jeskyně Boží hrob
 kaple sv. Anny
 kaple sv. Josefa
 fara
 barokní dům
 radnice
 dům č. p. 234
 socha sv. Prokopa
 Zákupy
 Psí kostel
 hřbitovní kaplička
 Velenice
 socha Panny Marie
 městské opevnění
 Nový Falkenburk
 zrcadlovna
 sloup sv. Salvátora
 Kuřívody
 fara
 Pachtovský zámeček
 kaple sv. Volfganga
 Výrov
 boží muka
 Křída
 kaple Piety
 Palmův dvůr
 Skála smrti
 Bredovský letohrádek
 Šlapka
 Lemberk
 kaple Panny Marie
 skalní kaple
 kaple sv. Valentina
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Maxmiliána
 mariánský sloup
 smírčí kříž
 kaple sv. Václava
 kostel sv. Barbory
 Dutý kámen
 Konvalinkový vrch
 Klůček
 Myšlín
 kaple sv. Prokopa
 Svojkov
 Modlivý důl
 Svojkov
 kostel sv. Pankráce
 mariánské sousoší
 Doksy
 kaple
 kaple sv. Josefa
 kostel sv. Kateřiny
 Na Stráži
 chudobinec
 Starý Falkenburk
 lesní divadlo
 Sloup
 zvonice
 kostel sv. Ondřeje
 Berkovský zámeček
 Sloup
 Jestřebí
 Cikánské údolí
 Bezděz
 Zámecký vrch
 Bílé kameny
 Pihel
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Kryštofa
 Raimund
 kaplička na Hřebence
 sklářské muzeum
 Rousínovský hrádek
 kostel sv. Jiří
 Starý Berštejn
 Klíč
 Kamzičí studánka
 Hamrštejn
 kaple sv. Barbory
Základní informace místa
ID místa: 264
Typ místa: hrad
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 20.2.2002
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

reklama