Zřícenina hradu. Dle arch. nálezů z 13. stol., kdy byl pravd. markvartickým sídlem. Hrad je nesporně zmiň. až od konce 14. stol., maj. Jan z Vartemberka a Ralska. Necitlivá obnova v 1. pol. 20. stol. je příčinou nejasností ohledně historie hradu.
Hlavní obrázek místa
Ralsko
© Dita Kacerovská, 03/2007
Tento nádherný "tajemný" hrad se nachází nedaleko Mimoně. Vystoupat až na vrchol kopce, na kterém je postaven, dá člověku opravdu zabrat. Ale pak jste odměněni královským výhledem po nádherné krajině.
28.5. 2002
historie

Nejvýraznější dominantou krajiny kolem Mimoně je tefritová hora Ralsko, jejíž zalesněný kužel se tyčí téměř 400 m nad okolí. Na jeho vrcholu stojí pozůstatky stejnojmenného hradu, který patříval k předním oporám Vartemberků, ovládajících až do 16. století celou oblast. Tradice, opírající se jednak o románský charakter některých architektonických prvků, jednak o jméno Heřmana z Ralska z rodu Markvarticů, jak nazýval Paprocký a po něm i Palacký komořího knížete Soběslava II. (1173–1178), považuje Ralsko za jeden z nejstarších severočeských hradů a klade jeho počátky již do 12. století. Není však spolehlivá. Pochybnosti vzbuzuje jak sám přídomek Markvartice Heřmana, který se výslovně v listinách nedochoval, tak skutečnost, že další zmínky o Ralsku pocházejí až z konce 14. století. Je dokonce sporné, zda Ralsko, které získal v r. 1377 jako dědický podíl Jan z Vartemberka, znamenalo hrad nebo jenom poplužní dvůr ležící…  číst dále

Kol.: Hrady, zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku - Severní Čechy, Nakladatelství Svoboda, Praha 1984, 28.6. 2009

pověsti

Léčka

Kdysi sídlili na hradě Ralsku loupeživí rytíři, kteří škodili celému okolí. Nejvíce to pociťovali kupci, kteří cestovali po staré cestě ze Žitavy přes Svébořice do Prahy. Když už řádění loupeživých rytířů překročilo všechny meze, rozhodli se obyvatelé sousedních vesnic hrad přepadnout. Od jednoho zajatce, kterému se podařilo z hradu uprchnout věděli, že na hradě každé ráno otevírají bránu a vyhánějí na pastvu hradní dobytek. Stejně tak večer, když uslyší cinkání zvonků krav, otevírají brány. Ozbrojení muži z vesnice se tedy jednoho dne vmíchali mezi stádo a když obyvatelé hradu otevřeli bránu, využili překvapení, vnikli do hradu a hradní posádku přemohli. Hrad vyplenili a zapálili. Obě vesnice byly za svůj čin povýšeny na města. Jedna dostala název Mimoň a druhá Stráž pod Ralskem.

Vl.Studecký/Báje a pověsti ze severních a západních Čech-otec a syn Linhartovi, 26.1. 2006

Půdorys místa


© D.Menclová
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Liberecký kraj,  Česká Lípa  (CL), Ralsko

Místa v okolí

 Juliina vyhlídka
 průrva Ploučnice
 kaplička
 socha Madony
 Mimoň
 mariánský sloup
 kaple sv. Prokopa
 socha sv. Floriána
 socha sv. Vavřince
 jeskyně a sklepy
 Mimoň
 železniční viadukt
 sloup Matky Boží
 kostel sv. Zikmunda
 Vartenberk
 Stohánek
 kaplička
 poustevna
 socha Piety
 Nový Děvín
 Hamerský Špičák
 Hlemýždí
 kostel sv. Mikuláše
 Děvín
 kaple sv. Josefa
 Tlustec
 Velký Valtinov
 Pramen Tří svatých
 Ovčácká kaplička
 Velký Valtinov
 jeskyně Boží hrob
 kaple sv. Josefa
 kaple sv. Anny
 fara
 Stříbrník
 barokní dům
 radnice
 dům č. p. 234
 socha sv. Prokopa
 Zákupy
 Psí kostel
 hřbitovní kaplička
 Velenice
 Chrastná
 socha Panny Marie
 městské opevnění
 Nový Falkenburk
 zrcadlovna
 sloup sv. Salvátora
 Kuřívody
 fara
 Pachtovský zámeček
 kaple sv. Volfganga
 Břehyně-Pecopala
 boží muka
 Výrov
 Křída
 kaple Piety
 Palmův dvůr
 Skála smrti
 kaple
 Bredovský letohrádek
 kaple svaté Anny
 Šlapka
 kostel sv. Víta
 kaple Panny Marie
 ukrajinský hřbitov
 Lemberk
 skalní kaple
 kaple sv. Valentina
 Krkavčí skály
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Maxmiliána
 Swamp
 mariánský sloup
 smírčí kříž
 Čertova zeď
 kaple sv. Václava
 kostel sv. Barbory
 Dutý kámen
 Konvalinkový vrch
 Karlův odpočinek
 Klůček
 Myšlín
 kaple
 kaple sv. Prokopa
 Svojkov
 Jezevčí vrch
 Modlivý důl
 Svojkov
 Solvayův lom
 Valdštejnská kaple
 kostel sv. Pankráce
 kaple
 kaple
 kaple sv. Kryštofa
 mariánské sousoší
 Doksy
 kaple sv. Josefa
 kostel sv. Kateřiny
 Na Stráži
 chudobinec
 Starý Falkenburk
 lesní divadlo
 Sloup
 zvonice
 kostel sv. Ondřeje
 Berkovský zámeček
 Sloup
 Jestřebí
 Velký a Malý Bezděz
 Cikánské údolí
 Bezděz
 Zámecký vrch
 Bílé kameny
 Pihel
 kostel sv. Václava
 vesnický orloj
 kostel sv. Kryštofa
 Raimund
 kaplička na Hřebence
 sklářské muzeum
 Rousínovský hrádek
 kostel sv. Jiří
 Karlovské bučiny
 Starý Berštejn
 Klíč
 Kamzičí studánka
 dům č.p. 31
 Hamrštejn
 kaple sv. Barbory
Základní informace místa
ID místa: 264
Typ místa: hrad
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 20.2.2002
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama