Žizníkov připomínán již počátkem 15. stol. Hřbitovní kaple z 19. století zasvěcena sv. Antonínu Paduánskému. Po odsvěcení rozkradena. Kapličky se ujalo Sdružení obyvatel Žizníkova. Při opravě nalezena pod omítkou zajímavá původní výmalba.
Hlavní obrázek místa
Kaple v obci Žizníkov. části České Lípy
© Pavel Vítek 09/2021
Žizníkov je vesnice, část okresního města Česká Lípa. Rozkládá se podél levého břehu řeky Ploučnice asi 3 km na jihovýchod od České Lípy. Prochází tudy železniční trať Liberec–Česká Lípa. Stanice je ale až ve Vítkově, nazvaná Vlčí Důl–Dobranov. Hřbitovní kapli najdeme v západní části vsi, pochopitelně u místního hřbitova.
Pavel Vítek, 26.2. 2022
popis

Žizníkov se připomíná již počátkem 15. století. Svou samostatnost si udržel až do roku 1976, kdy byl přiřazen k České Lípě. Zdejší hřbitovní kaple je z 19. století. Ale jako dřevěná tu stála již roku 1787. Zasvěcena byla sv. Antonínu Paduánskému. Do roku 2014 byla kaple v žalostném stavu. Po odsvěcení se klasicky rozkradla. Pak se z ní stal sklad Mototechny. Kaplička měla to štěstí, že se jí ujalo Sdružení obyvatel Žizníkova. Členem sdružení je i akademický malíř Attila Vörös. Sdružení jen z vlastních prostředků se pustilo do opravy kapličky. Opravena byla původní výmalba a pod omítkou se našla zajímavá původní výmalba z doby, kdy byla kaplička vybudována, aby sloužila místním farníkům. Kaplička je kaple bezstylová, jen s obloukovými okny. Střechu zdobí malý sanktusník.

Pavel Vítek – zdroj: http://ziznikov.8u.cz/index.php?option=com_content&view=article&id=19:ziznikovska-kaplicka-odhalila-cast-sve-historie&catid=8:vybrano-z-medii&Itemid=112, 26.2. 2022

Komentáře

Liberecký kraj,  Česká Lípa  (CL), Žizníkov

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Základní informace místa
ID místa: 16281
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 26.2.2022
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Naposledy navštívené

reklama