Soubor sedmi soch je zastavení místní Poutní cesty. Socha sv. Floriána je pozdně barokní po roce 1750. Socha s helmicí na hlavě je umístěna na vysokém podstavci. Socha se vymyká pojetí patrona hasičů, chybí jí hořící domek. Oprava proběhla v 80. letech 20. století. Poslední renovace a konzervace roku 2011
Hlavní obrázek místa
Socha sv. Floriána v Mimoni
© Pavel Vítek 09/2018
Na Kostelním vrchu v Mimoni, respektive na cestě z křižovatky Mírové a Nádražní ulice, u hotelu Beseda, ke kostelu sv. Petra a Pavla v Mimoni se nachází cosi jako místní lapidárium. Při stoupání vzhůru se po levé straně u schodiště nachází socha sv. Floriána.
Pavel Vítek, 1.5. 2021
historie

Soubor sedmi soch je jedním ze zastavení místní Poutní cesty. Socha sv. Floriána je pozdně barokní dílo zhotovené po roce 1750. Figura s helmicí na hlavě je umístěna na vysokém podstavci s charakteristickým atributem putýnky vylévající vodu na požár. Na jedné straně podstavce je znázorněna scéna ze života sv. Augustina. Druhý reliéf byl věnován českému poustevníkovi sv. Ivanovi od řeky Berounky. Socha byla postavena neznámým dobrodincem někdy v rozmezí let 1750 až 1780. Autor není znám. Na přední straně podstavce je scéna ze života sv. Augustina, na zadním reliéfu je pak zobrazen český poustevník sv. Ivan ve své jeskyni u Svatého Jana pod Skalou. Mimoňská socha se tradičnímu pojetí patrona hasičů poněkud vymyká – chybí jí u nohou hořící domek, má pouze putýnku v pravé ruce. Socha byla restaurována v roce 1851, dále v letech 1878 a 1901. Všechny opravy byly hrazeny ze sbírek a přímými dárci. Oprava sochy proběhla v 80. letech 20.…  číst dále

Pavel Vítek – zdroj: https://www.cokolivokoli.cz/39037-socha-sv-floriana-na-kostelnim-vrchu-v-mimoni/, 1.5. 2021

Komentáře

Liberecký kraj,  Česká Lípa  (CL), Mimoň

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Základní informace místa
ID místa: 15675
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: socha, monument
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 1.5.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Děsím se co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Výprava do divoké krajiny Connemary na západě Irska

Cestování

Na západě Irska v hrabství Galway se rozkládá Connemara, divoká liduprázdná krajina hor a jezer na pobřeží Atlantiku. Dostaneme se sem velmi snadno autem nebo autobusem po silnici N59, která vede z města Galway do Clifdenu. Jízda po této silnici je hlubokým zážitkem. Budeme si zde připadat jako v Irské Kanadě.

Tarif elektřina pro soláry a virtuální baterie. Je to opravdu smysluplné?

Ostatní

Pokud se rozhodujete zda investovat nemalé peníze do fotovoltaiky, a zalíbil se vám produkt elektřina pro soláry – kdy si našetřenou energii do virtuální baterie budete moci vybrat v temnějších měsících, tak si rozhodně sundejte růžové brýle.

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Historie

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Naposledy navštívené

reklama