Vila továrníka Heinricha C. A. Rieckena vznikla secesní přestavbou pův. klasicist. domu, provedenou kolem r. 1910 arch. Adolfem Schwarzerem. R. 1926 balkony zastřešeny dřevěnou přístavbou (Rudolf Knie). Dům byl velice moderně vybavený. R. 1946 rodina odešla do Německa. Dnes opuštěná budova chátrá.
Hlavní obrázek místa
Rieckenova vila
© Tomáš Hák, 04/2011

Rieckenova vila

Vila stojí vedle areálu dnes již nefunkční textilní továrny v údolí Bílého potoka v litvínovské městské části Šumná. Vila je nadále nepřístupna, viditelně pomalu postupně chátrá, což je nejvíce patrné i na dezolátním stavu omítky a také několika přístavků, které s vilou sousedí. Aktuálně se na její zdevastované zahradě pasou koně. Šumenské údolí je úvodní nástupní částí cesty směřující na stezky Krušných hor ve směru na Klíny, Český Jiřetín, Novou Ves, Flájské oboře a k vodní nádrži Fláje. Šumenským údolím (někdy také Šumným dolem) prochází naučná stezka s mnoha zastaveními, která vede z města Litvínov do města Meziboří. Nedaleko lze také navštívit Janovskou (Mosteckou) přehradu.
Tomáš Hák, 10.4. 2012
historie

Rieckenova vila

Továrník Heinrich C. A. Riecken nechal kolem roku 1910 poblíž své textilní továrny upravit původní dům (historie nebo původní architekt nejsou známi, dům zde stál zaručeně před r. 1897, kdy na něm arch. Franz Nuska prováděl přístavbu verandy). Secesní přestavbu původně klasicistního domu a jeho adaptaci na moderní sídlo zadal továrník Riecken mosteckému architektu Adolfu Scharzerovi. Dům byl mj. vybaven podlahovým vytápěním, centrálním vysavačem nebo moderní pračkou s odstředivkou. Roku 1926 nechali Rieckenovi zastřešit balkony dřevěnou přístavbou (litvínovský stavitel Rudolf Knie). Záznamy o rodině Rieckenů ustávají roku 1946, kdy lze předpokládat že rodina odešla do Německa (v letech 1945-46 hromadné vysídlení Němců z tehdejšího poválečného Československa). Dnes je vila opuštěná a chátrá.

E. Horáková podle http://www.slavnevily.cz, http://litvinov.sator.eu, 19.9. 2012

Ústecký kraj,  Most  (MO), Litvínov-Šumná

Místa v okolí

 Pilařský rybník
 Bílý sloup
 Střelnice
 Sirné lázně
 socha Herkula
 nová radnice
 Litvínov
 hřbitovní kaple
 stará radnice
 důl Pavel I.
 kaple
 Einmannbunker
 milník
 Janov
 Kolektivní dům
 důl Pluto II.
 socha sv. Jiří
 socha sv. Vavřince
 Loučná
 Jeřabina
 Vlčí hora
 Salesiova výšina
 kaple Patronů Čech
 Rýzmburk
 Lniště
 kostel sv. Mikuláše
 Černý rybník
 kostel sv. Kateřiny
 Albrechtická štola
 Švédské šance
 Josefinina skála
 Jezeří
 Matylda
 Fláje
 smírčí kříž
 Lichtenwald
 Dřevařský rybník
 židovský hřbitov
 Most
 Most
 kostel sv. Valentina
 Bihlova vila
 Starý Žeberk
 Jezerka
 Špičák
 kostel sv. Barbory
 luterský kostel
 Duchcov
 boží muka
 Ressl
 evangelický kostel
 kostel Vzkříšení
 Skalní okno
 kostel sv. Kateřiny
 krematorium
 kaple sv. Barbory
 Duchcovský viadukt
 kaple sv. Anny
 železniční most
 Georgensdorf
 Šibeník
 Eduardova skála
 kaple sv. Anny
 Nový Žeberk
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Mikuláše
 maloměstské domy
 Zlatník
 vrchnostenský dvůr
 kamenný most
 Košťany
 Bílinská kyselka
 Zabrušany
 smírčí kříž
 židovský hřbitov
 Patokryje
 smírčí kříž
 synagoga
 starší radnice
 nová radnice
 městské opevnění
 pivovar
 Bílina
 Maják
 vodojem
 Bílina
 Bořeň
 Červený Hrádek
 kaple sv. Huberta
 kostel sv. Václava
 synagoga
 Pohádkový les
 městské sklepy
 kostel sv. Jiljí
 kostel sv. Kateřiny
 Korozluky
 Hrobčice
 Najštejn
 kostel sv. Augustina
 kostel sv. Havla
 kostel sv. Vavřince
 Mirošovice
 boží muka
 Žichov, Schichow
 Kamencové jezero
 Chrámce
Základní informace místa
ID místa: 10778
Typ místa: ostatní
Podkategorie: palác, dům
Stav místa: chátrající
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 20.4.2012
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama