Pozdně gotická tvrz s vodním příkopem, renesančně přestavěná. Do konfiskací po Bílé hoře v majetku Berků z Dubé, potom přešla na Valdštejny. Objekt se nachází ve stejnojmenné vsi v bývalém vojenském výcvikovém prostoru Ralsko.
Hlavní obrázek místa
Kuřívody
tvrz
2003 ©Hana Kubikova
O datu založení tvrze se vedou dodnes domněnky. Zřejmě její nejstarší část pochází ze 13. století. Dnešní, téměř dokonalá čtvercová stavba se sevřeným nádvořím zachovává stav po renesanční přestavbě v letech 1600–1620. Byla obklopena vodním příkopem, dnes patrným jen zčásti. Dílčí úpravy a přestavby, hlavně snížení vstupní věže koncem 19. století určily stavbě dnešní tvář. Objekt svou polohou po dlouhá léta spadal do velkoplošného vojenského výcvikového prostoru Ralsko. Zámek tím moc neutrpěl, ovšem více se změnila celá tvář vsi. Byly zbourány cenné historické stavby a vyrostly zde obludné vojenské objekty. Jak už to u VVP bývá, zaniklo množství okolních vesnic a tím i cenných historických budov. Na druhou stranu se díky armádě zachovaly v okolních lesích cenné přírodní celky. Od roku 1990 přestal VVP sloužit vojsku a polozapomenuté městečko Kuřívody se do dnešních dnů probouzí z divného snu. Tvrz, nebo chcete-li zámek, Kuřívody je v relativně dobrém stavu, po roce 2000 byly provedeny částečné opravy, objekt má novou střešní krytinu. Nachází se v soukromém vlastnictví a není přístupný veřejnosti.
Pavel Jarý, 2.8. 2007
popis

Tvrz byla postavena někdy kolem roku 1400. V první fázi výstavby vznikla téměř dva metry silná obvodová hradba se vstupní hranolovou věží v čele a obdélný zřejmě patrový palác o rozměrech 10,5x24,5 metru. Okolo tvrze byl dodnes částečně dochovaný vodní příkop a valy. Ke konci 15. století bylo přistavěno severní křídlo. Další dvě kratší křídla nechal přistavět v konci 16. století Bohuchval. Většina místností byla zaklenuta valenými klenbami s hřebínky. Posledním zásadním zásahem do vzhledu tvrze bylo snesení vstupní věže v roce 1884 a na jejím místě zbudování vstupní brány s terasou. Dnes dvoupatrová tvrz má mansandrovou střechu a bosovaná nároží, přístup je po mostě přes příkop renesančním portálkem na malé nádvoří.

Ivka (J. Úlovec v Encyklopedie českých tvrzí, II. díl, Argo, Praha 2000), 5.8. 2007

historie

Městečko při záhvozdské stezce založil zřejmě ve druhé polovině 13. století Hynek z Dubé. Poprvé je zmíněno v roce 1279 pod jménem Vristad jako místo s kostelem, které navštěvovala královna vdova Kunhuta vězněná na Bezdězi. V roce 1297 dostal Hynek Kuřívody od Václava II. do dědičného vlastnictví, jeho potomci se píší s predikátem Berkové z Dubé. O zdejším panském sídle je první zmínka až v roce 1415 v souvislosti s Václavem Berkou z Dubé, o tvzi se výslovně píše v roce 1454. Od počátku 16. století sídlí Berkové z Dubé spíše na okolních větších sídlech (Starý Bernštejn a Valečov) a význam kuřívodské tvrze pomalu klesá. V roce 1550 vyženil Jan Berka Bělou pod Bezdězem, ke které zdejší zboží připojil. Bohuchvalovi bylo panství po Bílé hoře zkonfiskováno a přešlo do rukou Albrechta z Valdštejna. Jeho potomkům (s výjimkou let 1634–1678) patřily Kuřívody až do roku 1945. V 50. letech 20.…  číst dále

Ivka (J. Úlovec v Encyklopedie českých tvrzí, II. díl, Argo, Praha 2000), 5.8. 2007

Půdorys místa

Plán přízemí tvrze
© J. Úlovec (Encyklopedie českých tvrzí, II. díl, Argo, Praha 2000)
Obrázek

Komentáře

Liberecký kraj,  Česká Lípa  (CL), Ralsko

Místa v okolí

 Šlapka
 Radechov
 Břehyně-Pecopala
 kostel sv. Václava
 poustevna
 rozhledna Vrchbělá
 Bezděz
 stará škola
 kostel sv. Jiljí
 fara
 sloup Matky Boží
 Křída
 Česká brána
 radnice
 Bělá pod Bezdězem
 Swamp
 socha sv. Floriána
 socha sv. Vavřince
 jeskyně a sklepy
 Mimoň
 Mimoň
 Juliina vyhlídka
 mariánský sloup
 Ralsko
 Valdštejnská kaple
 železniční viadukt
 Stohánek
 kaple
 Valdštejnsko
 socha Madony
 Klůček
 mariánské sousoší
 Psí kostel
 Doksy
 kaplička
 Myšlín
 průrva Ploučnice
 kaple sv. Prokopa
 Hamerský Špičák
 Maníkovice
 kaplička
 Děvín
 kostel sv. Zikmunda
 Nový Děvín
 socha Piety
 Vartenberk
 kostel sv. Vavřince
 most přes Jizeru
 Konvalinkový vrch
 Zásadka
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Vojtěcha
 Mnichovo Hradiště
 Chrastná
 Čertova zeď
 radnice
 Týn
 kostel sv. Víta
 kaple sv. Josefa
 výkkenková kaplička
 kostel sv. Barbory
 kaple sv. Prokopa
 kaple sv. Anny
 Zvířetice
 Hrdlořezy
 dům č. p. 234
 Ovčácká kaplička
 barokní dům
 radnice
 Pramen Tří svatých
 Josefův Důl
 Zákupy
 Blaschkeho vila
 kaple
 mlýn Valenta
 Vrátenská hora
 Hlemýždí
 městský špitál
 kostel sv. Mikuláše
 mariánský sloup
 Schmittův zámek
 radnice
 Houska
 kaple svaté Anny
 pivovar
 Lobeč
 Dobrá Voda 1
 Lhotice
 kaple sv. Josefa
 Dobrá Voda 2
 Dobrá Voda 3
 jeskyně Boží hrob
 skalní kaple
 fara
 socha sv. Prokopa
 hřbitovní kaplička
 Velenice
 kostel sv. Jiří
 Baba
 Skalákovna
 Studénka
 kaple Panny Marie
 kaple sv. Valentina
 kostel sv. Mikuláše
 Obří hlava a Žába
 kaple sv. Václava
Základní informace místa
ID místa: 1259
Typ místa: tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 19.6.2003
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Naposledy navštívené

reklama