
Tvrz byla postavena někdy kolem roku 1400. V první fázi výstavby vznikla téměř dva metry silná obvodová hradba se vstupní hranolovou věží v čele a obdélný zřejmě patrový palác o rozměrech 10,5x24,5 metru. Okolo tvrze byl dodnes částečně dochovaný vodní příkop a valy. Ke konci 15. století bylo přistavěno severní křídlo. Další dvě kratší křídla nechal přistavět v konci 16. století Bohuchval. Většina místností byla zaklenuta valenými klenbami s hřebínky. Posledním zásadním zásahem do vzhledu tvrze bylo snesení vstupní věže v roce 1884 a na jejím místě zbudování vstupní brány s terasou. Dnes dvoupatrová tvrz má mansandrovou střechu a bosovaná nároží, přístup je po mostě přes příkop renesančním portálkem na malé nádvoří.
Městečko při záhvozdské stezce založil zřejmě ve druhé polovině 13. století Hynek z Dubé. Poprvé je zmíněno v roce 1279 pod jménem Vristad jako místo s kostelem, které navštěvovala královna vdova Kunhuta vězněná na Bezdězi. V roce 1297 dostal Hynek Kuřívody od Václava II. do dědičného vlastnictví, jeho potomci se píší s predikátem Berkové z Dubé. O zdejším panském sídle je první zmínka až v roce 1415 v souvislosti s Václavem Berkou z Dubé, o tvzi se výslovně píše v roce 1454. Od počátku 16. století sídlí Berkové z Dubé spíše na okolních větších sídlech (Starý Bernštejn a Valečov) a význam kuřívodské tvrze pomalu klesá. V roce 1550 vyženil Jan Berka Bělou pod Bezdězem, ke které zdejší zboží připojil. Bohuchvalovi bylo panství po Bílé hoře zkonfiskováno a přešlo do rukou Albrechta z Valdštejna. Jeho potomkům (s výjimkou let 1634–1678) patřily Kuřívody až do roku 1945. V 50. letech 20.… číst dále
Venkovský sládek František Smetana se životem musel těžce protloukat, několikrát musel začínat od začátku. Dvakrát ovdověl, měl 18 dětí, ale nic ho nezlomilo. Dnes ho připomíná jediná pamětní deska. Jeho přirozené nadání zdědil první syn, proslulý jako zakladatel české národní hudby
Jeden z příběhů, odehrávajících se v uličkách a náměstích Starého Města pražského, je věnován známému sochařskému dílu. Dívčí postava představující Vltavu tu sídlí přes 200 let
Návštěvnické centrum na Kvildě prezentuje život rysů a jelenů v jejich přirozeném prostředí. V blízkosti budovy centra se nachází dva výběhy - jeden pro rysy a druhý pro jeleny.
V malebné uličce Pod Koštofránkem stojí malý domek, kde můžete nahlédnout do domácnosti ševce Rumcajse v době, než se stal loupežníkem. Kromě ševcovské dílny můžete vidět také Mančinu bylinkovou zahrádku.
Obří sud Javorník je hotel a restaurace, zároveň také zajímavý tip na výlet. Najdete ho pár kilometrů od Liberce. V jeho blízkosti najdete sjezdovku, která je vhodná i pro začínající lyžaře.
Teplická zámecká zahrada je přírodní park, který byl založen již v 16. století. Nachází se v centru lázeňského města. Díky tomu se stal častým cílem procházek místních i lázeňských hostů.