Pozdně gotická tvrz s vodním příkopem, renesančně přestavěná. Do konfiskací po Bílé hoře v majetku Berků z Dubé, potom přešla na Valdštejny. Objekt se nachází ve stejnojmenné vsi v bývalém vojenském výcvikovém prostoru Ralsko.
Hlavní obrázek místa
Kuřívody - vstupní průčelí
© Pavel Jarý, 10.03.2007
O datu založení tvrze se vedou dodnes domněnky. Zřejmě její nejstarší část pochází ze 13. století. Dnešní, téměř dokonalá čtvercová stavba se sevřeným nádvořím zachovává stav po renesanční přestavbě v letech 1600–1620. Byla obklopena vodním příkopem, dnes patrným jen zčásti. Dílčí úpravy a přestavby, hlavně snížení vstupní věže koncem 19. století určily stavbě dnešní tvář. Objekt svou polohou po dlouhá léta spadal do velkoplošného vojenského výcvikového prostoru Ralsko. Zámek tím moc neutrpěl, ovšem více se změnila celá tvář vsi. Byly zbourány cenné historické stavby a vyrostly zde obludné vojenské objekty. Jak už to u VVP bývá, zaniklo množství okolních vesnic a tím i cenných historických budov. Na druhou stranu se díky armádě zachovaly v okolních lesích cenné přírodní celky. Od roku 1990 přestal VVP sloužit vojsku a polozapomenuté městečko Kuřívody se do dnešních dnů probouzí z divného snu. Tvrz, nebo chcete-li zámek, Kuřívody je v relativně dobrém stavu, po roce 2000 byly provedeny částečné opravy, objekt má novou střešní krytinu. Nachází se v soukromém vlastnictví a není přístupný veřejnosti.
Pavel Jarý, 2.8. 2007
popis

Tvrz byla postavena někdy kolem roku 1400. V první fázi výstavby vznikla téměř dva metry silná obvodová hradba se vstupní hranolovou věží v čele a obdélný zřejmě patrový palác o rozměrech 10,5x24,5 metru. Okolo tvrze byl dodnes částečně dochovaný vodní příkop a valy. Ke konci 15. století bylo přistavěno severní křídlo. Další dvě kratší křídla nechal přistavět v konci 16. století Bohuchval. Většina místností byla zaklenuta valenými klenbami s hřebínky. Posledním zásadním zásahem do vzhledu tvrze bylo snesení vstupní věže v roce 1884 a na jejím místě zbudování vstupní brány s terasou. Dnes dvoupatrová tvrz má mansandrovou střechu a bosovaná nároží, přístup je po mostě přes příkop renesančním portálkem na malé nádvoří.

Ivka (J. Úlovec v Encyklopedie českých tvrzí, II. díl, Argo, Praha 2000), 5.8. 2007

historie

Městečko při záhvozdské stezce založil zřejmě ve druhé polovině 13. století Hynek z Dubé. Poprvé je zmíněno v roce 1279 pod jménem Vristad jako místo s kostelem, které navštěvovala královna vdova Kunhuta vězněná na Bezdězi. V roce 1297 dostal Hynek Kuřívody od Václava II. do dědičného vlastnictví, jeho potomci se píší s predikátem Berkové z Dubé. O zdejším panském sídle je první zmínka až v roce 1415 v souvislosti s Václavem Berkou z Dubé, o tvzi se výslovně píše v roce 1454. Od počátku 16. století sídlí Berkové z Dubé spíše na okolních větších sídlech (Starý Bernštejn a Valečov) a význam kuřívodské tvrze pomalu klesá. V roce 1550 vyženil Jan Berka Bělou pod Bezdězem, ke které zdejší zboží připojil. Bohuchvalovi bylo panství po Bílé hoře zkonfiskováno a přešlo do rukou Albrechta z Valdštejna. Jeho potomkům (s výjimkou let 1634–1678) patřily Kuřívody až do roku 1945. V 50. letech 20.…  číst dále

Ivka (J. Úlovec v Encyklopedie českých tvrzí, II. díl, Argo, Praha 2000), 5.8. 2007

Komentáře

Liberecký kraj,  Česká Lípa  (CL), Ralsko

Místa v okolí

 Šlapka
 Radechov
 kostel sv. Václava
 poustevna
 Břehyně-Pecopala
 rozhledna Vrchbělá
 Bezděz
 stará škola
 kostel sv. Jiljí
 fara
 sloup Matky Boží
 Křída
 Česká brána
 radnice
 Bělá pod Bezdězem
 Mimoň
 Swamp
 socha sv. Floriána
 socha sv. Vavřince
 jeskyně a sklepy
 Mimoň
 Juliina vyhlídka
 mariánský sloup
 Ralsko
 Valdštejnská kaple
 železniční viadukt
 Stohánek
 Valdštejnsko
 kaple
 Klůček
 socha Madony
 mariánské sousoší
 Psí kostel
 Doksy
 Myšlín
 kaplička
 průrva Ploučnice
 kaple sv. Prokopa
 Hamerský Špičák
 Maníkovice
 kaplička
 Děvín
 kostel sv. Zikmunda
 socha sv. Valentina
 Nový Děvín
 Vartenberk
 socha Piety
 kostel sv. Vavřince
 most přes Jizeru
 Konvalinkový vrch
 Zásadka
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Vojtěcha
 Mnichovo Hradiště
 radnice
 kaplička
 Chrastná
 Čertova zeď
 Týn
 kostel sv. Víta
 kaple sv. Josefa
 výkkenková kaplička
 kostel sv. Barbory
 kaple sv. Prokopa
 kaple sv. Anny
 Zvířetice
 dům č. p. 234
 Hrdlořezy
 radnice
 Ovčácká kaplička
 barokní dům
 Pramen Tří svatých
 Josefův Důl
 Zákupy
 Blaschkeho vila
 kaple
 mlýn Valenta
 Vrátenská hora
 Hlemýždí
 městský špitál
 kostel sv. Mikuláše
 mariánský sloup
 Schmittův zámek
 radnice
 Houska
 pivovar
 kaple svaté Anny
 Lobeč
 Dobrá Voda 1
 Lhotice
 Dobrá Voda 2
 kaple sv. Josefa
 Dobrá Voda 3
 jeskyně Boží hrob
 skalní kaple
 fara
 socha sv. Prokopa
 hřbitovní kaplička
 Velenice
 kostel sv. Jiří
 Baba
 Skalákovna
 Studénka
 kaple Panny Marie
 kaple sv. Valentina
 kostel sv. Mikuláše
 Obří hlava a Žába
 kaple sv. Václava
Základní informace místa
ID místa: 1259
Typ místa: tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 19.6.2003
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Životní osudy venkovského sládka ze Sadové u Hradce Králové

Historie

Venkovský sládek František Smetana se životem musel těžce protloukat, několikrát musel začínat od začátku. Dvakrát ovdověl, měl 18 dětí, ale nic ho nezlomilo. Dnes ho připomíná jediná pamětní deska. Jeho přirozené nadání zdědil první syn, proslulý jako zakladatel české národní hudby

Kamenná Prachnerova Terezka ošizená o dědictví

Historie

Jeden z příběhů, odehrávajících se v uličkách a náměstích Starého Města pražského, je věnován známému sochařskému dílu. Dívčí postava představující Vltavu tu sídlí přes 200 let

Návštěvnické centrum Kvilda, výběh rysů a jelenů

Zajímavosti

Návštěvnické centrum na Kvildě prezentuje život rysů a jelenů v jejich přirozeném prostředí. V blízkosti budovy centra se nachází dva výběhy - jeden pro rysy a druhý pro jeleny.

Rumcajsova ševcovna v pohádkovém městě Jičíně

Zajímavosti

V malebné uličce Pod Koštofránkem stojí malý domek, kde můžete nahlédnout do domácnosti ševce Rumcajse v době, než se stal loupežníkem. Kromě ševcovské dílny můžete vidět také Mančinu bylinkovou zahrádku.

Obří sud Javorník - po jeho návštěvě určitě nebudete mít hlad

Zajímavosti

Obří sud Javorník je hotel a restaurace, zároveň také zajímavý tip na výlet. Najdete ho pár kilometrů od Liberce. V jeho blízkosti najdete sjezdovku, která je vhodná i pro začínající lyžaře.

Zámecká zahrada v Teplicích se zajímavými stavbami

Zajímavosti

Teplická zámecká zahrada je přírodní park, který byl založen již v 16. století. Nachází se v centru lázeňského města. Díky tomu se stal častým cílem procházek místních i lázeňských hostů.

Naposledy navštívené

reklama