Pilíř z r. 1723 osazený sochou sv. Jana Nepomuckého s masivním podstavcem. Na čelní stěně letopočet opravy 1912. Reliéf Ukřižování s Bolestnou Pannou Marií a sv. Janem Evangelistou, reliéfy sv. Šebestiána a sv. Floriána v odění římského vojáka. Na zadní stěně reliéf sv. Václava v knížecím odění.
Hlavní obrázek místa
Boží muka v bývalé obci Svárov, nyní Česká Lípa.
© Pavel Vítek 09/2021
Boží muka najdeme asi 250 m jihovýchodně od bývalé železniční stanice Česká Lípa město v městské části Svárov. Stojí na křižovatce ulic Partyzánská a Máchova. Ulicí Partyzánská vede několik linek městské autobusové dopravy a nedaleko božích muk mají zastávku.
Pavel Vítek, 26.9. 2021
popis

Pískovcový pilíř na vrcholu osazený sochou sv. Jana Nepomuckého stojí v bývalé obci Svárov, dnešní části České Lípy. Nalézá se na travnatém prostranství se vzrostlými stromy před školou a je ze stran ohrazen čtveřicí žulových pilířků spojených železným plůtkem s dekorativními výplněmi polí. Pilíř se skládá z masivního profilovaného podstavce, na čelní stěně s letopočtem roku opravy: “1912”, poměrně štíhlého dříku a hlavice ve tvaru výklenkové kapličky se čtveřicí reliéfů. Čelní stěna kapličky obsahuje ve výklenku reliéf Ukřižování s Bolestnou Pannou Marií a sv. Janem Evangelistou, levou stěnu zdobí reliéf sv. Šebestiána připoutaného ke stromu a pravou stěnu pak reliéf sv. Floriána v obvyklém odění římského vojáka s praporcem v levici a džberem v pravici. Zadní stěnu kapličky pilíře osazuje reliéf sv. Václava v knížecím odění, s praporcem v pravici a štítem u levé nohy. Nad hlavicí pilíře je…  číst dále

Pavel Vítek – zdroj: http://www.pamatkovykatalog.cz, 26.9. 2021

Komentáře

Liberecký kraj,  Česká Lípa  (CL), Česká Lípa

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Základní informace místa
ID místa: 15974
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: křížek, boží muka
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 26.9.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Děsím se co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Výprava do divoké krajiny Connemary na západě Irska

Cestování

Na západě Irska v hrabství Galway se rozkládá Connemara, divoká liduprázdná krajina hor a jezer na pobřeží Atlantiku. Dostaneme se sem velmi snadno autem nebo autobusem po silnici N59, která vede z města Galway do Clifdenu. Jízda po této silnici je hlubokým zážitkem. Budeme si zde připadat jako v Irské Kanadě.

Tarif elektřina pro soláry a virtuální baterie. Je to opravdu smysluplné?

Ostatní

Pokud se rozhodujete zda investovat nemalé peníze do fotovoltaiky, a zalíbil se vám produkt elektřina pro soláry – kdy si našetřenou energii do virtuální baterie budete moci vybrat v temnějších měsících, tak si rozhodně sundejte růžové brýle.

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Historie

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Naposledy navštívené

reklama