Barokní zámek byl postaven na místě starší tvrze ve druhé pol. 17. stol. Posledními majiteli byl rod Schwarzenbergů, kterým byl zámek zkonfiskován. Stát zde zřídil domov důchodců a od roku 1986 ústav sociální péče pro mentálně postižené dívky.
Hlavní obrázek místa
zámecká budova z ulice
© Pavel Zany Komárek 25/9/2004
Nalžovice (či Nalžejovice) se poprvé připomínají roku 1364, kdy je držel Vilém z Nalžejovic. Jeho následovníci si podle pramenů v osadě postavili tvrz, která se však poprvé výslovně připomíná až roku 1545, kdy ves patřila k panství Červený Hrádek. Samostatným statkem se staly až ve druhé polovině 17. století, kdy je koupil Jan Kryštof Koppl z Adlersberku. Za něj či za následujícího majitele Mikuláše Franchimonta z Frankenthalu byl postaven nový barokní zámek. Zejména společenská reprezentace Mikuláše Franchimonta, univerzitního profesora a osobního lékaře mnoha významných osobností své doby, který byl roku 1677 povýšen do rytířského stavu, by si vyžadovala důstojné sídlo. Mikulášův syn Antonín Alexander k zámku přistavěl zámeckou kapli, po jeho smrti roku 1709 zdědila panství sestra Josefína provdaná Koňasová z Vydří. Ta odkázala Nalžovice svému příbuznému Janu Václavovi Alsterlovi z Astfeldu. Za něj byly provedeny další úpravy zámku, pravděpodobně opět jako výraz důstojné reprezentace svého majitele povýšeného roku 1756 do stavu svobodných pánů. Po jeho smrti roku 1799 prodala dcera Jindřiška Nalžovice Hruškovským z Hruškova, později se majitelé často střídali až roku 1948. Tehdy zámek Schwarzenbergům zkonfiskoval stát a zřídil v něm domov důchodců a od roku 1986 ústav sociální péče pro mentálně postižené dívky, který zde sídlí dodnes. Po navrácení zámku Schwarzenbergům byl další osudy ústavu nejasné, situaci vyřešilo až jeho odkoupení krajským úřadem Středočeského kraje.
Zany, 26.9. 2004
Středočeský kraj,  Příbram  (PB), Nalžovice

Místa v okolí

 kostel sv. Václava
 boží muka
 Křepenice
 koncentrační tábor
 Kňovice
 Příčovy
 Horní Kolo
 Příčovy
 Dolní Kolo
 Radíč
 Osečany
 špýchar
 Čelina
 židovský hřbitov
 synagoga
 Třebnice
 Hrazany
 Veselý vrch
 Kozí Hřbet
 Červenka
 nová radnice
 stará radnice
 Ostromeč
 kostel sv. Martina
 Drahoušek
 Zrůbek
 Hříměždice
 Ústupenice
 Poušť sv. Marka
 Červený Hrádek
 Drtinova rozhledna
 Skrýšov u Sedlčan
 Doubravice
 kostel sv. Lukáše
 synagoga
 Kosova Hora
 Vysoký Chlumec
 židovský hřbitov
 Suchdol
 Pořešice
 Plešiště
 židovský hřbitov
 Štětkovice
 Sudovice
 Jablonná
 boží muka
 dům Salaš
 Mincovna
 Vrškamýk
 Brunclíkův mlýn
 kostel sv. Mikuláše
 radnice
 kašna
 Nedrahovice
 měšťanský pivovar
 stará koželužna
 morový sloup
 Starý Knín
 Vojkov
 Čámského mlýn
 Zhoř
 Krcáb
 Hrádek u Lovčic
 Lovčice
 židovský hřbitov
 Tloskov
 kostel sv. Zikmunda
 Zduchovice
 kostel sv. Mikuláše
 Bolechovice
 Dobrohošť
 Stajice
 Husova kazatelna
 Tloskovský mlýn
 Zvěřinec
 rozhledna Kuníček
 kaple sv. Anny
 Vrchotovy Janovice
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Václava
 Lidkovice
 Králova stolice
 Čertův most
 Teletínský lom
 Vargač
 zámecké zahrady
 Měšetice
 Martinice
 Neštětická hora
 Dobříš
 radnice
 židovský hřbitov
 synagoga
 židovský hřbitov
 Prčice
 Onen Svět
 kostel sv. Jeronýma
 radnice
 kostel sv. Vavřince
 morová kaplička
 Obora
 Nové Mitrovice
 Staré Mitrovice
Základní informace místa
ID místa: 1974
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 26.9.2004
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

reklama