Zříceniny skalního hradu pánů z Dubé snad z konce 13. stol. Během 15. stol. byl několikrát dobýván. Od 16. stol. se uvádí jako pustý.
Hlavní obrázek místa
Jestřebí
© Radovan Smokoň 07/2006
Skalní hrad Jestřebí se nalézá ve stejnojmenné vesnici u České Lípy. Asi 3 km je odtud vlaková zastávka.
28.5. 2002
turistické

Sporé zbytky dříve tolik mohutného skalního hradu (dodnes se zachovala asi ¼ jeho původní velikosti) uprostřed těžko prostupných močálů vás uchvátí i dnes. V poslední dobou je Jestřebí známo spíše problémy s pro okolní domy nebezpečným odpadáváním kusu skály, na které zřícenina stojí. Domimantní pískovcový suk uprostřed otevřené krajiny vychází asi 25 metrů nad nevýrazný kopeček, který je ale nad okolím vyvýšen o dalších 25m. Jeho dřívější plná velikost jej předurčila pro vybudování opevněného sídla. Z torza hradu je přístupné pouze dolní plató, prudké schůdky za romantickým lomeným portálkem prochází bývalou hradní studnou. Na horní (o 11 metrů vyšší) plošině se zachoval zbytek 0,5 m vysokého hrazení, zakončeného 2m širokými a 1,8 m vysokými stínkami. Zbytky jiných staveb a tesaných prostor jsou dnes vesměs nečitelné. Pomohli tomu kromě povětrnostních podmítek zejména lidé - skálu s hradem v 18. stol. lámali na stavební materiál.…  číst dále

Mass, Turyna Petr, 29.6. 2005

popis

Staveništěm hradu se stal charakteristický skalní blok se základnou užší, než byla horní plocha. Dnešní stav je díky velkým destrukcím částí této skály v 19. století pouze torzem původního. Plocha hradu se výškově rozpadala do dvou úrovní. Na nižší dnes vstoupíme novogotickým točitým schodištěm, vestavěným do bývalé studny. Nad jejím vyústěním se doposud dochovala prostora s dražemi pro upevnění konstrukce rozměrného šlapacího kola, pro něž musela být vysekána odpovídající dutina. Protože vysoké, strmé až kolmé stěny skalního suku poskytovaly dostatečnou ochranu, nebyla na jejich okraji stavěna hradba v pravém slova smyslu, ale pouze parapetní zeď s cimbuřím. Ze zástavby nižší části hradu se dochoval pouze zbytek jedné zahloubené budovy. Většina staveb zde zřejmě byla ze dřeva. Parapetní zeď s cimbuřím, dosud částečně dochovaná, lemovala i věžovitý skalní blok, vypínající se nad úrovní nižší části hradu. Ta ho obíhala ze třech stran formou úzkého ochozu.…  číst dále

28.5. 2002

historie

Nejstarší zmínky o hradu Jestřebí jsou po první jeden a půl století jeho existence spojovány s pány z Dubé, významným šlechtickým rodem, který se ve druhé polovině 13. století spolu se svými příbuznými erbu ostrve protlačil na přední místa české stavovské společnosti. Vůdčí roli mezi nimi hrál nejvyšší komoří Jindřich, který se roku 1295 píše z Dubé a Jestřebí a při zasedání zemského soudu o dva roky později jako Heinman z Jestřebího. V listině datované kolem roku 1300 je poprvé výslovně uváděn hrad (castrum) Jestřebí. To byla však na dlouhé století naposledy, kdy se v pramenech se jménem Jestřebí setkáme. Nevíme ani, zda se tyto zmínky týkají hradu v naší lokalitě, není totiž vyloučeno, že původní sídlo tohoto jména stálo někde jinde - možným kandidátem je například doposud bezejmenný nedaleký hrad na Konvalinkovém vršku v katastru města Doksy. Po celé čtrnácté století prameny o Jestřebí mlčí a znovu se…  číst dále

Zany, 31.12. 2013

Půdorys místa

Terénní náčrt dnešního stavu zbytků hradu podle F. Gabriela, Vlevo povrch, vpravo řez skalních bloků
© T. Durdík - Ilustrovaná encyklopedie českých hradů - Libri, Praha 2000
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Liberecký kraj,  Česká Lípa  (CL), Jestřebí

Místa v okolí

 zvonice
 kostel sv. Ondřeje
 kaple sv. Prokopa
 Konvalinkový vrch
 Novozámecký rybník
 Mnichovská průrva
 socha sv. Starosty
 Novozámecká průrva
 fara
 kostnice
 kostel sv. Barbory
 kostel sv. Jiří
 Barbořin most
 Nový Zámek
 Vítkovec
 Jiljov
 Opevnění u Švábů
 Opevnění u Švábů
 Kamenný dům
 kostel sv. Mikuláše
 železniční most
 Vřísek
 Myšlín
 Chudý hrádek
 kaple
 Starý Berštejn
 Rybnov
 Psí kostel
 Zahrádky
 Loubí
 Hrad u Kvítkova
 dům č.p. 31
 kaple svaté Anny
 Klůček
 Peklo
 kaple
 Doksy
 Swamp
 skalní kaple
 kaple sv. Barbory
 Milčany
 boží muka
 mariánské sousoší
 hrad u Hostíkovic
 Dubá
 kostel sv. Jiří
 Valdštejnská kaple
 kaple
 socha sv. Floriána
 Lipý
 Červený dům
 kostel sv. Kříže
 empírová kaple
 fara
 radnice
 Kvítkov
 Hrázský mlýn
 kašna
 sušárna chmele
 šatlava, věznice
 Wedrichova hrobka
 plastika
 evangelický kostel
 Mohauptova kašna
 Císařské sloupy
 hudební pavilon
 dům č. p. 234
 barokní dům
 radnice
 kaple sv. Anny
 Zákupy
 Dolanský mlýn
 socha sv. Prokopa
 obelisk
 kaplička
 Čap
 Břehyně-Pecopala
 hrad u Hvězdy
 Špičák
 kaple sv. Josefa
 Ovčácká kaplička
 kaple sv. Valentina
 Pramen Tří svatých
 kostel sv. Justina
 kostel sv. Václava
 kostel Všech svatých
 Stvolínky
 železniční viadukt
 most mrtvých
 sloup Matky Boží
 kaple sv. Josefa
 Mimoň
 socha sv. Floriána
 socha sv. Vavřince
 jeskyně a sklepy
 kostel sv. Havla
 Horní Libchava
 Klinštejn
 kaple Panny Marie
 mariánský sloup
 socha sv. Floriana
 Mimoň
 kaple sv. Václava
 Ronov
 socha Madony
 Stranné
 kaple sv. Josefa
 Týn
 Velký a Malý Bezděz
 Svojkov
 Zakšín
 Pihel
 kaple sv. Prokopa
 Svojkov
 Modlivý důl
 mariánský sloup
 Bezděz
 kostel sv. Václava
 hřbitovní kaplička
 Velenice
 fara
 socha sv. Prokopa
 lesní divadlo
 Výrov
 jeskyně Boží hrob
 Na Stráži
 fara
 kostel sv. Jiljí
 Hřídelík
 stará škola
 Cikánské údolí
 Sloup
 Houska
 kaplička
 zrcadlovna
 Berkovský zámeček
 kostel sv. Vojtěcha
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Kateřiny
 Vísecká rychta
 Sukorady
 Sloup
 chudobinec
 Juliina vyhlídka
 kostel sv. Vavřince
 kříž
 Helfenburk u Úštěka
 kostel sv. Jakuba
 kostel sv. Anny
 Ralsko
 Hlemýždí
 kostel sv. Mikuláše
 Kalvárie
 průrva Ploučnice
 Vrátenská hora
 Volfartice
 Horní Police
 rozhledna Vrchbělá
 mariánské sousoší
 kamenný most
 kostel sv. Václava
 Žandov
 Valdštejnsko
 kaple sv. Prokopa
 Tlustec
 Chcebuz
 mariánský sloup
 Brocno
 Velký Valtinov
 Snědovice
 Velká Bukovina
 židovský hřbitov
 kaple sv. Floriána
 kostel sv. Václava
Základní informace místa
ID místa: 167
Typ místa: hrad
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 29.4.2001
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama