Soubor sedmi soch je zastavení místní Poutní cesty. Jediným sousoším v souboru soch je sousoší sv. jáhnů Jiřího a Agapita. Sochy představují dva méně známé světce, římské mučedníky. Sochy pocházejí z roku 1744. Sousoší renovováno v letech 1851, 1878, 1901, 1929 a 2009.
Hlavní obrázek místa
Sousoší sv. jáhnů Jiřího a Agapita při cestě ke keostelu v Mimoni.
© Pavel Vítek 09/2021
Město Mimoň leží v okrese Česká Lípa. Najdeme ho 15 km východně od okresního města a 15 km severně od Doks. Na Kostelním vrchu v Mimoni, respektive na schodišti z křižovatky Mírové a Nádražní ulice u hotelu Beseda ke kostelu sv. Petra a Pavla se nachází cosi jako místní lapidárium. Při stoupání vzhůru se nachází socha sv. Floriána a sv. Vavřince a pak na pravé straně sochy jáhnů sv. Jiřího a sv. Agapita.
Pavel Vítek, 24.9. 2021
popis

Obě sochy, umístěné na společném podstavci, dal roku 1744 zhotovit městský lékař Ignatz Gärtner, jak dokládá latinský nápis na čelní straně podstavce. Sousoší bylo několikrát renovováno, a to v letech 1851, 1878, 1901 a 1929. Kopii sochy sv. Jiří, ten vpravo, se zvednutou rukou k přísaze, zhotovil sochař Ladislav Šobr. Sousoší bylo naposled restaurováno v roce 2009 Janem Fedorčákem z České Lípy. Obě sochy jsou docela vysoko ve svahu. V městském letáku je zmínka, že restaurovaný originál stojí v kostele.

Pavel Vítek – zdroj: https://www.cokolivokoli.cz, 24.9. 2021

historie

Na Kostelním vrchu v Mimoni, respektive na schodišti z křižovatky Mírové a Nádražní ulice ke kostelu sv. Petra a Pavla se nachází cosi jako místní lapidárium. Soubor sedmi soch je jedním ze zastavení místní Poutní cesty. Jediným sousoším v souboru soch u schodiště je sousoší sv. jáhnů Jiřího a Agapita. Sochy představují dva méně známé světce, římské mučedníky, jáhny Agapita a Jiřího. Ostatky svatých jáhnů a mučedníků Jiřího a Agapita byly v roce 1647 vyzvednuty z římských katakomb a přivezeny na příkaz papeže Alexandra VII. do Mimoně, kde v den svěcení kostela byly vystaveny po obou stranách hlavního oltáře. Svatého Jiří na epištolní, pravé a svatého Agapita na evangelní, levé straně oltáře. Ve skříňce sv. Agapita byla i nádoba s jeho krví. Je obtížné najít zmínky, kdo byl jáhen Jiří.

Pavel Vítek – zdroj: https://www.cokolivokoli.cz, 24.9. 2021

pověsti

Sv. Agapit pocházel ze šlechtického rodu Anicia. Jako 15letý mladík byl hrdý na to, že patří ke Kristu a nepřestal se k němu hlásit, ani když byl pro svou odvahu zajat a mučen. V době pronásledování křesťanů za císaře Aureliana se dostal do rukou prefekta Antiochuse, který byl pevně rozhodnut zničit v jeho srdci "žhavou lásku ke Kristu", s níž začínal být nebezpečně známý. Aby se jeho láskou nenakazili další, o to se prefekt krutě, ale marně pokoušel v Praeneste, dnešní Palestrina u Říma. Muka Agapita nezlomily, ani pověst o trestu za jeho hrdinnou lásku neodrazovala od víry, která se přes pronásledování stále více šířila. Udává se, že Agapitovi polili vařící vodou břicho, byl mrskán a věšen za nohy nad ohněm. Je vyobrazován se dvěma lvy, kteří měli dovršit jeho utrpení, ale místo toho se s ním polaskali. Kat proto dostal za úkol setnout mu hlavu. Rok je udáván různě ve druhé polovině III. stol. a martyrologium ho…  číst dále

Pavel Vítek – zdroj: https://www.cokolivokoli.cz, 24.9. 2021

Liberecký kraj,  Česká Lípa  (CL), Mimoň

Místa v okolí

 socha sv. Floriána
 socha sv. Vavřince
 jeskyně a sklepy
 Mimoň
 Mimoň
 mariánský sloup
 sloup Matky Boží
 železniční viadukt
 socha Madony
 kaple sv. Prokopa
 Juliina vyhlídka
 kaplička
 kaplička
 Ralsko
 průrva Ploučnice
 Psí kostel
 kaple sv. Josefa
 Pramen Tří svatých
 Ovčácká kaplička
 kaple sv. Anny
 dům č. p. 234
 barokní dům
 radnice
 Zákupy
 Hlemýždí
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Zikmunda
 kaple sv. Josefa
 Vartenberk
 Břehyně-Pecopala
 poustevna
 jeskyně Boží hrob
 kaple
 fara
 socha sv. Prokopa
 hřbitovní kaplička
 kaple svaté Anny
 Velenice
 Stohánek
 skalní kaple
 Tlustec
 Swamp
 zrcadlovna
 Kuřívody
 Konvalinkový vrch
 Velký Valtinov
 kostel sv. Jiří
 Výrov
 socha Piety
 Nový Děvín
 Myšlín
 kaple sv. Prokopa
 Klůček
 kaple Panny Marie
 Hamerský Špičák
 kaple sv. Valentina
 Děvín
 kaple
 Velký Valtinov
 Valdštejnská kaple
 mariánské sousoší
 Doksy
 kaple
 Jestřebí
 zvonice
 kostel sv. Ondřeje
 Skála smrti
 kaple sv. Václava
 Nový Falkenburk
 Svojkov
 socha Panny Marie
 Svojkov
 Modlivý důl
 Šlapka
 městské opevnění
 Stříbrník
 sloup sv. Salvátora
 Velký a Malý Bezděz
 Pachtovský zámeček
 kaple sv. Volfganga
 Křída
 Bezděz
 kaple sv. Josefa
 boží muka
 boží muka
 Chrastná
 Novozámecký rybník
 Na Stráži
 fara
 kostel sv. Jiljí
 stará škola
 lesní divadlo
 Palmův dvůr
 kostel sv. Kateřiny
 Dutý kámen
 Sloup
 empírová kaple
 kostel sv. Kříže
 chudobinec
 Špičák
 Sloup
 Pihel
 ukrajinský hřbitov
 Berkovský zámeček
 Wedrichova hrobka
 Červený dům
 Lipý
 Kamenný dům
 Cikánské údolí
 fara
 plastika
 Novozámecká průrva
 Bredovský letohrádek
 Karlův odpočinek
 kašna
 šatlava, věznice
 Mohauptova kašna
 Císařské sloupy
 hudební pavilon
 Mnichovská průrva
 Lemberk
 rozhledna Vrchbělá
 evangelický kostel
 socha sv. Starosty
 kaple Piety
 kostel sv. Barbory
 kostel sv. Jiří
 Nový Zámek
 obelisk
 most mrtvých
 kostel sv. Víta
 Jezevčí vrch
 Starý Berštejn
 fara
 kostnice
 Barbořin most
 Radechov
 Krkavčí skály
 dům č.p. 31
 kostel sv. Maxmiliána
 kaplička na Hřebence
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Barbory
 mariánský sloup
 smírčí kříž
 kostel sv. Mikuláše
 sklářské muzeum
 radnice
 kaple sv. Barbory
 Vřísek
 kostel sv. Anny
 kostel sv. Pankráce
 Solvayův lom
 kaple
 Dubá
 socha sv. Floriána
 kaple sv. Kryštofa
 Kamzičí studánka
 Klíč
 radnice
 fara
 sušárna chmele
 socha sv. Prokopa
 vesnický orloj
Základní informace místa
ID místa: 15972
Typ místa: pomník, památník
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 24.9.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama