Stavba zahájena na poč. 14. st. (presbytář, sakristie, neurčená část lodi), dokončena cca v l. 1400-1420. V. l. cca 1490-1530 přestavěn pozdně goticky (klenby lodi i presbytáře, věž). v r. 1897 výrazně regotizován Frant. Schmoranzem. Nyní filiální k Sezemicím s pravidelnými sobotními bohoslužbami.
Hlavní obrázek místa
Kunětice-kostel
© Info Pardubice 03/2017
Obec Kunětice s 340 obyvateli leží na pravém břehu Labe při jihovýchodním úpatí Kunětické hory (307 m n. m.). Prochází jí vedlejší silnice z města Sezemice do obce Ráby, která překračuje Labe po vojenském, pův. provizorním mostě z r. 1947 vybudovaném v rámci programu UNRRA. Při této silnici stojí kostel sv. Bartoloměje. Obcí prochází také červená turistická značka z Pardubic k hradu na Kunětické hoře.
Jiří Špaček, 19.9. 2021
popis

Kostel sv. Bartoloměje je orientovaný, jednolodní, kamenný, postavený v gotickém slohu. Loď má délku 9,70 m a šířku 9,10 m, má síťovanou gotickou klenbu, jejíž žebroví spočívá na jediném sloupu uprostřed a upomíná na palácový přízemní sál na hradě Kunětická hora a na kapli sv. Tří králů na pardubickém zámku. Patrně pocházejí od téhož stavitele z období Viléma II. z Pernštejna. Do lodi vedou dvě copová okna. Presbytář tvoří nepravidelný pětistěn, dlouhý 9,23 m a široký 5,65 m, mající tři novogotická okna s kružbami (původní středověká kružba z východního okna byla při regotizaci přenesena do západní zdi sakristie). Zaklenut je dodatečně vloženou pseudokřížovou cihlovou klenbou. Sakristie po severním boku lodi je obdélná s půlkruhovou apsidou, názory o jejím románském původu současná literatura vyvrací a považuje ji za současnou s presbytářem. Podle zprávy z r. 1677 byly v ní ještě slouženy mše. Je 7 m dlouhá…  číst dále

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek). (doplněno redakcí), 19.9. 2021

historie

Kunětice jsou obec ležící zhruba 6 km severovýchodně od Pardubic na rovinatém pravém břehu řeky Labe. Jen několik set metrů severozápadně od ní se vypíná Kunětická hora se stejnojmenným hradem na vrcholu. Žije zde asi 340 obyvatel. První písemná zmínka o Kuněticích pochází z r. 1353, ale nálezy dokazují osídlené již v mladší době kamenné. Názory o románském původu kostela vycházející z podoby sakristie již byly současnou odbornou literaturou vyvráceny. Nejstarší fázi lze vzhledem k složitému stavebnímu vývoji (zejména radikálním zásahům při regotizaci kostela) datovat jen rámcově do počátku 14. století. Kostel tehdy pravděpodobně nebyl dokončen, presbytář nebyl zaklenut, nevíme ani, jak velká část lodi byla postavena. První zmínka o kostele je z roku 1352, kdy zdejší farář platil 15 grošů papežského desátku. Kolem roku 1400 či v prvních dvou dekádách 15. století byla dokončena zatím plochostropá loď, do této doby jsou také datovány částečně…  číst dále

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek), doplněno redakcí, zejména dle kol.: Středověké venkovské kostely východních Čech. I., Archidiakonát hradecký (do roku 1378), Artefactum, Praha 202, 19.9. 2021

Pardubický kraj,  Pardubice  (PA), Kunětice

Místa v okolí

 Kunětická Hora
 Ráby
 Ráby
 Velký akvadukt
 Malý akvadukt
 akvadukt na Židově
 automatické mlýny
 Zámeček
 Pardubice
 městské opevnění
 Zelená brána
 kaple sv. Anny
 kostel sv. Jiljí
 židovský hřbitov
 Nemošice
 krematorium
 vila Josefa Vosáhla
 kostel sv. Václava
 Dašice
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Vavřince
 Chvojenec
 kaplička Panny Marie
 kostel sv. Jiří
 Blatník
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Mikuláše
 mlynářská vila
 socha sv. Marka
 kostel sv. Václava
 zvonice
 Úhřetice
 Libišany
 radnice
 Krchleby
 kostel sv. Vojtěcha
 Medlešice
 Staré Čívice
 Holice
 Bohdanečský rybník
 kostel sv. Martina
 Topol
 Vejvanovice
 zvonice
 Staré Čívice
 Bořice
 Slepotice
 fara
 Veselá
 městské opevnění
 Chrudim
 Škroupův dům
 Mydlářovský dům
 kostel sv. Martina
 hrobka Lilienwaldů
 kostel sv. Marka
 kostel sv. Václava
 Hrochův Týnec
 Jezbořice
 Hrochův Týnec
 kříž
 Nabočany
 Rohoznice
 Kozojedy
 Rohoznice
 kostel sv. Mikuláše
 Moravský jez
 jez Hučák
 Hradce
 evangelický kostel
 Lepějovice
 židovský hřbitov
 Klešice
 kostel sv. Klimenta
 Přestavlky
 Dobřenice
 Březovice
 Neulust
 Libčany
 Libčany
 Mrdice
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Víta
 Podorlický skanzen
 židovský hřbitov
 Chroustovice
 tyrolská zvonice
 synagoga
 Heřmanův Městec
 Barborka
 kaple sv. Jiří
 Husův sbor
 Ostrov
 kostel Božího Těla
Základní informace místa
ID místa: 15726
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 19.9.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama