Kamenný akvadukt vede tok Počápelského kanálu – Haldy nad Spojilským odpadem. Akvadukt byl vybudován společně s kanálem Halda r. 1496 jako součást pernštejnského pardubického vodního systému, tvořeného mnoha rybníky a uměle vytvořenými kanály. V 80. letech 20. stol. prošel akvadukt rekonstrukcí.
Hlavní obrázek místa
Akvadukt na Židově
© Rodochrozit, 12/2011
Cesta k akvaduktu není složitá. Ve čtvrti Pardubic zvané Židov zatočíte z hlavní silnice zvané Husova, po které jezdí autobus č. 9, do ulice Do Nového (je zde elektrotechnická škola – lyceum). Půjdete stále po této silničce asi 500 m a dojdete k akvaduktu. Není moc velký, ale je zajímavý a stojí za to si ho prohlédnout. Jako raritu nabízím přítomnost nutrie říční, která údajně uplavala ze Sezemic. Bydlí tu již třetím rokem, je nebojácná a břehy Spojilského odpadu považuje za své teritorium.
Rodochrozit, 10.7. 2012
popis

Akvadukt je umělý vodní kanál, který vede vodu z místa jejího zdroje do místa její spotřeby. Latinský název se skládá ze slov aqua – voda a ducere – vést. Akvadukt překonává různé překážky, které mu stojí v cestě a často tak vypadá víc jako most než jako vodní koryto.

http://cs.wikipedia.org, 10.7. 2012

historie

Akvadukty a napájecí kanály (tzv. stoky) byly součástí pardubické rybniční soustavy. Díky rybníkářství – budování rybníků za účelem chovu ryb – se voda z četných bažin a mokřin soustředila v rybnících a vysušená půda mohla být zemědělsky využita. První strouhy, kanály a rybníky byly vybudovány již v 11. století benediktiny z Opatovického kláštera, známou rybníkářskou oblastí se stalo Pardubicko až za pánů z Pernštejna v období konce 15. – pol. 16. století, kdy se propracovaná rybniční soustava skládala z přibližně 250 rybníků a cca 30 km napájecích kanálů. Za tvůrce pardubické rybniční soustavy je považován pernštejnský fišmistr Kunát Dobřenský (fišmistr – porybný, správce rybníka). V 18. století byly rybníky vysoušeny, aby se mohla využít výnosnější orná půda. Kamenný akvadukt ležící za pardubickou čtvrtí Židov je křížením “stoky” Haldy (také Počápelského kanálu) a Spojilského odpadu. Halda byla vybudována r. 1496…  číst dále

14.7. 2012

Pardubický kraj,  Pardubice  (PA), Pardubice-Bílé Předměstí

Místa v okolí

 automatické mlýny
 městské opevnění
 Pardubice
 Zelená brána
 kaple sv. Anny
 kostel sv. Jiljí
 Ráby
 židovský hřbitov
 krematorium
 Ráby
 Nemošice
 Kunětická Hora
 Malý akvadukt
 Velký akvadukt
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Václava
 zvonice
 Blatník
 Medlešice
 Krchleby
 Staré Čívice
 vila Josefa Vosáhla
 Staré Čívice
 Dašice
 radnice
 Úhřetice
 Topol
 Veselá
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Mikuláše
 mlynářská vila
 Vejvanovice
 kostel sv. Václava
 Jezbořice
 městské opevnění
 Chrudim
 kostel sv. Vojtěcha
 kostel sv. Marka
 Mydlářovský dům
 boží muka
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Vavřince
 Kozojedy
 Bořice
 Chvojenec
 Libišany
 Klešice
 Lepějovice
 Hrochův Týnec
 kostel sv. Martina
 hrobka Lilienwaldů
 Nabočany
 Hrochův Týnec
 Valy u Přelouče
 Slepotice
 kostel sv. Jiří
 Mrdice
 fara
 Stolany
 Holice
 Škroupův dům
 kostel sv. Vavřince
 evangelický kostel
 židovský hřbitov
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Víta
 Slatiňany
 Bára
 synagoga
 Rohoznice
 Rohoznice
 tyrolská zvonice
 židovský hřbitov
 Heřmanův Městec
 zvonice
 Choltice
 Kočičí hrádek
 kaple sv. Jiří
 Barborka
 Přestavlky
 Štěpánov
 Březovice
 kostel sv. Klimenta
 Dobřenice
 Kasalice
 kostel Všech svatých
 Svojšice
 obecná škola
 Chroustovice
 Rosice
 Rosice
 Kratonohy
Základní informace místa
ID místa: 10902
Typ místa: technická památka
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 19.7.2012
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama