Kamenný akvadukt vede tok Počápelského kanálu – Haldy nad Spojilským odpadem. Akvadukt byl vybudován společně s kanálem Halda r. 1496 jako součást pernštejnského pardubického vodního systému, tvořeného mnoha rybníky a uměle vytvořenými kanály. V 80. letech 20. stol. prošel akvadukt rekonstrukcí.
Hlavní obrázek místa
Akvadukt na Židově
© Rodochrozit, 12/2011
Cesta k akvaduktu není složitá. Ve čtvrti Pardubic zvané Židov zatočíte z hlavní silnice zvané Husova, po které jezdí autobus č. 9, do ulice Do Nového (je zde elektrotechnická škola – lyceum). Půjdete stále po této silničce asi 500 m a dojdete k akvaduktu. Není moc velký, ale je zajímavý a stojí za to si ho prohlédnout. Jako raritu nabízím přítomnost nutrie říční, která údajně uplavala ze Sezemic. Bydlí tu již třetím rokem, je nebojácná a břehy Spojilského odpadu považuje za své teritorium.
Rodochrozit, 10.7. 2012
popis

Akvadukt je umělý vodní kanál, který vede vodu z místa jejího zdroje do místa její spotřeby. Latinský název se skládá ze slov aqua – voda a ducere – vést. Akvadukt překonává různé překážky, které mu stojí v cestě a často tak vypadá víc jako most než jako vodní koryto.

http://cs.wikipedia.org, 10.7. 2012

historie

Akvadukty a napájecí kanály (tzv. stoky) byly součástí pardubické rybniční soustavy. Díky rybníkářství – budování rybníků za účelem chovu ryb – se voda z četných bažin a mokřin soustředila v rybnících a vysušená půda mohla být zemědělsky využita. První strouhy, kanály a rybníky byly vybudovány již v 11. století benediktiny z Opatovického kláštera, známou rybníkářskou oblastí se stalo Pardubicko až za pánů z Pernštejna v období konce 15. – pol. 16. století, kdy se propracovaná rybniční soustava skládala z přibližně 250 rybníků a cca 30 km napájecích kanálů. Za tvůrce pardubické rybniční soustavy je považován pernštejnský fišmistr Kunát Dobřenský (fišmistr – porybný, správce rybníka). V 18. století byly rybníky vysoušeny, aby se mohla využít výnosnější orná půda. Kamenný akvadukt ležící za pardubickou čtvrtí Židov je křížením “stoky” Haldy (také Počápelského kanálu) a Spojilského odpadu. Halda byla vybudována r. 1496…  číst dále

14.7. 2012

Pardubický kraj,  Pardubice  (PA), Pardubice-Bílé Předměstí

Místa v okolí

 automatické mlýny
 městské opevnění
 Pardubice
 Zelená brána
 kaple sv. Anny
 Ráby
 kostel sv. Jiljí
 židovský hřbitov
 Ráby
 krematorium
 Nemošice
 Kunětická Hora
 Malý akvadukt
 Velký akvadukt
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Václava
 zvonice
 Blatník
 Medlešice
 Krchleby
 Staré Čívice
 vila Josefa Vosáhla
 Dašice
 Staré Čívice
 radnice
 Úhřetice
 Topol
 Veselá
 kostel sv. Mikuláše
 mlynářská vila
 kostel sv. Václava
 Vejvanovice
 kostel sv. Václava
 Jezbořice
 Chrudim
 kostel sv. Vojtěcha
 kostel sv. Marka
 městské opevnění
 Mydlářovský dům
 boží muka
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Václava
 Kozojedy
 Bořice
 Chvojenec
 Libišany
 Klešice
 Lepějovice
 Hrochův Týnec
 kostel sv. Martina
 hrobka Lilienwaldů
 Nabočany
 Hrochův Týnec
 Valy u Přelouče
 Slepotice
 kostel sv. Jiří
 fara
 Mrdice
 Stolany
 Škroupův dům
 Holice
 kostel sv. Vavřince
 evangelický kostel
 židovský hřbitov
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Víta
 Slatiňany
 synagoga
 Rohoznice
 Rohoznice
 Bára
 tyrolská zvonice
 židovský hřbitov
 Heřmanův Městec
 zvonice
 Choltice
 Kočičí hrádek
 kaple sv. Jiří
 Barborka
 Husův sbor
 Přestavlky
 Štěpánov
 Březovice
 kostel sv. Klimenta
 Dobřenice
 Kasalice
 kostel Všech svatých
 Svojšice
 Chroustovice
 Rosice
 Rosice
 Kratonohy
Základní informace místa
ID místa: 10902
Typ místa: technická památka
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 19.7.2012
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

reklama