Kamenný akvadukt vede tok Počápelského kanálu – Haldy nad Spojilským odpadem. Akvadukt byl vybudován společně s kanálem Halda r. 1496 jako součást pernštejnského pardubického vodního systému, tvořeného mnoha rybníky a uměle vytvořenými kanály. V 80. letech 20. stol. prošel akvadukt rekonstrukcí.
Hlavní obrázek místa
Akvadukt na Židově
© Rodochrozit, 12/2011
Cesta k akvaduktu není složitá. Ve čtvrti Pardubic zvané Židov zatočíte z hlavní silnice zvané Husova, po které jezdí autobus č. 9, do ulice Do Nového (je zde elektrotechnická škola – lyceum). Půjdete stále po této silničce asi 500 m a dojdete k akvaduktu. Není moc velký, ale je zajímavý a stojí za to si ho prohlédnout. Jako raritu nabízím přítomnost nutrie říční, která údajně uplavala ze Sezemic. Bydlí tu již třetím rokem, je nebojácná a břehy Spojilského odpadu považuje za své teritorium.
Rodochrozit, 10.7. 2012
popis

Akvadukt je umělý vodní kanál, který vede vodu z místa jejího zdroje do místa její spotřeby. Latinský název se skládá ze slov aqua – voda a ducere – vést. Akvadukt překonává různé překážky, které mu stojí v cestě a často tak vypadá víc jako most než jako vodní koryto.

http://cs.wikipedia.org, 10.7. 2012

historie

Akvadukty a napájecí kanály (tzv. stoky) byly součástí pardubické rybniční soustavy. Díky rybníkářství – budování rybníků za účelem chovu ryb – se voda z četných bažin a mokřin soustředila v rybnících a vysušená půda mohla být zemědělsky využita. První strouhy, kanály a rybníky byly vybudovány již v 11. století benediktiny z Opatovického kláštera, známou rybníkářskou oblastí se stalo Pardubicko až za pánů z Pernštejna v období konce 15. – pol. 16. století, kdy se propracovaná rybniční soustava skládala z přibližně 250 rybníků a cca 30 km napájecích kanálů. Za tvůrce pardubické rybniční soustavy je považován pernštejnský fišmistr Kunát Dobřenský (fišmistr – porybný, správce rybníka). V 18. století byly rybníky vysoušeny, aby se mohla využít výnosnější orná půda. Kamenný akvadukt ležící za pardubickou čtvrtí Židov je křížením “stoky” Haldy (také Počápelského kanálu) a Spojilského odpadu. Halda byla vybudována r. 1496…  číst dále

14.7. 2012

Komentáře

Pardubický kraj,  Pardubice  (PA), Pardubice-Bílé Předměstí

Místa v okolí

 automatické mlýny
 městské opevnění
 Pardubice
 Zelená brána
 Zámeček
 kaple sv. Anny
 Ráby
 kostel sv. Jiljí
 židovský hřbitov
 Ráby
 krematorium
 Nemošice
 Kunětická Hora
 Malý akvadukt
 Velký akvadukt
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Václava
 zvonice
 Blatník
 Medlešice
 Krchleby
 Staré Čívice
 vila Josefa Vosáhla
 Dašice
 Staré Čívice
 radnice
 Úhřetice
 Topol
 Veselá
 kaplička Panny Marie
 mlynářská vila
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Mikuláše
 socha sv. Marka
 Vejvanovice
 kostel sv. Václava
 Bohdanečský rybník
 Jezbořice
 bašta Prachárna
 kostel sv. Vojtěcha
 kostel sv. Marka
 městské opevnění
 Chrudim
 Mydlářovský dům
 kříž
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Václava
 Kozojedy
 Bořice
 Chvojenec
 Libišany
 Klešice
 Lepějovice
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Martina
 hrobka Lilienwaldů
 Hrochův Týnec
 Nabočany
 Hrochův Týnec
 Valy u Přelouče
 kostel sv. Jiří
 Slepotice
 Mrdice
 fara
 Stolany
 Holice
 Škroupův dům
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Martina
 evangelický kostel
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Víta
 židovský hřbitov
 Slatiňany
 Rohoznice
 Bára
 synagoga
 Rohoznice
 tyrolská zvonice
 židovský hřbitov
 Heřmanův Městec
 zvonice
 Choltice
 kaple sv. Jiří
 Kočičí hrádek
 Barborka
 Husův sbor
 Přestavlky
 Štěpánov
 kostel sv. Klimenta
 Březovice
 Dobřenice
 Kasalice
 kostel Všech svatých
 Svojšice
 Chroustovice
 Rosice
 Rosice
 Kratonohy
Základní informace místa
ID místa: 10902
Typ místa: technická památka
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 19.7.2012
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Naposledy navštívené

reklama