Klášter vybudoval Jan Hartvik Nostic pro řád kapucínů v l. 1663–67. Svému původnímu účelu sloužil do r. 1950, kdy byl zlikvidován státní bezpečností. V 50. letech v něm sídlila armáda a po ní Městský podnik bytového hospodářství. Kostel sloužil jako sklad, v současné době hledá nové využití.
Hlavní obrázek místa
klášterní kostel
© Milan Caha 06/2011
Klášter tvoří soubor budov konventu obklopujících čtvercový rajský dvůr. Dominuje mu klášterní kostel sv. Antonína Paduánského s vysokým raně barokním trojúhelníkovým štítem, stavbou typickou pro kapucínské kláštery.
10.12. 2011
historie

Klášter byl založen tehdejším majitelem sokolovského panství, kancléřem Českého království, Janem Hartvikem Nosticem. Vybudován byl v letech 1663–1667 a vysvěcen v říjnu roku 1667 biskupem Maxmiliánem Rudolfem ze Šlejnic. Řád menších bratří kapucínů, pro který byl klášter vystavěn, přišel do Čech kolem roku 1610 a sehrál důležitou roli při rekatolizaci v protireformačním období. Klášter přežil rušení klášterů za Josefa II. a svému účelu sloužil až do roku 1950, kdy byl zlikvidován v rámci Akce K Státní bezpečností. V 50. letech v něm sídlila Československá armáda a klášter byl značně zdevastován. Rovněž jej ohrozila i těžba dobu Antonín, která zničila část zahrady a barokní kapli sv. Anny. Od roku 1961 využívá objekt Městský podnik bytového hospodářství, respektive jeho nástupnická organizace, Sokolovská bytová s.r.o. Kostel sloužil jako sklad, v současné době je prázdný, pořádají se zde příležitostně výstavy…  číst dále

© Milan Caha (zdoj: http://www.sokolov.cz), 10.12. 2011

Další texty historie
Karlovarský kraj,  Sokolov  (SO), Sokolov

Místa v okolí

 Sokolov
 mariánský sloup
 Jubilejní kašna
 radnice
 evangelický kostel
 Hard
 Těšovice
 kostel sv. Kunhuty
 statek Bernard
 kostel sv. Jiljí
 Týn
 Chlumek
 Chlumek
 Šabina
 Chlumek
 Hartenberg
 Lipnice
 Rusov
 Arnoltov
 Kostelní Bříza
 Kostelní Bříza
 Boučí
 kostel sv. Mikuláše
 židovský hřbitov
 Krudum
 Plikenštejn
 silniční most
 kostel sv. Václava
 radnice
 trojiční sloup
 Loket – MPR
 Loket
 kaple sv. Anny
 Lítov
 městské hradby
 Kager, Starý zámek
 Šibeniční vrch
 Kaceřov
 Kynšperk nad Ohří
 židovský hřbitov
 Kamenný Dvůr
 Jeskynní vyhlídka
 Jindřichovice
 Mostov
 Svatošské skály
 hornické muzeum
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Kateřiny
 Krásenský vrch
 Hartoušovské mofety
 Favorit
 Doubí
 Okrouhlá
 Pluhův bor
 bývalý hotel Central
 židovský hřbitov
 Bečov nad Teplou
 synagoga
 Děpoltovice
 Bečov nad Teplou
 radnice
 Děpoltovice
 mariánský sloup
 kostel sv. Jiří
 boží muka
 popraviště
Základní informace místa
ID místa: 10137
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: klášter
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 10.12.2011
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama