Klášter vybudoval Jan Hartvik Nostic pro řád kapucínů v l. 1663–67. Svému původnímu účelu sloužil do r. 1950, kdy byl zlikvidován státní bezpečností. V 50. letech v něm sídlila armáda a po ní Městský podnik bytového hospodářství. Kostel sloužil jako sklad, v současné době hledá nové využití.
Hlavní obrázek místa
klášterní kostel
© Milan Caha 06/2011
Klášter tvoří soubor budov konventu obklopujících čtvercový rajský dvůr. Dominuje mu klášterní kostel sv. Antonína Paduánského s vysokým raně barokním trojúhelníkovým štítem, stavbou typickou pro kapucínské kláštery.
10.12. 2011
historie

Klášter byl založen tehdejším majitelem sokolovského panství, kancléřem Českého království, Janem Hartvikem Nosticem. Vybudován byl v letech 1663–1667 a vysvěcen v říjnu roku 1667 biskupem Maxmiliánem Rudolfem ze Šlejnic. Řád menších bratří kapucínů, pro který byl klášter vystavěn, přišel do Čech kolem roku 1610 a sehrál důležitou roli při rekatolizaci v protireformačním období. Klášter přežil rušení klášterů za Josefa II. a svému účelu sloužil až do roku 1950, kdy byl zlikvidován v rámci Akce K Státní bezpečností. V 50. letech v něm sídlila Československá armáda a klášter byl značně zdevastován. Rovněž jej ohrozila i těžba dobu Antonín, která zničila část zahrady a barokní kapli sv. Anny. Od roku 1961 využívá objekt Městský podnik bytového hospodářství, respektive jeho nástupnická organizace, Sokolovská bytová s.r.o. Kostel sloužil jako sklad, v současné době je prázdný, pořádají se zde příležitostně výstavy…  číst dále

© Milan Caha (zdoj: http://www.sokolov.cz), 10.12. 2011

Další texty historie
Karlovarský kraj,  Sokolov  (SO), Sokolov

Místa v okolí

 mariánský sloup
 Sokolov
 Jubilejní kašna
 radnice
 evangelický kostel
 Hard
 Těšovice
 statek Bernard
 kostel sv. Jiljí
 Týn
 Chlumek
 Chlumek
 Šabina
 Chlumek
 Hartenberg
 Lipnice
 Arnoltov
 Rusov
 Kostelní Bříza
 Kostelní Bříza
 Boučí
 kostel sv. Mikuláše
 židovský hřbitov
 Krudum
 Plikenštejn
 silniční most
 kostel sv. Václava
 trojiční sloup
 radnice
 Loket – MPR
 Loket
 kaple sv. Anny
 Lítov
 městské hradby
 Kager, Starý zámek
 Šibeniční vrch
 Kaceřov
 Kynšperk nad Ohří
 židovský hřbitov
 Kamenný Dvůr
 Jeskynní vyhlídka
 Jindřichovice
 Mostov
 Svatošské skály
 kostel sv. Jiří
 hornické muzeum
 kostel sv. Kateřiny
 Krásenský vrch
 Favorit
 Doubí
 Nová Ves
 Okrouhlá
 židovský hřbitov
 bývalý hotel Central
 Bečov nad Teplou
 synagoga
 Děpoltovice
 Bečov nad Teplou
 radnice
 Děpoltovice
 mariánský sloup
 kostel sv. Jiří
 boží muka
 popraviště
Základní informace místa
ID místa: 10137
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: klášter
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 10.12.2011
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama