Gotický, barokně upravovaný kostel, využívaný v 13.–15. století klášterem cisterciaček. Neobvyklá jednolodní dispozice se dvěma bočními kaplemi.
Hlavní obrázek místa
© rodo chrozit, 10/2010
Sezemice leží na silnici I/36 Pardubice – Holice. Samotný kostelní areál stojí na výjezdu z města směrem na Holice. Nejbližší železniční stanice je v Pardubicích, přes město nevede žádná značená turistická cesta. Okolní terén je vhodný pro cykloturistiku.
Ivan Grisa, 9.6. 2008
popis

Jednolodní bezvěžový kostel s trojboce uzavřeným presbytářem, orientovaným k východu. Po obou stranách lodi k ní přiléhají nižší kaple. Vnější fasáda lodi a presbytáře je v zásadě barokní, s četnými pozůstatky staršího stavu (opěrné pilíře s fiálami). Obě kaple mají dosud původní gotická okna s kružbami. Vstup do kostela kryje novodobá nízká předsíň u západního portálu. V severozápadním rohu lodi je věžovité točité schodiště. V interiéru se uplatňuje nejstarší cihlové zdivo. Loď završuje plochá rákosová klenba, pokrytá freskami Václava Kramolína z roku 1784. Presbytář je zaklenut rovněž rákosovou klenbou s lunetami. V interiéru se kromě bohaté barokní výzdoby uplatňují gotické prvky. Obě kaple jsou zaklenuty gotickými klenbami. Severní (sv. Anny, původně snad mariánská) má klenbu obkročnou, na svornících jsou pravděpodobně erby pánů z Dobrušky, kteří patrně založili zdejší klášter. Jižní kaple sv. Antonína…  číst dále

Ivan Grisa, dle Umělecké památky Čech, svazek 3, 5.6. 2008

historie

Kostel Nejsvětější Trojice v Sezemicích

Původně zřejmě ještě pozdně románský kostel (v západní části zachováno cihelné zdivo) byl po roce 1270 rozšířen pro potřeby nově vzniklého kláštera cisterciaček. Ten zanikl roku 1421 při tažení husitů do východních Čech. Koncem 15. století zvýšena dlažba v lodi, roku 1726 barokně upraven (plány signovány "Carl Antoni Reina"), roku 1873 renovován pod vedením A. Schmoranze. Poměrně vzácný případ kostela, který sloužil zároveň pro nevelký konvent (oddělená kaple) i potřeby farního provozu.

Ivan Grisa, dle Umělecké památky Čech, svazek 3, 1980 a Karel Kuča, Města a městečka v Čechách, na Moravě a ve Slezsku, 5.6. 2008

Pardubický kraj,  Pardubice  (PA), Sezemice

Místa v okolí

 Velký akvadukt
 Malý akvadukt
 Kunětická Hora
 Ráby
 Ráby
 akvadukt na Židově
 vila Josefa Vosáhla
 Zámeček
 automatické mlýny
 Dašice
 městské opevnění
 Pardubice
 Zelená brána
 kostel sv. Jiljí
 kaple sv. Anny
 kostel sv. Václava
 Nemošice
 židovský hřbitov
 krematorium
 Chvojenec
 kostel sv. Jiří
 Holice
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Martina
 Úhřetice
 kostel sv. Vavřince
 zvonice
 Vejvanovice
 kaplička Panny Marie
 Topol
 Blatník
 Bořice
 Slepotice
 kostel sv. Mikuláše
 Medlešice
 mlynářská vila
 kostel sv. Václava
 socha sv. Marka
 kostel sv. Martina
 hrobka Lilienwaldů
 Libišany
 Hrochův Týnec
 Krchleby
 zvonice
 Staré Čívice
 radnice
 Hrochův Týnec
 kostel sv. Vojtěcha
 Hradce
 městské opevnění
 Chrudim
 Mydlářovský dům
 Staré Čívice
 Nabočany
 kostel sv. Marka
 židovský hřbitov
 Veselá
 Neulust
 kostel sv. Jiří
 Březovice
 kostel sv. Mikuláše
 kříž
 Veliny
 kostel sv. Václava
 Přestavlky
 Jezbořice
 fara
 Kozojedy
 Škroupův dům
 Chroustovice
 Klešice
 Ostrov
 Podorlický skanzen
 Stolany
 Rohoznice
 Mrdice
 kostel sv. Víta
 Libčany
 židovský hřbitov
 Libčany
 synagoga
 Heřmanův Městec
 kaple sv. Jiří
 Husův sbor
 Štěnec
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost
Havlíčkova 1
533 04 Sezemice
Tel: 737 547 761
Základní informace místa
ID místa: 6307
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 9.6.2008
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama