Novogotický zámek postavený v letech 1878–1882 Otomarem Nádherným z Borutína. Kolem rozlehlý anglický park. Nyní v soukromém majetku.
Hlavní obrázek místa
© Martin Kabeláč 03/2016
Zámek je obdélná, dvoupatrová stavba s 25 m vysokou nárožní věží, postavená v tudorském novogotickém slohu. V novogotických oknech zachovány původní skleněné vitráže. V interiérech se zachovaly dřevěné ozdobné prvky jako jsou kazetové stropy, zárubně dveří a vyřezávané dveře, na podlahách pak malé parkety. Zámek obklopuje anglický park, jehož základy přírodně krajinářské úpravy byly položeny již v letech 1873–1876. Nynější podobu dostal v 1. pol. r. 1890 (Frant. Thomayer). Zámek není přístupný veřejnosti.
Panská sídla jižních Čech-P.Koblasa,D.Kovář, nakl.Veduta; Jaroslav Špiroch, 4.8. 2009
historie

Nový zámek byl vybudován v letech 1878–1882 Otomarem Nádherným z Borutína uprostřed rozlehlého anglického parku. Po 2. světové válce byl zámek posledním majitelům znárodněn, pak zde dlouhá léta sídlila armáda a v r. 2003 byl zámek navrácen v restituci potomkovi posledních majitelů (pan Petr Scholle). Ten nyní nabízí zámek s anglickým parkem k prodeji (společně i se starou rožmberskou gotickou tvrzí, jež je uvedena samostatně).

Panská sídla jižních Čech-P.Koblasa,D.Kovář,nakl.Veduta; Jaroslav Špiroch, 4.8. 2009

Jihočeský kraj,  Tábor  (TA), Jistebnice

Místa v okolí

 Jistebnice
 Jistebnice
 židovský hřbitov
 Nadějkov
 Libenice
 Oltyně
 Balkova Lhota
 kostel sv. Václava
 Vlksice
 Dražice
 fara
 Vrchotice
 Chlístovské menhiry
 Borotín
 dvůr Borotín
 kaple Panny Marie
 Jetřichovice
 židovský hřbitov
 Liderovice
 Skalice
 kaple Panny Marie
 kostel sv. Prokopa
 Uhřice
 Opařany
 Obětní kámen
 Příběnice
 Příběničky
 Dražičky
 Staré Mitrovice
 Nové Mitrovice
 kostel sv. Jeronýma
 Husův sbor
 morová kaplička
 židovský hřbitov
 kostel sv. Vavřince
 Prčice
 Klokoty
 Chotoviny
 radnice
 židovský hřbitov
 Stádlec
 Měšetice
 synagoga
 Lidkovice
 dům čp. 308
 Škochův dům
 Lichvicovský dům
 stará radnice
 Ctiborův dům
 Měšťanský pivovar
 synagoga
 kašna
 Vodárenská věž
 Bechyňská brána
 Kotnov
 dům Albrechta pekaře
 dům pasíře Prokopa
 Stárkův dům
 Střelnice
 městské opevnění
 Gausovy domy
 divadlo
 Jordán
 židovský hřbitov
 kostel sv. Jiljí
 židovský hřbitov
 Housův mlýn
 Nemyšl
 zemědělská škola
 Zběšičky
 židovský hřbitov
 řetězový most
 sokolovna
 Zvěřinec
 nová synagoga
 stará synagoga
 stará fara
 Hýlačka
 radnice
 Srlín
 Miličín
 Obděnice
 Miličín
 Kupa u Jestřebic
 Jenišovice
 kostel sv. Mikuláše
 Lom
 Měšice
 Bolechovice
 Rataje
 Smilkov
 Nedrahovice
 Vrškámen
 Husova kazatelna
 Bernartice
 Veselíčko
 synagoga
 Petrovice
 kaple sv. Floriána
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Anny
 Kouty
 Kozí hrádek
 Buchov
 Bernartice
 Bernartice
 Vysoký Chlumec
 Neustupov
 Pořešice
 Plešiště
Základní informace místa
ID místa: 8116
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 16.5.2011
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama