Původně pozdně románský kostel z počátku 12. století, přestavěný v 18. století. V kostele se dochovaly cenné nástěnné malby ze začátku 14. století.
Hlavní obrázek místa
celkový pohled
© David Hamza, 12/2009
Kostel byl pravděpodobně založen na počátku 12. stol. benediktiny z třebíčského kláštera, kterému Dalešice patřily. Tento kostel byl původně zasvěcen Nanebevzetí Panny Marie. Později se jeho osudy prolínaly se zde založeným klášterem, který však kolem roku 1550 zanikl. V roce 1700 je kostel zasvěcen apoštolům sv. Petru a Pavlu. Kostel prošel mnohými úpravami – původní malá okénka byla nahrazena velkými, kostel byl dodatečně zaklenut. V roce 1733 byla zvýšena věž a zastřešena bání. V 18. století byl zbytek kláštera přestavěn na zámek, jehož součástí je kostel dodnes. Původní hřbitov u kostela byl zrušen a stal se součástí zámeckého parku. Při bombardování obce v roce 1945 byl kostel velmi poškozen. Při jeho opravách byly objeveny cenné fresky ze začátku 14. století, které v r. 1946 odkryl a zrestauroval akademický malíř Oto Strizko. V roce 1972 byly pořízeny 3 nové zvony náhradou za zvony zrekvírované za 2. sv. války. Po válce kostel prodělal několik oprav, z nichž poslední proběhla v roce 2006.
David Hamza , 28.12. 2009
Vysočina,  Třebíč  (TR), Dalešice

Místa v okolí

 Dalešice
 akciový pivovar
 Čalonice
 pivovar
 Hrotovice
 smírčí kříž
 kostel sv. Vavřince
 socha sv. Vendelína
 smírčí kříž
 socha sv. Floriána
 Valeč
 Kokštejn
 Valeč
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Jiljí
 Mstěnice
 Babylon
 Krhov
 Plešice
 Holoubek
 Mstěnice
 Kozlov
 Rabštejn
 Lipňany
 Vlčí kopec
 Gloriet
 kostel sv. Lukáše
 Myslibořice
 Lamberk
 Čertův most
 Nový hrad
 Lykodery
 Litovany
 Zňátky
 Dukovany
 stará radnice
 Lhota u Lipníka
 pivovar
 fara
 barokní most
 Rešice
 Tavíkovice
 hrobka Haugwitzů
 Biskupice
 Náměšť nad Oslavou
 Kraví Hora
 Biskupice
 pivovar
 Ocmanice
 Újezd
 Senorady
 Kralice nad Oslavou
 Levnov
 kostel sv. Martina
 Kralice nad Oslavou
 Pulkov
 Horní Kounice
 Ratibořice
 Slatina
 Slatina
 dvůr Alinkov
 Slatina
 Templštejn
 Tulešice
 Pyšel
 boží muka
 Šénvald
 Hostákov
 dolní hrádek
 boží muka
 Horní Lhotice
 Jinošov
 Jinošov
 Ratíšovice
 Výčapy
 Vaneč
 Pustý zámek
 kostel sv. Prokopa
 kostel sv. Klimenta
 Jasenice
 Dobřínsko
 Vysoké Popovice
 Jevišovice
 Jevišovice
 Džbánice
 Nárameč
 Městská věž
 kostel sv. Martina
 Hrádek
 Černý dům
 Bukovina
 židovský hřbitov
 Hostim
 Třebíč
 Rybníky
 Ledvice (Vémyslice)
Základní informace místa
ID místa: 8627
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: klášter
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 29.12.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama