Zaniklá tvrz Vranovských z Valdeka, zchudlé větve významného rodu Buziců, ze 14. stol.. V 15 stol. připojena k Rožmitálu, zanikla zřejmě požárem během 16. století. Doposud jsou dobře patrné její terénní pozůstatky obdélného tvaru chráněné příkopem.
Hlavní obrázek místa
Vranovská Hůrka od jihozápadu.
© Ladislav Kučera, 01/2011
Zaniklá tvrz Hůrka se nachází zhruba 800 metrů severozápadně od obce Vranovice u Rožmitálu pod Třemšínem na stejnojmenném zarostlém vršku vyčnívajícím nad okolními poli. Vrcholek je porostlý stromy a keři, přičemž zbytky tvrziště jsou situovány v jeho nejvyšší severní části. V terénu se navzdory času a přírodě zachovaly doposud výrazné terénní náznaky, které jsou nejlépe viditelné zejména během vegetačního útlumu na podzim nebo brzy z jara. V létě je tvrziště bujně zarostlé vegetací a terénní pozůstatky se hledají velmi špatně. Návštěvníkovi se ale i tak nabízí pohled na rozmanité luční kvítí a pěkný výhled do kraje. K tvrzi je možné dojít z Vranovic, nebo z nedaleké Sedlice, kde je rovněž možné pohodlně zaparkovat automobil. V obou obcích jsou autobusové zastávky, přičemž frekventovanější autobusové spojení vede přes Vranovice na trase z Rožmitálu pod Třemšínem do Příbrami.
Ladislav Kučera , 27.1. 2011
popis

Vranovská Hůrka není nijak vysoký kopec, ale ze svého okolí i přesto významně vystupuje, a tak zajišťoval středověkému opevnění poměrně dobrý výhled do kraje. Tvrz, zbudovanou v severním cípu vrcholu, chránil dodnes patrný příkop. Jeho pozůstatky jsou dobře patrné zejména na jihovýchodní, jižní a západní straně. Samotný půdorys tvrze má tvar obdélníku. Rozměry stran jsou přibližně 30 na 50 metrů. Přestože se obecně hovoří o tvrzi, rozměry opevnění dovolují spekulovat dokonce i o malém hradu. Rekonstruovat podrobněji podobu zástavby uvnitř obdélníku, vymezeném dosud patrnými valy, není bez podrobného archeologického průzkumu možné. Výjimkou je ohromná, zhruba obdélníková jáma na jihozápadě tvrziště, která nasvědčuje na propadlé sklepení pod velkou stavbou – pravděpodobně rozměrným hlavním stavením nebo donjonem (obytnou věží). Na dně jámy je dodnes k vidění spousta kamenného rumu. Sedláček ve svém díle zmiňuje, že „před lety“ šlo ještě na tvrzišti…  číst dále

Ladislav Kučera (zdroje: Hrady, zámky a tvrze České – August Sedláček; průzkum místa), 27.1. 2011

historie

Historické informace

O Vranovské Hůrce není v historických pramenech mnoho přímých zmínek. První písemná zpráva o Vranovicích pochází z roku 1318, kdy patřily místnímu vladykovi Heřmanovi z Vranovic. Dá se tedy předpokládat, že v této době již zde stálo jeho rodové sídlo. V samotných Vranovicích se nachází pozůstatky druhé tvrze, avšak její rozměry částečně pohlcené vsí se zdají menší, než jsou rozměry Vranovské Hůrky (více světla do situace by mohl přinést podrobnější archeologický průzkum) a její poloha není tak výhodně situovaná, ačkoli A. Sedláček ve svých „Hradech“ uvádí, že „byla vodou opuštěna“. Z toho snad lze usuzovat, že Vranovská Hůrka by mohla být prvním a větším sídlem zmíněného Heřmana, jako hlavní opěrný bod jeho vlády nad svým zbožím. Dále víme, že roku 1353 držel Vranovice jistý Jiřík ze zchudlé větve rodu Buziců (zdali to byl syn či příbuzný Heřmana nevíme), která se později za vlády jeho syna označovala jako Vranovští z Valdeka. Sedláček…  číst dále

Ladislav Kučera (zdroje: Hrady, zámky a tvrze České – August Sedláček; průzkum místa), 27.1. 2011

Středočeský kraj,  Příbram  (PB), Vranovice

Místa v okolí

 Vysoká u Příbramě
 Památník Vojna
 židovský hřbitov
 Tochovice
 synagoga
 židovské ghetto
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Rocha
 silniční most
 Hornický skanzen
 pivovar Herold
 Březnice
 kostel sv. Vojtěcha
 Hengst
 kostel sv. Prokopa
 Starosedlský Hrádek
 Třemšín
 Třemšín
 Tři Trubky
 dub sv. Václava
 Hrochův Hrádek
 Chlukov
 židovský hřbitov
 Drahlín
 Rtišovice
 Hvožďany
 Drahenice
 kříž sv. Ivana
 Drštka
 radnice
 socha sv. Barbory
 Hrádek
 Myslín
 Chraštice
 kostel sv. Václava
 Draheničky
 Zbenice
 Újezdec
 kostel sv. Voršily
 Starý Smolivec
 Strašice
 židovský hřbitov
 kostel sv. Vavřince
 Hluboš
 Mirovice
 kostel sv. Klimenta
 Vimberk
 boží muka
 židovský hřbitov
 Zalužany
 Horosedly
 synagoga
 výklenková kaple
 Pičín
 vodní hamr
 Švédský most
 Dožice
 kostel sv. Jiljí
 Buková u Příbramě
 Lety
 Dolní Nerestce
 empírový most
Základní informace místa
ID místa: 9704
Typ místa: tvrz
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 31.1.2011
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jaká je vlastně historie betlémů, které se v této době objevují na veřejných prostranstvích i u nás doma

Zajímavosti

Začalo to ve stísněném prostoru jeskyně, který se stal prvním betlémem a improvizovanou kaplí a kde také proběhla první slavnostní půlnoční mše, kterou odsloužil František z Assisi 24. prosince roku 1223.

Dva základní druhy středověkého záchodu na hradech a dalších stavbách v Česku, Irsku a Británii

Zajímavosti

V tomto článku do toho šlápneme a probereme tematiku středověkých záchodů v Česku, Irsku a Británii. Bude řeč o dvou základních typech středověkých záchodů na hradech a dalších středověkých stavbách, tzv. vnějších a vnitřních záchodech.

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

reklama