Zaniklá tvrz Vranovských z Valdeka, zchudlé větve významného rodu Buziců, ze 14. stol.. V 15 stol. připojena k Rožmitálu, zanikla zřejmě požárem během 16. století. Doposud jsou dobře patrné její terénní pozůstatky obdélného tvaru chráněné příkopem.
Hlavní obrázek místa
Vranovská Hůrka od jihozápadu.
© Ladislav Kučera, 01/2011
Zaniklá tvrz Hůrka se nachází zhruba 800 metrů severozápadně od obce Vranovice u Rožmitálu pod Třemšínem na stejnojmenném zarostlém vršku vyčnívajícím nad okolními poli. Vrcholek je porostlý stromy a keři, přičemž zbytky tvrziště jsou situovány v jeho nejvyšší severní části. V terénu se navzdory času a přírodě zachovaly doposud výrazné terénní náznaky, které jsou nejlépe viditelné zejména během vegetačního útlumu na podzim nebo brzy z jara. V létě je tvrziště bujně zarostlé vegetací a terénní pozůstatky se hledají velmi špatně. Návštěvníkovi se ale i tak nabízí pohled na rozmanité luční kvítí a pěkný výhled do kraje. K tvrzi je možné dojít z Vranovic, nebo z nedaleké Sedlice, kde je rovněž možné pohodlně zaparkovat automobil. V obou obcích jsou autobusové zastávky, přičemž frekventovanější autobusové spojení vede přes Vranovice na trase z Rožmitálu pod Třemšínem do Příbrami.
Ladislav Kučera , 27.1. 2011
popis

Vranovská Hůrka není nijak vysoký kopec, ale ze svého okolí i přesto významně vystupuje, a tak zajišťoval středověkému opevnění poměrně dobrý výhled do kraje. Tvrz, zbudovanou v severním cípu vrcholu, chránil dodnes patrný příkop. Jeho pozůstatky jsou dobře patrné zejména na jihovýchodní, jižní a západní straně. Samotný půdorys tvrze má tvar obdélníku. Rozměry stran jsou přibližně 30 na 50 metrů. Přestože se obecně hovoří o tvrzi, rozměry opevnění dovolují spekulovat dokonce i o malém hradu. Rekonstruovat podrobněji podobu zástavby uvnitř obdélníku, vymezeném dosud patrnými valy, není bez podrobného archeologického průzkumu možné. Výjimkou je ohromná, zhruba obdélníková jáma na jihozápadě tvrziště, která nasvědčuje na propadlé sklepení pod velkou stavbou – pravděpodobně rozměrným hlavním stavením nebo donjonem (obytnou věží). Na dně jámy je dodnes k vidění spousta kamenného rumu. Sedláček ve svém díle zmiňuje, že „před lety“ šlo ještě na tvrzišti…  číst dále

Ladislav Kučera (zdroje: Hrady, zámky a tvrze České – August Sedláček; průzkum místa), 27.1. 2011

historie

Historické informace

O Vranovské Hůrce není v historických pramenech mnoho přímých zmínek. První písemná zpráva o Vranovicích pochází z roku 1318, kdy patřily místnímu vladykovi Heřmanovi z Vranovic. Dá se tedy předpokládat, že v této době již zde stálo jeho rodové sídlo. V samotných Vranovicích se nachází pozůstatky druhé tvrze, avšak její rozměry částečně pohlcené vsí se zdají menší, než jsou rozměry Vranovské Hůrky (více světla do situace by mohl přinést podrobnější archeologický průzkum) a její poloha není tak výhodně situovaná, ačkoli A. Sedláček ve svých „Hradech“ uvádí, že „byla vodou opuštěna“. Z toho snad lze usuzovat, že Vranovská Hůrka by mohla být prvním a větším sídlem zmíněného Heřmana, jako hlavní opěrný bod jeho vlády nad svým zbožím. Dále víme, že roku 1353 držel Vranovice jistý Jiřík ze zchudlé větve rodu Buziců (zdali to byl syn či příbuzný Heřmana nevíme), která se později za vlády jeho syna označovala jako Vranovští z Valdeka. Sedláček…  číst dále

Ladislav Kučera (zdroje: Hrady, zámky a tvrze České – August Sedláček; průzkum místa), 27.1. 2011

Komentáře

Středočeský kraj,  Příbram  (PB), Vranovice

Místa v okolí

 Vysoká u Příbramě
 Památník Vojna
 židovský hřbitov
 Tochovice
 židovské ghetto
 synagoga
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Rocha
 silniční most
 Hornický skanzen
 Březnice
 pivovar Herold
 kostel sv. Vojtěcha
 Hengst
 kostel sv. Prokopa
 boží muka
 Starosedlský Hrádek
 Třemšín
 Třemšín
 Tři Trubky
 dub sv. Václava
 Hrochův hrádek
 Chlukov
 židovský hřbitov
 Drahlín
 Rtišovice
 Hvožďany
 Drahenice
 kříž sv. Ivana
 Drštka
 socha sv. Barbory
 radnice
 Hrádek
 Myslín
 Chraštice
 kostel sv. Václava
 Zbenice
 Draheničky
 Újezdec
 kostel sv. Voršily
 Starý Smolivec
 židovský hřbitov
 kostel sv. Vavřince
 Strašice
 Hluboš
 Vimberk
 kostel sv. Klimenta
 Mirovice
 boží muka
 židovský hřbitov
 Zalužany
 Horosedly
 synagoga
 výklenková kaple
 Pičín
 vodní hamr
 Švédský most
 Dožice
 kostel sv. Jiljí
 Buková u Příbramě
 Lety
 Dolní Nerestce
 empírový most
Základní informace místa
ID místa: 9704
Typ místa: tvrz
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 31.1.2011
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Naposledy navštívené

reklama