Dnes jsou viditelné pouze terénní náznaky po zaniklém hrádku, především oválný hluboký příkop s následným valem. Historie hradu není známá. Plnil zřejmě funkci strážního či opěrného opevněného bodu v blízkosti hradu Třemšín.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Pitter 07/2005
Půjdete-li po žluté od hradu Třemšín, dojdete po 2,5 km k místu zaniklého opevněného objektu, po kterém do dnešních dnů zůstaly zachovány pouze terénní náznaky. U rozcestníku jistě nepřehlédnete centrální pahorek na němž byla situována nejspíše čtvercová stavba. Centrální pahorek obklopuje po obvodu mírně oválný i dnes až několik metrů hluboký příkop s následným valem, od kterého při jeho západní části začíná prudce klesající stráň. Přístup od východu (od rozcestníku) je možný přes přerušený příkop. Příkop má náznak přerušení i uprostřed jižní strany. Na severní straně jsou příkopy a valy méně znatelné a v severovýchodním směru je jen klesající stráň. Tato tři místa přerušení či vymizení příkopů jsou autory popisována jako přechody, které vznikly až při úpravách v 1. polovině 19. stol. arcibiskupem Salm-Salmem. Toto opevnění je dáváno do souvislosti s hradem Třemšín s tím, že se jednalo o strážní či opěrný opevněný bod.
L.P., 17.7. 2005
historie

Bohužel o hrádku Hengst nejsou žádné historické zprávy, které by mohly ozřejmit jeho význam či dobu vzniku. Proto veškeré údaje o vzniku či významu tohoto místa je třeba pokládat pouze za spekulativní. V některé literatuře je zaniklý hrádek Hengst nazýván Kobylí hlava. Ve starých mapách je vrch, na kterém leží hrádek mylně nazýván Kobylí hlava a to může být příčinou používání tohoto druhého názvu. V nových mapách již název Kobýlí hlava pro tento vrch není používán.

17.7. 2005

Půdorys místa

Terénní náčrt
K. Nováček (in Ilustrovaná encyklopedie Českých hradů, Libri, 2. vyd., 2002, str. 159, obr. 317)
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Středočeský kraj,  Příbram  (PB),

Místa v okolí

 Třemšín
 Třemšín
 Hvožďany
 Starý Smolivec
 Mítov
 Na Skále
 Dožice
 Hůrka u Vranovic
 Strašná skála
 kostel sv. Jiljí
 Drštka
 Homberk
 Újezdec
 kostel sv. Voršily
 Pouskův mlýn
 Těnovice
 Hrádek
 socha sv. Barbory
 kostel sv. Václava
 radnice
 kostel sv. Václava
 židovský hřbitov
 Zábrodský mlýn
 Spálené Poříčí
 pivovar
 kostel sv. Rocha
 synagoga
 židovské ghetto
 děkanství
 kostel sv. Mikuláše
 Tři Trubky
 Vysoká u Příbramě
 kaple sv. Vojtěcha
 silniční most
 židovský hřbitov
 židovský hřbitov
 Březnice
 pivovar Herold
 Kasejovice
 kostel sv. Jakuba
 synagoga
 Chlukov
 kostel sv. Josefa
 Mirošov
 Lnáře
 Dvorec
 Životice
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Václava
 Podhůří
 Drahenice
 Hostišovice
 Mydlná
 Švédský most
 vodní hamr
 Javor
 Uzeničky
 Draheničky
 Křikava
 kaple sv. Markéty
 Zelená Hora
 Veselá
 Ženatý dub
 Zelenohorská pošta
 kaple sv. Vojtěcha
 Kotel
Základní informace místa
ID místa: 3302
Typ místa: hrad
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 17.7.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

Cestování

Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

reklama