Dnes jsou viditelné pouze terénní náznaky po zaniklém hrádku, především oválný hluboký příkop s následným valem. Historie hradu není známá. Plnil zřejmě funkci strážního či opěrného opevněného bodu v blízkosti hradu Třemšín.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Pitter 07/2005
Půjdete-li po žluté od hradu Třemšín, dojdete po 2,5 km k místu zaniklého opevněného objektu, po kterém do dnešních dnů zůstaly zachovány pouze terénní náznaky. U rozcestníku jistě nepřehlédnete centrální pahorek na němž byla situována nejspíše čtvercová stavba. Centrální pahorek obklopuje po obvodu mírně oválný i dnes až několik metrů hluboký příkop s následným valem, od kterého při jeho západní části začíná prudce klesající stráň. Přístup od východu (od rozcestníku) je možný přes přerušený příkop. Příkop má náznak přerušení i uprostřed jižní strany. Na severní straně jsou příkopy a valy méně znatelné a v severovýchodním směru je jen klesající stráň. Tato tři místa přerušení či vymizení příkopů jsou autory popisována jako přechody, které vznikly až při úpravách v 1. polovině 19. stol. arcibiskupem Salm-Salmem. Toto opevnění je dáváno do souvislosti s hradem Třemšín s tím, že se jednalo o strážní či opěrný opevněný bod.
L.P., 17.7. 2005
historie

Bohužel o hrádku Hengst nejsou žádné historické zprávy, které by mohly ozřejmit jeho význam či dobu vzniku. Proto veškeré údaje o vzniku či významu tohoto místa je třeba pokládat pouze za spekulativní. V některé literatuře je zaniklý hrádek Hengst nazýván Kobylí hlava. Ve starých mapách je vrch, na kterém leží hrádek mylně nazýván Kobylí hlava a to může být příčinou používání tohoto druhého názvu. V nových mapách již název Kobýlí hlava pro tento vrch není používán.

17.7. 2005

Půdorys místa

Terénní náčrt
K. Nováček (in Ilustrovaná encyklopedie Českých hradů, Libri, 2. vyd., 2002, str. 159, obr. 317)
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Komentáře

Středočeský kraj,  Příbram  (PB),

Místa v okolí

 Třemšín
 Třemšín
 Hvožďany
 Starý Smolivec
 Kokšín
 Mítovský mlýn
 Na Skále
 Dožice
 Mítov
 Hůrka u Vranovic
 Strašná skála
 kostel sv. Jiljí
 Drštka
 Újezdec
 kostel sv. Voršily
 Homberk
 Pouskův mlýn
 Těnovice
 Hrádek
 socha sv. Barbory
 kostel sv. Václava
 radnice
 kostel sv. Václava
 Šťastná věž
 židovský hřbitov
 pivovar
 Spálené Poříčí
 kostel sv. Rocha
 Zábrodský mlýn
 kostel sv. Mikuláše
 děkanství
 židovské ghetto
 synagoga
 Tři Trubky
 Vysoká u Příbramě
 kaple sv. Vojtěcha
 silniční most
 židovský hřbitov
 židovský hřbitov
 Březnice
 pivovar Herold
 Kasejovice
 kostel sv. Jakuba
 synagoga
 Chlukov
 Mirošov
 kostel sv. Josefa
 Lnáře
 Dvorec
 Životice
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Václava
 Dobšický mužík
 Podhůří
 Drahenice
 Hostišovice
 Mydlná
 Švédský most
 vodní hamr
 Javor
 Uzeničky
 Draheničky
 Křikava
 boží muka
 sousoší Piety
 Zelená Hora
 pamětní kámen
 kaple sv. Markéty
 Veselá
 Zelenohorská pošta
 Ženatý dub
 kaple sv. Vojtěcha
 dům U České lípy
 Kotel
Základní informace místa
ID místa: 3302
Typ místa: hrad
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 17.7.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Naposledy navštívené

reklama