Zámek vznikl přestavbou starší tvrze roku 1724 kterou provedl František Karel Vratislav z Mitrovic. Později zámek chátral až na drobné opravy z počátku 20. stol. Dnes je zámek veřejnosti nepřístupný.
Hlavní obrázek místa
© Jiří Čížek 04/2005
Obec Zálší leží na Borkovických blatech jihozápadně od Soběslavi. Na jejím východním konci stojí zajímavá budova zámku s přistavěným kostelem. Jednopatrový zámek získal v 18. století barokní podobu a jednou stranou je obrácen do návsi. Kostel sv. Václava datovaný rokem 1640 býval součástí areálu již ve středověku jako zámecká kaple a je tudíž nejstarší zachovalou částí zámku.
Jiří Cukr, 12.7. 2003
popis

Barokně upravená budova zámku, původní renesanční tvrze s kaplí sv. Václava a s přistavěným barokním kostelem Navštívení Panny Marie. Jádro sídla tvoří jednopatrová obdélná budova o rozměrech asi 15x18m. Fasády jsou členěny v přízemí lizénovými rámci, v patře pilastry, kolem oken jednoduché rámování. Za vstupem do přízemí na východní straně se rozkládá velká prostora zaklenutá křížovými klenbami, obdobně jako několik daších sousedních prostor. V jihovýchodním nároží je pak velká místnost krytá trámovým stropem. Dispozice přízemí je v zachované renesanční podobě. Pouze v severovýchodním nároží bylo později nově zřízeno schodiště do patra, zaklenuté oválnou kupolí. Patro je pak plochostropé. K jihovýchodnímu nároží se pak připojuje úzké křídlo, zakončené pak již zmíněnou původně renesanční zámeckou kaplí a přistavěným barokním kostelem. Zámecká kaple sv. Václava - renesanční, obdélná, trojboce zakončená. Na fasádě obnovená sgrafitová…  číst dále

Encyklopedie českých tvrzí, III.díl, nakl.Argo,kolekt.aut., Umělecké památky Čech,sv.čtvrtý, nakl.Academia,kolekt. aut., Jaroslav Špiroch , 29.7. 2009

historie

Poprvé objevujeme Zálší jako majetek Rožmberků v roce 1354. Přes Hozlauery z Hozlau ( 1541 – 1586 ) ho získal Jiří Vratislav z Mitrovic, který si tu pravděpodobně vystavěl menší renesanční tvrz. Ta byla roku 1724 přestavěna na barokní zámek, jak dokládá alianční erb Františka Karla Vratislava z Mitrovic a jeho manželky Marie Alžběty Kinské na fasádě budovy. Později však začal zámek chátrat, nebyl pravidelně obýván a až drobné rekonstrukce z počátku 20. století mu částečně vrátily někdejší lesk.

Jiří Cukr, 12.7. 2003

Jihočeský kraj,  Tábor  (TA), Zálší

Místa v okolí

 kostel sv. Štěpána
 Dolní Bukovsko
 kříž II.
 Bzí
 kovaný kříž I.
 boží muka
 Žimutice
 kostel sv. Martina
 Žimutice
 Březnice
 Hvozdno
 boží muka
 Talíř
 Poštovský dům
 měšťanský pivovar
 nová radnice
 kaple Kalvárie
 děkanství
 radnice
 Weisův dům
 sokolovna
 Dráchov
 boží muka
 Dolní Kněžeklady
 Svákov
 Černice
 Horusický rybník
 Radonice
 Branovice
 Branovice
 kostel sv. Víta
 Soběslav
 kostel sv. Marka
 sousoší Kalvarie
 Švamberk
 Želeč
 Hněvkovice
 Skalice
 Litoradlice
 Katovna
 Bechyně
 dům čp. 37
 Šternberská vodárna
 nová solnice
 Týn nad Vltavou
 kostel sv. Víta
 městské opevnění
 kostel sv. Matěje
 synagoga
 dům U Zlatého slunce
 Stará pošta
 děkanství
 kostel sv. Jakuba
 Týn nad Vltavou
 kašna
 židovský hřbitov
 dům U Zlaté lodi
 dům U Modré hvězdy
 radnice
 železný most
 Lannův kříž
 Hamr
 Lžín
 Semenec
 Myslkovice
 kostel sv. Jiří
 židovský hřbitov
 Mezná
 Dobronice
 Karlův hrádek
 Býšov
 kaple sv. Rozálie
 židovský hřbitov
 synagoga
 Brandlín
 Radětice u Bechyně
 Tučapy
 Hradec u Dobřejovic
 Lomnice nad Lužnicí
 Čermákův vrch
 Fuglhaus, Flughaus
 Rataje
 Borovany
Základní informace místa
ID místa: 1561
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 12.7.2003
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jaká je vlastně historie betlémů, které se v této době objevují na veřejných prostranstvích i u nás doma

Zajímavosti

Začalo to ve stísněném prostoru jeskyně, který se stal prvním betlémem a improvizovanou kaplí a kde také proběhla první slavnostní půlnoční mše, kterou odsloužil František z Assisi 24. prosince roku 1223.

Dva základní druhy středověkého záchodu na hradech a dalších stavbách v Česku, Irsku a Británii

Zajímavosti

V tomto článku do toho šlápneme a probereme tematiku středověkých záchodů v Česku, Irsku a Británii. Bude řeč o dvou základních typech středověkých záchodů na hradech a dalších středověkých stavbách, tzv. vnějších a vnitřních záchodech.

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

reklama