Zámek vznikl přestavbou starší tvrze roku 1724 kterou provedl František Karel Vratislav z Mitrovic. Později zámek chátral až na drobné opravy z počátku 20. stol. Dnes je zámek veřejnosti nepřístupný.
Hlavní obrázek místa
© Jiří Čížek 04/2005
Obec Zálší leží na Borkovických blatech jihozápadně od Soběslavi. Na jejím východním konci stojí zajímavá budova zámku s přistavěným kostelem. Jednopatrový zámek získal v 18. století barokní podobu a jednou stranou je obrácen do návsi. Kostel sv. Václava datovaný rokem 1640 býval součástí areálu již ve středověku jako zámecká kaple a je tudíž nejstarší zachovalou částí zámku.
Jiří Cukr, 12.7. 2003
popis

Barokně upravená budova zámku, původní renesanční tvrze s kaplí sv. Václava a s přistavěným barokním kostelem Navštívení Panny Marie. Jádro sídla tvoří jednopatrová obdélná budova o rozměrech asi 15x18m. Fasády jsou členěny v přízemí lizénovými rámci, v patře pilastry, kolem oken jednoduché rámování. Za vstupem do přízemí na východní straně se rozkládá velká prostora zaklenutá křížovými klenbami, obdobně jako několik daších sousedních prostor. V jihovýchodním nároží je pak velká místnost krytá trámovým stropem. Dispozice přízemí je v zachované renesanční podobě. Pouze v severovýchodním nároží bylo později nově zřízeno schodiště do patra, zaklenuté oválnou kupolí. Patro je pak plochostropé. K jihovýchodnímu nároží se pak připojuje úzké křídlo, zakončené pak již zmíněnou původně renesanční zámeckou kaplí a přistavěným barokním kostelem. Zámecká kaple sv. Václava - renesanční, obdélná, trojboce zakončená. Na fasádě obnovená sgrafitová…  číst dále

Encyklopedie českých tvrzí, III.díl, nakl.Argo,kolekt.aut., Umělecké památky Čech,sv.čtvrtý, nakl.Academia,kolekt. aut., Jaroslav Špiroch , 29.7. 2009

historie

Poprvé objevujeme Zálší jako majetek Rožmberků v roce 1354. Přes Hozlauery z Hozlau ( 1541 – 1586 ) ho získal Jiří Vratislav z Mitrovic, který si tu pravděpodobně vystavěl menší renesanční tvrz. Ta byla roku 1724 přestavěna na barokní zámek, jak dokládá alianční erb Františka Karla Vratislava z Mitrovic a jeho manželky Marie Alžběty Kinské na fasádě budovy. Později však začal zámek chátrat, nebyl pravidelně obýván a až drobné rekonstrukce z počátku 20. století mu částečně vrátily někdejší lesk.

Jiří Cukr, 12.7. 2003

Komentáře

Jihočeský kraj,  Tábor  (TA), Zálší

Místa v okolí

 kostel sv. Štěpána
 Dolní Bukovsko
 kříž II.
 kovaný kříž I.
 Bzí
 boží muka
 Žimutice
 kostel sv. Martina
 Žimutice
 Březnice
 Hvozdno
 boží muka
 Talíř
 Poštovský dům
 měšťanský pivovar
 nová radnice
 kaple Kalvárie
 děkanství
 radnice
 Weisův dům
 sokolovna
 Dráchov
 boží muka
 Dolní Kněžeklady
 Svákov
 Černice
 boží muka
 Horusický rybník
 návesní kaple
 Radonice
 Branovice
 Branovice
 kostel sv. Víta
 Soběslav
 kostel sv. Marka
 sousoší Kalvarie
 Švamberk
 Želeč
 návesní kaple
 Hněvkovice
 Skalice
 Litoradlice
 kostel sv. Vavřince
 Katovna
 Bechyně
 dům čp. 37
 Šternberská vodárna
 nová solnice
 Týn nad Vltavou
 kostel sv. Víta
 městské opevnění
 kostel sv. Matěje
 synagoga
 fara
 kašna
 dům U Zlatého slunce
 Stará pošta
 děkanství
 kostel sv. Jakuba
 Týn nad Vltavou
 kostel sv. Mikuláše
 dům U Zlaté lodi
 dům U Modré hvězdy
 radnice
 židovský hřbitov
 Lannův kříž
 železný most
 kaple
 výklenková kaplička
 návesní kaple
 Hamr
 židovský hřbitov
 Semenec
 Myslkovice
 Lžín
 kostel sv. Jiří
 židovský hřbitov
 Mezná
 kaple
 venkovský dům
 kovárna
 Dobronice
 Karlův hrádek
 výklenková kaple
 Býšov
 kaple sv. Rozálie
 výklenková kaple
 židovský hřbitov
 výklenková kaple
 synagoga
 Radětice u Bechyně
 Brandlín
 Tučapy
 Hradec u Dobřejovic
 stará radnice
 Lomnice nad Lužnicí
 kostel sv. Václava
 Čermákův vrch
 Fuglhaus
 Rataje
 Borovany
Základní informace místa
ID místa: 1561
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 12.7.2003
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Hrady, které v roce 2023 stojí za návštěvu

Reklamní sdělení

Česká republika je plná krásných a historických památek, ale hrady nepochybně patří mezi ty nejvíce fascinující. V tomto článku si přiblížíme tři hrady, které podle nás i v roce 2023 jednoznačně stojí za návštěvu. A to i pokud jste je už navštívili.

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Naposledy navštívené

reklama